HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Mít kolem svého obydlí krásnou zahradu plnou květin a okrasných keřů nebo dokonce zeleninové a bylinkové záhonky s vlastními výpěstky, to by chtěl nejeden majitel rodinného domku či chaty. Pokud máme dostatek peněz a chceme je do zahrady investovat, pozveme si jednoduše zahradnickou firmu, vysvětlíme jí svoji představu a ona už se o vše postará. Je to jednoduchá, rychlá, většinou ale velmi nákladná varianta. Jde to ale i levněji a svépomocí! V dnešním článku vám nabídneme postup k vybudování vlastní zahrady v osmi krocích.


Vybudujte si krásnou zahradu u svého nového domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Někomu po koupi domku či chaty moc peněz nezbývá, nebo si chce zahradu vybudovat sám vlastními silami a fantazií. Není to sice nic jednoduchého a zabere to dost času, ale i svépomocí se dá vybudovat krásná funkční zahrada. Stačí si dobře nastudovat postup a vyvarovat se nejčastějších chyb. My vám v našem článku postup zakládání zahrady v několika krocích představíme a zároveň upozorníme na chyby, které nejčastěji majitelé zahrad při jejich zakládání svépomocí dělají. Můžete se inspirovat také v naší bohaté fotogalerii. Jdeme na to.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce, debs-eye, nodigio

1. Plánujte

Před tím, než začnete cokoliv dělat, si velmi dobře promyslete a naplánujte, jak by měla výsledná zahrada vypadat. Především se rozhodněte, k čemu by měla sloužit. Chcete mít částečně užitkovou zahradu se zeleninovými a bylinkovými záhony, o které se budete starat a sklízet z nich úrodu? Nebo pouze odpočinkovou zahradu s okrasnými keři, stromy a květinami? Kolik času a peněz do ní můžete investovat? A jak moc se o ni chcete v následujících letech starat? Bude v ní zahradní jezírko, koutek s posezením, kompost či zahradní krb? To vše je potřeba dopředu promyslet. Častou chybou je právě nepromyšlenost zahrad, kdy majitelé zajedou do prvního zahradnictví, nakoupí rostliny, které se jim líbí a pak je dle chuti různě vysadí. Nakonec rostou bylinky pod stromem, který obklopuje trávník a na skalku už nezbyde místo.

2. Upravte terén

Máte naplánováno, co vše v zahradě chcete a k čemu bude sloužit, prostudovali jste odbornou literaturu a prošli si dostupné informace na internetu. Nyní vás čekají terénní úpravy. U novostaveb musíte pozemek často očistit od zbytků stavebních materiálů. Podle toho, pro jaký typ zahrady jste se rozhodli, musíte upravit i terén. Rovné zahrady můžou působit dost fádně, proto jsou dnes hodně oblíbené terénní vlny. Záleží jen na vás, jak velkou ji pomocí nakupení zeminy vytvoříte. Pokud nechcete tvořit umělé vlny, nemusíte, plastický dojem se dá navodit i vhodnou výsadbou keřů a stromů. Svažité pozemky se dají rozdělit na jednotlivé terasy nebo na části vybudovat skalku.

3. Vyčleňte místo k odpočinku

Pokud má zahrada sloužit i k relaxaci, vyčleňte si místo, na které umístíte zahradní nábytek k posezení. Nejčastějším řešením je terasa přímo napojená na dům. Ve větších zahradách se ale dá i vyčlenit malý zapadlý koutek, do kterého se umístí lavička nebo dokonce houpačka. Takový koutek poskytuje dostatek soukromí ke čtení knížky nebo jen klidnému odpočívání v přírodním prostředí.

4. Oddělte okrasnou a užitkovou část zahrady

Pokud jste se rozhodli pro pěstování zeleniny, oddělte zeleninové záhonky od okrasné zahrady. Ideální je živý plot, dbejte pouze na to, aby nebyl příliš blízko nebo příliš vysoký a zeleninovému záhonku nestínil. Přidat můžete i ovocné keře a stromy, které nevyžadují tolik péče jako zelenina.

