HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!

Problematiku tepelných ztrát jako způsob hodnocení kvality obálky budovy zná snad každý stavebník. Čím více tepla z domu uniká, tím je konstrukce domu méně kvalitní z hlediska tepelné ochrany. Slyšeli jste ale někdy o tepelných ziscích obálky budovy? Z jižní strany na fasádu domu dopadá kolem 350 kWh sluneční energie za rok, tak proč ji nevyužít? V článku se dozvíte, jak na to.


Okna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Řeč v tomto případě bude především o otvorových výplních, tedy oknech, dveřích a prosklených stěnách, které vám díky skleníkovému efektu umožňují využít sluneční paprsky a snížit tak potřebu energie na vytápění domu.

Pasivní solární zisk je pojem, díky kterému vznikl také název pasivní dům, jehož základním principem je efektivní využití slunečního záření.

Bydlete chytře: Otevřete svůj dům slunci

Prvním krokem k úspěchu je vhodná volba dispozice stavby a její umístění na pozemek. Jedním ze základních principů je orientovat otvorové výplně obytných místností na osluněné strany, tedy východ, jih a západ. Nejen že místnosti budou v zimě příjemně prohřívány, ale sluneční záření je také velmi prospěšné pro lidský organismus a působí pozitivně především na psychiku člověka.

Čtěte více o pasivních domech: Je to pasivní dřevostavba? 1. díl aneb máte výhled na jih?

Podstatnou roli hraje samotné zasklení a jeho schopnost propustit solární záření. Zejména při výběru nových oken si pohlídejte parametr g [%], který vyjadřuje právě podíl propuštěného solárního záření zasklením. Čím vyšší je jeho hodnota, tím více se do místnosti dostane slunečních paprsků.

Propustnost solárního záření se odvíjí od počtu zasklení, tedy počtu skleněných ploch v otvoru ale také od technologie výroby skleněných tabulí či použitého pokovení a dalších fólií, které se využívají například z bezpečnostních důvodů.

Celková hodnota parametru g bývá běžně uváděna v technických listech i na informačním štítku, který je dodáván společně s otvorovou výplní. K výslednému množství slunečních zisků vašeho domu však přispívají i další faktory, a to například znečištění okna či stínící překážky (další budovy, stromy aj.). I ty je vhodné mít na paměti.

Jak vydělat na solárních ziscích několik tisíc korun za rok?

Pokud bychom počítali čisté solární zisky, podle tabulky by bylo nejlogičtější volit jednoduché zasklení. které ale nevyhovuje z hlediska prostupu tepla i velmi nízké povrchové teploty. Znamená to, že by tepelné ztráty zasklenou plochou byly vyšší než zisky ze slunečního záření, což se nevyplatí.

Úkolem tedy je najít takový typ zasklení, kdy jsou zisky vyšší než tepelné ztráty otvorovou výplní.

Pokud je tato bilance aktivní, správně zvolené a ke slunci orientované okno vám v zimním období opravdu sníží náklady na vytápění. U nízkoenergetických a pasivních domů se navíc může jednat o významný zdroj tepla do budovy.

Na příkladu v tabulce jsou vyčíslené solární zisky, které přináší za rok do budovy zhruba 860 kWh. To při vytápění elektřinou (v nízkém tarifu) přestavuje asi 2 150 Kč. Tato částka na modelovém pasivním domě činila asi čtvrtinu ročních nákladů na vytápění.

Pozor na letní slunce

Slunce je sice dobrý sluha, ale také zlý pán. Při návrhu otvorových výplní bychom vždy měli postupovat opatrně a přemýšlet také o letním slunci. To může do domu vpouštět příliš mnoho slunečního záření a interiér velmi nepříjemně přehřívat. Jedním z řešení je pak využití různých stínících prvků, například rolet, žaluzií či slunolamů, markýz aj.

TIP: Přečtete si další články ze seriálu Vnější zastínění.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.02.2018

Photocredit: Archiv redakce

3

Je to pasivní dřevostavba? 6. díl aneb mají vaše okna správné U?

Poradíme, podle čeho vybrat okna, která splňují standard pasivních domů.

Jak odhalit nedostatky otvorových výplní?

Pro ověření kvality zabudování otvorových výplní do dřevostaveb se mimo jiné používá vizuální kontrola a dvě diagnostické metody – měření vzduchotěsnosti a termografická analýza...

4 způsoby, jak zvolit předokenní rolety nebo předokenní žaluzie

Řešíte, zda pořídit předokenní rolety nebo žaluzie? Rozebrali jsme pro vás čtyři základní kritéria, podle kterých zvolíte předokenní žaluzie nebo rolety.

Vzduchotěsnost staveb bychom neměli přehlížet. Proč je tak důležitá?

Vzduchotěsnost staveb je velmi důležitým parametrem. Ať už máte zděný dům nebo dřevostavbu, nikdy by vám do domu nemělo foukat. Jak vzduchotěsnosti docílit se dočtete v článku.

Tomáš Hrdlička: Na co se zeptat odborníka, než se pustíte do stavby domu?

Hledáte poradenství v oblasti výstavby, dřevostaveb či dotací? Přečtěte si rozhovor s Tomášem Hrdličkou, který píše odborné články o stavebnictví, ale poskytuje i poradentství pro širokou veřejnost. V jakých oblastech se s Tomem můžete radit?

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Úplně jiná dřevostavba: Její víceúčelová okna mají 5 funkcí navíc

Ty tam jsou doby, kdy okna sloužila pouze k prosvětlení domu. Jejich další funkcí je dnes třeba topení v zimě či izolace v létě.

Dům, o jakém každý sní. Nádherný, výjimečný, ekologický, chytrý

Chytrý dřevěný dům, který dokonale souzní s okolním prostředím. Budou takto vypadat domy budoucnosti?