HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Někdy uvidíte pozemek a je vám jasné, že přesně tady by měl stát váš budoucí domov. A i když poté zjistíte, že na tomto pozemku nebude kvůli přírodním podmínkám i administrativním překážkám vůbec jednoduché postavit dům, nezaleknete se a naopak to vezmete jako výzvu. Přesně to je případ mladé Kanaďanky, která chtěla se svým psem žít na klidném místě. A když takové místo našla, nedokázalo ji od stavby domu už nic odradit.


Dřevostavba na klíč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ema Peter

Náhodné setkání dalo vzniknout jedinečnému domu

Když v roce 2015 narazil ve Vancouveru architekt Javier Campos na svou bývalou klientku, která se zrovna stejně jako on procházela se svým psem, svěřila se mu, že by ráda opustila město Vancouver a přestěhovala se do Sooke, kde zakoupila dost specifický pozemek. Mottem pro okres Sooke, který se nachází na jižním cípu ostrova Vancouver, je „Kde se deštný prales setkává s mořem“ - a to dokonale popisuje pozemek, který mladá žena koupila, aby zde nechala postavit malý dům pro sebe a své hosty.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ema Peter

Skalnatý pahorek s výhledy mezi vzrostlými stromy

Během rozhovoru se zrodila další spolupráce mezi architektem a klientkou. Dohodli se, že se architekt přijede na pozemek podívat a pokusí se vymyslet, jak nejlépe na něj umístit dům tak, aby se vyhovělo všem stavebním požadavkům a zároveň vznikl dům dle přání a představ klientky. Pozemek se nachází na skalnatém pahorku, kde se les setkává s mořem. Malá mýtina vnořená mezi stromy na pahorku poskytuje pohled na oceán a hory skrz kmeny stromů velkého severozápadního deštného pralesa. Základním požadavkem bylo postavit dům s krásnými výhledy, ale maximálním soukromím, aniž by byly vykáceny vzrostlé stromy pralesa.

Prohlédněte si interiér domu v naší fotogalerii.

Neobvyklá pozice domu díky vlastní zkušenosti architekta

Architekt se rozhodl místo opravdu zažít a tak na něm několik dní kempoval a procházel ho neustále dokola. Líbil se mu pocit, že je uprostřed lesa a tak se vyhnul tradičnímu řešení postavit dům na okraji lesa s výhledem na oceán. Naopak skalní pahorek, který je jakýmsi přirozeným vrcholem místa, se ukázal jako ideální místo pro stavbu domu. Bylo to místo, kde se cítil nejlépe a odkud bylo možné pozorovat celé okolí. Pahorek byl zároveň nejméně zalesněný, takže dovoloval ponechat porost pozemku neporušený.

Tvar i materiály souzní s okolním lesem

Také tvar a obložení domu se přizpůsobilo okolnímu lesnímu porostu. Struktura domu uspořádaná kolem jednoho proporčního betonového sloupu vystupujícího z podlahy napodobuje kmeny stromů co do velikosti a měřítka. Venkovní fasáda s různými směry latěk, barva dřeva i rozhoupaný tvar stavby integrují dům s rytmem lesa. Když člověk vzhlédne nahoru, uvědomí si ochranu poskytovanou velkými větvemi, které se šíří z kmenů stromů, přičemž světlo se filtruje přes husté jehličí. Jeden strom je do domu dokonce vkomponován.

Dostatek prostoru pro majitelku i hosty

Domek má sloužit jako obydlí mladé ženě a jejímu velkému psovi, není tedy příliš veliký. Obytná plocha je 135 metrů čtverečných a vystačí na obývací pokoj, kuchyň, jídelnu, koupelnu, ložnici pro majitelku a ložnici pro hosty i s malou koupelnou. Dům je pouze přízemní, ale díky specifickému uspořádání každá místnost poskytuje výhled na jiný kousek krajiny. V obou zúžených místech je dřevěná terasa s posezením, které v létě slouží obyvatelce jako místo ke stolování a trávení volného času s knížkou či přáteli. Jelikož stromy i poloha domku zajišťují samy o sobě dostatek soukromí, může být celý dům hodně otevřený. To zajišťují obrovská okna od podlahy ke stropu, která se navíc dají celá otevřít a propojit venkovní prostory s vnitřními. Domek tak dokonale využívá své polohy uprostřed lesa a přináší svým obyvatelům požadovanou pohodu a klid.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.12.2019

Photocredit: Ema Peter

3

Mohlo by Vás zajímat: