HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům jako poskládaný z dřevěných krabic. Jak vypadá uvnitř?

Moderní architektonické umění nás někdy překvapí unikátním designem a nevšedními strukturálními prvky. Jako vzorový příklad lze uvést jeden z rodinných domů v Japonsku. Netradiční projekt House In Kashiwa představuje jakýsi „kruh seskládaný kontejnerů“, jejichž otevřená konstrukce umožňuje různé rozložení místností. Jak je to v takovém domě se soukromím jednotlivých obyvatel?


Dům z dřevených krabic
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Yamazaki Kentaro Design Workshop

Architektonické studio Yamazaki Kentaro Design Workshop přišlo s projektem moderního bydlení, které svým majitelům skýtá mnoho prostoru pro sdílení rodinných chvil. Dům se nachází v japonském městě Kashiwa, prefektura Chiba, 30 kilometrů severovýchodně od Tokia. Jeho exteriér definuje rozložení kvádrových modulů kolem centrální zóny a interiér otevřený prostor s širokým výhledem napříč celého domu. Stavba zaujímá plochu o velikosti 70 metrů čtverečních, ale svou celkovou k obývání využitelnou plochou 107 metrů čtverečních. Zajímavé konstrukční řešení poskytuje obyvatelům radost z otevřeného interiéru a zároveň dostatek soukromí. To díky orientaci jednotlivých boxů, které dodávají vertikále nový smysl. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Yamazaki Kentaro Design Workshop

Rozdíl mezi obsahem a formou

Domu dodává na osobitosti už samotná konstrukce. Nejedná se o klasický čtvercový či obdélníkový základ, ale objekt pracující s úhly a kombinací geometrických tvarů. Vznikl tak dynamický, pestrý mnohoúhelníkový základ, jenž se skládá ze dvou konstrukčních prvků. Vnější obvod budovy tvoří konstrukce čtyř kvádrů uspořádaných kolem jádrové oblasti. Úhly vzniklé jejich rozmístěním zformovaly prostor pro instalaci vysokých oken. Vnější fasáda, obložená vlnitými ocelovými deskami, by se nám asi moc nelíbila, ale právě ona kryje dřevěnou konstrukci domu.

Dilema otevřeného prostoru Japonci neřeší

V našich středoevropských poměrech je koncept vyděleného vnitřního prostoru obydlí zcela samozřejmý požadavek. Ale v japonských rodinách je trend opačný, naši potřebu separace prostoru mezi rodinnými členy moc nechápou. Po generace tu fandí co nejvíce otevřenému designu, staví do popředí hodnotu společného trávení volného času. Potřeba osobního soukromí tu není tak výrazná, alespoň ve vztahu k dění uvnitř domu. I proto klienti oceňují tento otevřený koncept interiéru, ale zároveň si přáli mít dostatek soukromí od zvědavých očí zvenčí. Návrháři proto orientovali dům tak, aby výhled z oken nesměřoval do protějších oken sousedů, ale na stromy a nebe.

Jak to tedy vypadá, když se vypustí koncept místností? V tomto domě vlastně nelze mluvit o klasickém rozvržení místností. Kvádry obklopující vnitřní prostor svou konstrukcí připomínají kontejnery, krabice. Každý z nich se skládá ze dvou boxů, které tvoří přízemí a patro. Podstatná a pro nás překvapivá je absence vnitřních stěn, které by definovaly jednotlivé pokoje. V otevřeném přízemí boxů se nachází kuchyně, ložnice, koupelna s toaletou a pracovní prostor. Patro, do kterého vedou troje schodiště, je univerzálně využíváno všemi obyvateli. Rozvíjející se rodina jej může využít pro vybudování dětského pokoje, nebo jej ponechat jako volný prostor pro zábavu dětí. Centrální zóna domu je středobod rodinného dění. Prohlédněte si netradiční dům z dřevěných krabic do detailu ve fotogalerii.

Kombinace materiálů hrají do karet designu

Interiér domu je celý vybavený ve dřevě. Překližkové desky jsou podpořeny dřevěnými trámy, jenž prostoru dodávají na robustnosti. Ocel, ze které jsou vyrobeny schodiště, je bílé nalakována a dotváří spolu se světlým dřevem jemný nádech. Do centrální zóny domu se zvýšeným stropem se opticky otevírá také koupelna, která je opatřena prosklenými panely. Světlé barevné tóny a dostatek přirozeného denního světla dodávají domu na vzdušnosti. Fantastický je tím, jak dokonale zužitkovává vlastní objem, aniž by přitom vytvářel ráz přehuštěnosti nebo přesycení prostoru. Je to pro naše podmínky nezvyklé, ale inspirativní řešení.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.10.2019

Photocredit: Yamazaki Kentaro Design Workshop

0

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Tradiční japonská architektura: Rezidence rodiny Sakano

Fotogalerie vás provede japonskou dřevostavbou s papírovými dveřmi a bonsají na zahradě.

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.

Video: Luxusní dům postavený z ocelových námořních kontejnerů

Hledáte alternativní způsob bydlení? Zkuste třeba námořní kontejnery!

Dřevo, vlhko a plísně. Jak se žilo v historických japonských domech?

Japonské domy bývaly plné plísní a aby se v nich dalo žít, zavedli Japonci několik netradičních pravidel. Máme pro vás pravdivou historii japonské architektury.

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Nechte se inspirovat a využijte ve svém interiéru překližku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z ní vypadají opravdu skvěle.

Starý školní autobus, hasičské auto i přepravní kontejner posloužily jako základ pro minidomek

Starý přepravní kontejner, vysloužilý školní autobus, ale také podvozek hasičského auta, to jsou prostředky, které posloužily jako podvozek pro stavbu zajímavých minidomků. Prohlédněte si je zblízka.