HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Mnoho z nás touží po nábytku z masivního dřeva, po dřevěných podlahách a dřevěných oknech. Pravdou ale je, že oblibu si v posledních letech získává i jiný materiál tvořený sice také dřevem, ale stále tak trochu nedoceněný. Řeč je o překližce. Ta má oproti dřevu několik zásadních výhod a navíc dodává interiéru moderní, skoro až průmyslový charakter. Pojďme se podívat na pár nápadů, jak překližku vkusně a stylově zakomponovat do interiéru. 


překližka truhlářská
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Něco málo o překližce na začátek

Překližka je kompozitní deska tvořena několika křížem lepenými vrstvami krájených či loupaných dýh. Množství vrstev se liší, ale zpravidla se jedná o liché číslo. Pokud se výrobce snaží vytvořit opravdu pevnou překližku, dokáže mezi jednotlivé dřevěné vrstvy vložit také jednu vrstvu kovovou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, nicolas.boullosa, Special Branch Furniture

Největší výhody překližky

Zásadní výhoda překližky oproti klasickému dřevu je její rozměrová a tvarová stálost. Ačkoliv se dá opracovávat úplně stejným způsobem jako masivní dřevo, prakticky se nestane, že by se vám nějak zkroutila či jinak změnila tvar, jako tomu právě u masivního dřeva často bývá. Její další výhodou je možnost vyrábět opravdu obrovské desky různých tlouštěk, které ji předurčují k tomu nejrůznorodějšímu využití. A mimochodem, překližka se dá také tvarovat a využít třeba jako opěrák či sedák židle.

Využití překližky v interiéru

Donedávna se využívala v nábytkářském průmyslu třeba jen jako zadní strany šatních skříní nebo dna šuplíků. Dneska se jí ale dostává nového zájmu a často tvoří i pohledovou část nábytků. Zkuste ji v interiéru využít některým z následujících způsobů:

Obložte překližkou celou stěnu

Překližková stěna je oblíbeným prvkem hipsterských kaváren, lezeckých stěn nebo moderních interiérů. Velkoplošnou překližkovou desku můžete využít jako obklad stěny, na niž zavěsíte obrázky, přivrtáte poličky nebo přidáte věšáky a vytvoříte tak stěnu do předsíně. Světlá překližka dodává interiéru pocit světlosti a moderní téměř minimalistický vzhled. Zajímavé je využití překližky i jako obklad pochozí části interiéru, což lze právě občas vidět například na lezeckých stěnách. Materiál hřeje a působí příjemně, s údržbou je to ale v tomto případě trošku složitější. Mnoho lidí také volí překližku jako materiál pro obklad stropu či podkroví. Vypadá to jedinečně a interiér tak dostane zcela nový charakter. Podívejte se na možné využití překližky ve fotogalerii.

Vytvořte z překližky celý nábytek

Nebojte se překližku použit k tvorbě celé stěny do obyváku. Snadno na ni zavěsíte nebo postavíte televizi, přidáte poličky i skříňky s dvířkami. Podobně se dá pak využít i pro stěnu do dětského pokoje nebo jako materiál pro dětský psací stůl. I když se s překližkou pracuje dobře, stále není toto použití zrovna běžné a můžete si tak být jisti, že váš prostor bude působit výjimečně.

Využijte překližku pro jednotlivé prvky

Pokud se bojíte v interiéru využít překližku jako hlavní prvek, zkuste jimi alespoň ozvláštnit stávající vzhled vašeho bytu. Zajímavým nápadem je například doplnit jednoduchou minimalistickou postel o čelo z překližky. Nebo zkuste do interiéru zařadit jednoduché police z překližky, zrcadlo v rámu, malé židličky z překližky nebo si pohrajte s komodou či botníkem.

Překližková vánoční inspirace

V galerii tohoto článku najdete také tip na minimalistický, ekologický a znovupoužitelný stromeček z překližky, s jehož výrobou by si jistě poradil každý šikovný domácí kutil. Stačí jej pak už jen doplnit světelným řetězem nebo jednoduchými dekoracemi v podobném duchu. Na internetu dokonce můžete narazit i na adventní věnec z překližky, dekorace na živý vánoční strom nebo sváteční tabuli. Fantazii se meze nekladou a je to jistě skvělá první příležitost, jak překližku využít. Vsadíme se, že si tenhle materiál zamilujete a do interiéru jej budete chtít dostat ve větší míře.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.12.2019

Photocredit: Shutterstock

3

Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny

Vybíráte dřevěnou podlahu a řešíte její cenu?

Video: Výroba ohýbaného dřeva mechanicky a bez paření

Zajímá vás tajemství výroby ohýbaného dřeva? Podívejte se na video, ve kterém je tento specifický postup přehledně a názorně ukázán. Děje se mechanicky, bez potřeby předešlé úpravy dřeva.

Rodinný dům na úpatí sopky, který vás uhrane optickými iluzemi

Stojí uprostřed divoké krajiny nedaleko aktivní sopky, přesto zachovává stroze moderní vzhled. Pojďte se s námi podívat na rodinný dům Casa Hualle.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Dům jako poskládaný z dřevěných krabic. Jak vypadá uvnitř?

V tomto domě nelze mluvit o klasickém rozvržení místností. Je tvořen z kvádrů či „kontejnerů“, které vyplňují celý vnitřní prostor. Jak takový dům vypadá v interiéru? A jak se to podepíše na soukromí obyvatel?

Dřevostavba s nehořlavou skořápkou z vlnitého plechu – je funkční a levná

Důmyslná rekonstrukce australské dřevěné chaty na pobřeží přinesla prostorný interiér a požárně bezpečnostní fasádu – požáry jsou tu totiž velkou hrozbou. Prohlédněte si výsledek práce architektů.

Odkladiště nábytku proměnili v originální pokojíček s horolezeckou stěnou

Zanedbaný pokoj plný starého nábytku proměnili během několika měsíců k nepoznání. Malý syn dostal od rodičů perfektní dětský pokoj s horolezeckou stěnou.

Dýha a její výroba – krok po kroku

Dýha je součástí mnoha výrobků ze dřeva. Její výroba má specifický postup, který jsme zpracovali v následujícím článku.

Vodovzdorná překližka – materiál, se kterým se setkáte nejen na dřevostavbě

O pojmu překližka už jste asi slyšeli. V následujícím článku si ale představíme vodovzdornou překližku a ukážeme si příklady jejího použití.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE