Akumulační kamna představují osvědčený způsob vytápění rodinných domů. Principu akumulace přitom nevyužívají jen elektrická kamna, ale stále častěji také kamna na tuhá paliva. Krbová akumulační kamna jsou doplněná o akumulační hmotu, která do sebe nasaje teplo, jež postupně uvolňuje do prostoru. Snižuje se tak spotřeba paliva i četnost přikládání. Jaké jsou výhody a nevýhody akumulačních kamen a kde je dobré je využít?
Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Akumulační krbová kamna vs. přímotopy
Klasické elektrické přímotopy vzduch v místnosti ohřívají prakticky ze 100% konvekcí (tedy prouděním teplého ohřátého vzduchu). U tohoto způsobu vytápění je i největší rozdíl teplot mezi podlahou a stropem, protože se nejdříve ohřívá vzduch a teprve od něj stěny a další předměty. Další nevýhodou u konvekčního způsobu vytápění je pohyb prachových částic ve vzduchu. U klasických přímotopů na zeď bez akumulační složky se navíc díky velmi vysoké teplotě prachové částice pálí.
Čtěte dále: Proč je nám s přímotopy někdy zima, i když topíme?
U klasických radiátorů je poměr konvekce vůči radiaci cca 80:20 ve prospěch konvekce. Radiační složka u vytápění ohřívá primárně povrchy stěn a předmětů a od těch se ohřívá vzduch. Toto je tedy důvod, proč je v místnostech, kde jsou více sálavé/radiační zdroje rozdíl teplot mezi podlahou a stropem, podstatně menší než u konvekčního způsobu vytápění. Zdrojem tepla se stane prakticky celá místnost.
DOBRÉ VĚDĚT: Proto se do rodinných domů vracení akumulační krbová kamna nebo krbová kamna na dřevo, která místnost vyhřívají rovnoměrněji a především dlouhodobě.
Akumulační kamna na dřevo mají relativně nízký nominální výkon (2-8kW), což oceníte obecně dřevostavbách nebo pasivních a nízkoenergetických domech. Protože si tento výkon udržují dlouhodobě, lze je bez omezení využít jako primární zdroj tepla.
Pro doplnění tepelného komfortu v případě, že v kamnech topit nebudete a ve vzdálenějších místnostech od zdroje si stačí nainstalovat kvalitnější přímotopy s akumulací a máte vytápění vyřešené bez jakýchkoli rozvodů a dalších nákladů.
Jak a čím akumulační krbová kamna „drží teplo“?
Akumulační kamna na dřevo jsou vybavena akumulační hmotou, která při vytápění hraje důležitou úlohu. Vstřebává do sebe teplo, které shromažďuje a uchovává, aby ho následně mohla postupně uvolňovat do prostoru. Místnost je rovnoměrně vyhřívána sálavým teplem, snižuje se frekvence přikládání a zatopit lze pouze jednou nebo dvakrát denně.
Jako akumulační hmota se v krbových kamnech a krbech tradičně používal šamot. Ten je dnes možné nahradit kamny z mastku, který vykazuje až o 70 procent lepší akumulaci tepelné energie než šamot. Mastek je žáruvzdorný přírodní kámen s vysokým obsahem magnezitu, který při styku s vysokými teplotami vykazuje výborné vlastnosti. Pro tyto vlastnosti je tradičně používán ve slévárenství a sklářství na vyzdívky. Akumulační vlastnosti a možnosti využití mastku s kamnářství se však intenzivně řeší až od 90. let minulého století.
TIP: Krbová kamna litinová, nebo kachlová?
Výhody akumulačních krbových kamen na dřevo
- Vytápí sálavým teplem, takže snižují proudění horkého vzduchu, nevíří se prach a místnost je vytápěna rovnoměrně.
- Nesnižují vlhkost vzduchu, protože sálavé teplo vzduch nevysušuje (nepřepaluje). Uvnitř je zachováno příjemné prostředí.
Nevýhody akumulačních kamen na dřevo
- Akumulační kamna mají obecně díky větší hmotě materiálu vyšší pořizovací cenu.
- Delší doba náběhu teploty v místnosti
Kam se hodí akumulační kamna na dřevo?
Akumulační krbová kamna na tuhá paliva využijete především v objektech, které jsou trvale nebo pravidelně obývané. Ve srovnání s obyčejnými krbovými kamny mají menší nároky na obsluhu, spotřebují méně dřeva a po vyhasnutí ohně nenásleduje skokové snížení teploty v interiéru. Díky schopnosti akumulace předávají kamna teplo do místnosti ještě několik hodin (někdy i dní) po vyhasnutí plamene. Kromě tepelné pohody vnesou akumulační kamna do vašeho domu i krásu, protože jsou vždy originálem a snadno se stanou dominantou interiéru.
Akumulační kamna jsou prakticky teplovzdušným výměníkem, a proto nemusíte složitě napojovat krbová kamna na teplovodní výměník a otopnou soustavu.
Čtěte dále: Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?
Kde akumulační kamna nepoužívat?
Akumulační kamna na dřevo se naopak příliš nehodí do chat a chalup, které obýváte o víkendech nebo sporadicky. Náběh teploty je delší a to, že kamna hřejí ještě v době, když už jste z chalupy doma, příliš neoceníte.
Jaké máte zkušenosti s akumulačními kamny? Podělte se o ně s dalšími čtenáři.
Líbil se Vám tento článek? Kupte autorovi kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Radek Fajmon
Vydáno dne:
06.03.2018
Photocredit: Akustone.cz
Podělte se s námi o Váš názor:
Související články:
- Krbová kamna, jak vybrat ta správná
- Topíme dřevem: Krbové vložky, nebo kamna?
- Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?
- Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?
- Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci
- Bio krby: Je lihový krb jen hezká podívaná, nebo vás opravdu zahřeje?
- Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!
- Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!