Mohlo by vás zajímat: Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu

5. Vybírejte pouze vhodné rostliny

Nyní se už můžete vrhnout na vysazování rostlin. Už při plánování si zjistěte, do jakých rozměrů daný strom, keř či rostlina dorůstá. Myslete i na to, jak bude zahrada vypadat za 10 či 20 let. Každá rostlina potřebuje svůj prostor. Také kupujte rostliny vhodné pro danou lokalitu. Nevysazujte zbytečně květiny milující slunce do stínu a vlhkomilné rostliny na suchá místa. Nebude se jim dařit a vy budete zklamaní. Stejně tak si předem zjistěte, jakou máte půdu a buď nakupujte rostliny vhodné do tohoto druhu půdy, nebo ji různými příměsmi a hnojivy upravte. Pouze vhodně zvolené okrasné dřeviny a květiny vám budou dělat opravdu radost.

Mohlo by vás zajímat: 5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

6. Dbejte na pestrost a barevnost

Při výběru rostlin se zamyslete i nad tím, kolik času můžete či chcete věnovat jejich péči. Pokud chcete víceméně bezúdržbovou zahradu, zvolte co nejpřírodnější variantu a poskládejte ji z rostlin, které rostou běžně v naší přírodě. Jehličnany, kvetoucí keře, traviny či trvalky moc péče nevyžadují. Naopak exotické rostliny, šlechtěné růže a tvarované keře péči vyžadují, bez ní neprospívají. Okrasná zahrada by každopádně měla obsahovat od každého něco. Nejdříve vysaďte stromy, které budou poskytovat stín. Pokud máte malou zahradu, nepřežeňte to a vybírejte zakrslé varianty a jen v omezeném množství. Stromy poté doplňte keři, ať už stálezelenými nebo kvetoucími. Do této kompozice můžete vysazovat trvalky, cibuloviny či jednoletky. Zjistěte si, kdy která květina či keř kvete a vytvářejte pestrobarevné kombinace tak, aby zahrada hrála barvami od jara do podzimu.

7. Vysaďte trávník

Záhonky jsou osazeny a vám už zbývá pouze plocha na trávník. Máte malé děti? Pokud ano, postavte jim pískoviště, dokážou na něm strávit hodiny. Před výsadbou trávníku promyslete, jestli jste ochotni jej každý týden séct, zalévat a občas hnojit či stříkat herbicidy. Pokud ano, zvolte s klidem jemný anglický trávník. Máte-li raději přirozenější řešení, můžete si vysadit louku plnou lučních květin a séct pouze párkrát do roka. Variantou trávníku je i plocha pokrytá půdokryvnými rostlinami, po které se dá chodit, ale nemusí se séct ani stříkat.

8. Myslete na okolí

Ať už si zvolíte jakýkoliv typ zahrady, myslete na to, aby ladila se svým okolím. Jedině ve správné kombinaci s domem, plotem a případným přírodním okolím bude zahrada působit harmonicky a vám se v ní bude dobře relaxovat. Prohlédněte si spoustu zahradní inpirace v naší fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Zahradní pergola svépomocí: montážní návod a projekt pergoly ke stažení

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.11.2018

Photocredit: Archiv redakce

4

Hamaka: houpací síť aneb pohodlí zavěšené na stromě

Kolik stojí houpací síť a kde všude ji můžete pověsit? Povíme v článku.

Vertikutátor – proč a jak provzdušnit váš trávník?

Kolik stojí a jak vybrat ten správný vertikutátor neboli provzdušňovač pro váš trávník? Poradí vám článek.

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Zatravňovací dlažba: Kde ji použít a jaké má výhody.

Zatravňovací dlažba je řešením pro zpevnění venkovní plochy. Zároveň zatravňovací dlažba umožní prorůstání trávy, takže na pohled působí zcela nenápadně.

Návod na DIY projekt: Postavte si svépomocí zahradní sklípek

Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!

Okrasné zahrady ve fotogalerii: Jaký typ je vaším favoritem?

Přemýšlíte, jaký typ okrasné zahrady zvolit k vašemu domku? Nechte se inspirovat naším článkem a fotogalerií a vyberte si tu pravou.

Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!

Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce.

Lavička, jakou svět neviděl

Průměr třicet metrů činí z famózní jihokorejské lavičky Root Bench možná jednu z největších na světě. Zaručeně také ale jednu z nejnápaditějších! Prohlédněte si ji zblízka.

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.