HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na vytopení domu stačí manželům jen pět polínek dřeva. Podlahové topení zapínají málokdy – známe roční náklady

V průběhu výstavby domu narazíte na mnoho stresových situací a výběr vytápěcího systému mezi ně také patří. I když si myslíte, že máte jasno ve vybrané kombinaci, nový stavební zákon nebo výpočet energetického štítku vás může nepříjemně překvapit. Manželé nejenže dokázali postavit dřevostavbu v rekordním čase, natrefili na ideální kombinaci vytápěcích systémů.


Vytápění rodinného domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Touha po větší rodině rozhodla

Sympatická mladá dvojice bydlela dříve v rodném domě pana majitele. V té době zatím neměli pozemek, a tak plánovali, že až budou mít děti, provedou větší rekonstrukci celého patra vícegeneračního domu. Postupem času však zjišťovali, že by měli rádi velkou rodinu a jedno patro pro ně bude malé. Vizi měli, ale stavební parcelu stále ne. Nakonec se na ně však usmála štěstěna.

Holt smůla

Stavební pozemek sháněli manželé přibližně tři roky. Nebylo to snadné období, nicméně věděli, do čeho se s náročnými požadavky na lokalitu pouští. Chtěli pozemek ve stejné vesnici, kde oba vyrůstali. Je to logické – tato lokalita byla jejich domovem, mají tu přátele, rodinu a zkrátka celý svůj život (vzpomínky apod.). Bohužel, všechny prázdné pozemky tam měly své majitele, kteří je drželi svým dětem a nechtěli je prodat.

Získali pozemek a dobrovolně se vzdali 240 m2

Pozemek, na kterém si nakonec postavili dům, nebyl k mání, neboť bylo velmi náročné spojit se s jeho majitelkou. Domluvili se tedy na koupi pozemku naproti a v den, kdy jej měli zaplatit, se majitelka původního pozemku ozvala, že s nabídkou souhlasí. Vše se odehrálo v řádech minut. Měli tedy vyhráno, pozemek byl jejich.

Parcela zaujímala zhruba 3 000 m2. Tuto plochu by nejspíš využili, ale nastala výjimečná situace. Jejich soused (dvojče paní majitelky) si chtěl postavit také nový rodinný dům, shodou okolností bungalov, a jeho parcela byla poměrně úzká. Domluvili se tedy, že mu prodají pás široký 4 metry (240 m2).

Když víte, jak na to, ušetříte nemalé peníze

Není čas ztrácet čas. Manželé si našli stavební firmu a začali plánovat výstavbu nového domu. Pan majitel je poměrně zručný a spoustu věcí si na domě dokáže zajistit sám. Nechali si tedy postavit dům na dokončení. Podlahy, obložení koupelen atd. si dělali sami za pomoci spousty přátel, kteří jsou vyučení v daných profesích.

Dům na cestě a základová deska nikde

V prosinci volali manželské dvojici ze stavení firmy, že by jim mohli dovézt stěnové panely už o měsíc dřív, než byli domluvení, a to v polovině dubna. Manželé souhlasili, neboť si byli jistí, že přes zimu dokážou postavit základovou desku bez větších komplikací. Nicméně až do března byla šílená zima. Bagristé na pozemek několikrát přijeli dělat základové pasy a nikdy se nemohli dostat do nezámrzné hloubky. Čas běžel.

Za měsíc měli rodině přivézt hotový dům a oni ještě ani jednou nekopli do země. Když už šlo do tuhého, pan majitel si vzal v práci volno, vytvořil si harmonogram na následující tři týdny dopředu a včetně sobot a nedělí usilovně pracoval na realizaci základové desky. Nakonec to stihl na výbornou. Po konzultaci se stavební firmou usoudili, že je možné postavit dům na základovou desku, která zrála jen tři dny.

Obývák s kuchyní do tvaru písmene S

Po realizaci základové desky a hrubé konstrukce si mohli majitelé alespoň na chvíli oddechnout. Alespoň do doby, než se začaly řešit interiéry. V této části výstavby si naopak více „mákla“ paní majitelka. Na základě typového domu si vytvořili individuální projekt. Jednou z podmínek byla např. velikost koupelen. Nechtěli je zbytečně velké, aby si neubírali na prostoru, kde tráví více času. Dále chtěli klučičí pokoje zvlášť a umístění ložnice a obýváku na druhou stranu. Nechtěli kuchyni s obývákem v jedné místnosti, aby se nerušili, takže je kuchyně za rohem, vytváří to takové písmeno S.

Ideální kombinace

Nad vytápěcím systémem mladá dvojice uvažovala poměrně dlouho. Když se pak nakonec rozhodli pro dva systémy, bylo nutné sdělit tuto kombinaci stavební firmě, která vypracovávala energetický štítek pro jejich dřevostavbu. Naštěstí stihli provést finální rozhodnutí i s výpočtem a schválením před novou novelou stavebního zákona. Svůj rodinný dům tak vytápí elektrickým podlahovým topením, načež si přitápí kamny. Tuto kombinaci si velmi vychvalují, protože stačí zatopit ráno na dvě hodiny a mají uvnitř teplo celý den. Aktuální ceny akumulačních krbových kamen si můžete srovnat například zde.

Správně topit umí jen málokdo

Co na tom může být těžkého, že? Pokud máte doma akumulační kamna anebo uvažujete nad jejich koupí, nechte si poradit od kamnáře, jak v konkrétních kamnech topit. Majitelé dnešní dřevostavby přihazují do ohniště zhruba pět polínek tvrdého dřeva za den. Zpravidla se však např. u mastkových akumulačních kamen vyplatí rozdělit si dávku na vícero částí a nepřihazovat jen po malých polínkách. O tom, jak byste měli správně a efektivně topit, jsme se rozpovídali v článku níže.

Mnoho lidí neví jak správně topit v kamnech. Přihazováním po dvou polínkách proletí peníze komínem

10 tisíc sem, 10 tisíc tam

Vytápění elektřinou je v dnešní době poměrně kontroverzní téma, a to především pokud se jedná o elektrické podlahové topení. Pravděpodobně jste se již setkali s názory typu: „Nikdy bych si nedal elektřinu do země, to dělají jen šílenci.“ A nemyslí to jen kvůli vysokým cenám, které si aktuálně účtují dodavatelé elektrické energie. Výdaje manželské dvojice byly v minulém roce 30 000 Kč/rok. Na kolik by je mohla vyjít letošní sezóna, se můžete podívat na aktuálních grafech níže.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.12.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

1

Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale
Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby
Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.

Místo tepelného čerpadla vytápí dům akumulačními kamny. „Platíme třikrát méně,“ pochvaluje si
Bezmyšlenkovitá instalace tepelného čerpadla byla určitým trendem, který jak rychle přišel, tak i odešel.