HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mnoho lidí neví jak správně topit v kamnech. Přihazováním po dvou polínkách proletí peníze komínem

Neděláte to jen vy. Mnoho lidí, kteří vytápí domácnost kamny, přikládá jen pár polínky. Aby si vytvořili atmosféru, aby neměli v domě zbytečné vedro, aby se mohli kochat ohněm. Pravdou však je, že pokud si topíte jen tak na oko, kamna nemohou plnit pořádně svou funkci. Zjistili jsme, kolik kilogramů dřeva byste měli ideálně naložit, abyste zbytečně nepřepláceli a zároveň měli doma krásně teplo. Pojďme na to.


Jak topit v akumulačních kamnech
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kateřina P. (se souhlasem)

Jasná volba v otázce kombinovaného vytápění

Co je nejlepší? Jeden vytápí tepelným čerpadlem, druhý zase nedá dopustit na krbová kamna či krbovou vložku. Jeden zahrne do vytápěcího systému elektrické podlahové topení, druhý si ťuká na hlavu, proč nezvolil vodovodní podlahové vytápění a neinvestoval do krbových kamen s výměníkem. Co teď? Není novinkou, že každému bude vyhovovat úplně něco jiného. A pakliže jste v situaci, kdy váháte nad krbovými kamny, v následujícím odstavci se vám pokusíme nastínit scénář, která vás čeká v případě této volby.

Žádná investice pro líné lidi

Všichni víme, že si teplo v kamnech nevytvoříme pouhým stlačením čudlíku, jako je tomu např. u podlahového vytápění. Když chceme v zimě teplo, musíme se pracně obléct, vyjít na zahradu do kruté zimy, chytit do ruky tu studenou sekeru, nasekat dřevo, v náručí ho odnést ke dveřím, různými triky si s plnou náručí dřeva otevřít dveře a nachystat komínek na zátop. Nemluvě o tom, když nám to napoprvé nechytne. Kolik novin mi ještě zbývá? Budu muset nasekat další malé třísky? Zapalovač je v tahu... kde mám ty sirky?! Na to, že vám byla zima, zapomenete mrknutím oka. Jasně, že je mnohem snazší nastavit si na termostatu teplotu a čekat na pohovce u televize, než se vše „vyřeší“ za vás. Každodenní topení elektřinou si však nemůžou dovolit všichni. Přece jen patří topení dřevem stále mezi nejlevnější způsoby vytápění.

Topte

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Akumulační schopnost mastkových kamen je úžasná věc. Stačí, když celé tady to utrpení, které jsme popisovali v odstavci výše, podstoupíte jen dvakrát nanejvýš třikrát za den (v mnoha případech do dvou či tří dnů). Aby se tak ale stalo, je potřeba zatopit pořádně a nesnažit se proces zatápění obejít. Pokud byste do kamen přikládali pouze po dvou polínkách a topili si tak jen na oko, tak se kamna nemohou naakumulovat na maximum a plnit tak svou funkci.

Každý z nás je výjimečný

A totéž platí i o kamnech. Ne všechna akumulační kamna jsou stejná. Mohou se lišit v mnoha ohledech – pro tuto chvíli je důležitá jejich velikost a výkon. Vezměme si např. akumulační kamna na obrázcích níže. Tato kamna jsou vysoká 1,8 metru, dlouhá 0,95 metru a široká 0,55 metru. Jejich výkon je pouhých 1,2 kW. Stačí zatopit jen pár polínky a teplo vydrží díky mastku sálat i několik dní. Aktuální ceny mastkových krbových kamen si můžete srovnat například zde.

Méně je více

Nejspíš si pokládáte otázku, co by se stalo, kdybychom naložili víc než jen dvě polínka? Zůstaneme tedy u dnešních ukázkových kamen – řekněme, že dovnitř mohou jejich majitelé naložit maximálně 11 kg dřeva, k čemuž reálně snad nikdy nedojde. Jednak se to nedoporučuje a za druhé by se stala z jejich obývacího pokoje luxusní finská sauna, ze které však není úniku. Než byste vyhnali ven takové teplo, museli byste pěkně dlouho větrat.

Teplo i několik dní „zadarmo“

Bylo by opravdu krásné, kdybychom přihodili do kamen jen pár polínek a měli bychom v domě teplo i několik dní. Ve skutečnosti to tak je, ale je zde malý háček. Teplo z akumulačních kamen sice sálá i několik dní, nicméně ne konstantně.

Neberte si toho tolik

Ideální je rozdělit dávku. Pro konkrétně takový typ akumulačních kamen je vhodné rozdělit jednu dávku (12,5 kg) dřeva na třikrát. Ukážeme si, jak se budou akumulační kamna chovat. Po shoření poslední (třetí) dávky jsou tato kamna naakumulovaná na úplné maximum a vydrží sálat teplo až 36 hodin. No není to úžasné? Nezapomínejme ale, že teplo nebude sálat konstantně. Zhruba 6,5 hodiny budou sálat na 100 % – paráda. Dalších 21 hodin budou sálat na 50 %, což je stále velmi příjemné teplo. Po cca 36 hodinách už však budou kamna sálat jen 25 %, což je ale pořád relativně dostačující.

Ještě jste netopili?

Pokud máte doma akumulační krbová kamna (anebo je v blízké budoucnosti mít budete), nenaložte si hned na první zátop obrovskou dávku. Ta kamna jsou úplně nová, neposkvrněná, vůbec nevědí, co je čeká a jakým teplotám budou vystaveny. Jděte na to pomalu.

Poprvé ideálně zatopte až 3–4 dny po zdění. Až se rozhodnete v kamnech topit, nemůžete jet hned na „plný výkon“, to je jasné. První den zatopte jen štípaným dřevem o celkové hmotnosti 1 kg. Druhý den už můžete přihodit malé polínko, ale celková hmotnost musí být 2 kg. A třetí den už můžete topit polínky o celkové hmotnosti 4 kg. Čtvrtý den už si můžete zatopit pořádně. Tak ať vás kamínka hezky hřejí.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.11.2024

Photocredit: Kateřina P. (se souhlasem)

8

Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?
Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou
V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale
Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun
Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby
Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.

Místo tepelného čerpadla vytápí dům akumulačními kamny. „Platíme třikrát méně,“ pochvaluje si
Bezmyšlenkovitá instalace tepelného čerpadla byla určitým trendem, který jak rychle přišel, tak i odešel.

Počet požárů roste. Češi opomíjí základní údržbu kotlů a komínů
Za požáry domů často může zanedbaný komín. Vyčistit ho přitom můžete svépomocí, a navíc velmi snadno.