HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Na domě z Nishiogi nedaleko Tokia můžeme pozorovat klasickou japonskou preciznost ve zpracování detailů. Dům je postaven z masivních dřevěných desek, které se střídají s prosklennými stěnami. Má dostatek světla a jeho tvůrci rozhodně nechyběl nadhled a nápady. V obsáhlé fotogalerii moderní japonské dřevostavby najdete prosvětlené prostory ne zcela typického domu. 


Dům v Japonsku v Nishiogi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: scarletgreen

Kdysi jsme si v našich končinách pod pojmem dřevostavba představovali výhradně roubenky, naše mysl nám možná ještě zvládla navodit představu o masivních srubech. A to všechno možná především díky chronické znalosti pohádky o Mrazíkovi. Doba se ale posunula!

Dřevostavby vysoké a plné světla

Dnešní moderní dřevostavby jsou přesným opakem Mrazíkova obydlí. Vyrostly do výšky, je v nich vzdušno a ve většině z nich byl při jejich projektování kladen důraz na dostatek denního světla. Dřevostavba japonského architekta Mikio Taia z architektonické kanceláře Architect Cafe má navíc ještě svůj privátní skleněný dvorek a pochozí střechu.

Z interiéru dřevostavby, která se nachází v blízkosti Tokia, je cítit japonská skromnost a její účelný minimalismus je přímo hmatatelný. Přidaná nápaditost pak poskytuje majitelům stavby víceúčelové využití jejích prostorů.

Vše se točí kolem středu domu

Velké, skleněné a se dřevem pravidelně se střídající plochy připomínají japonské stěny a citlivější návštěvník zde může vnímat lehkou příchuť orientu. Středový prostorný světlík dřevostavby, nebo chcete-li dvorek, je pak centrem vnitřního prostoru, ve kterém jakoby se koncentrolvala síla ze všudypřítomného prostoru a dostatku světla.

Obývací pokoj má strategicky umístěná okna a je situován do kostky vysunuté v samostatném podlaží. Jeho, jak jinak než masivní, knihovna potěší každého čtenáře, malé schodiště vedoucí přímo na střechu zase každého snílka či všechny, kteří zkrátka mají rádi čerstvý vzduch.

Dřevostavba přirozená a sebevědomá

Dřevostavba s pochozí střechou se nachází přímo na křižovatce. Navzdory umístění ve městě se tato stavba z masivních panelů tváří přirozeně, jakoby se zde vyjímala odjakživa. Je postavena strategicky, sebevědomě, účelně a se stopou historie. Když její majitel vystoupá skromným schodištěm na střechu a rozlédne se po okolí, zažívá dost možná krásný pocit sounáležitosti a naplnění s okolím. K meditaci či plně prožitému a šťastnému okamžiku již jen kousek.

Líbí se vám japonské dřevostavby? Máme jich pro vás dalších deset: 

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.10.2018

Photocredit: scarletgreen

2

Tradiční japonská architektura: Rezidence rodiny Sakano

Fotogalerie vás provede japonskou dřevostavbou s papírovými dveřmi a bonsají na zahradě.

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu

Dřevěný kolos, jaký svět neviděl. Podívejte se na projekt 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu.

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?

Pálenka a pivo ze dřeva? V Japonsku se experimentů s alkoholem nebojí

Alkohol ze dřeva, který dozrává v dřevěných sudech. Jaké další tajemství japonští výrobci originálního lihu ještě prozradili?

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství.

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Japonská dřevostavba se špetkou filozofie. Jaké poselství nám předává?

Japonský architekt s duší filozofa přenesl své hluboké myšlenky i do této dřevostavby s názvem Jeden rok. Jak vypadá a jaké nese poselství?

Pohádková Villa Villekulla: kavárna i útulný domov s prostornou zahradou

Máte velké sny ale malé zdroje? Zkuste rekonstrukci provést ve dřevě, úspora vás příjemně překvapí. Prohlédněte si originální vilu inspirovanou známým příběhem.

Japonsko: Dobrá dřevostavba se přizpůsobí potřebám obyvatel

Tato japonská dřevostavba přežila bez úhony 36 let, neotřáslo s ní ani silné zemětřesení v roce 2011. Jak se proměnila pro své obyvatele, kteří požadovali na stáří menší obytný prostor?