HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost

Chystáte se stavět, vybíráte pozemek a přemýšlíte nad ideálním domem? Pokud chcete, aby se váš nový dům proměnil ve spokojený a harmonický domov, možná se vám budou hodit některé zásady Feng Shui, starodávného učení o harmonii mezi člověkem, jeho obydlím a přírodou. Přečtěte si, na co se zaměřit při výběru pozemku.


Výběr ideálního pozemku je ve Feng Shui zásadní
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: FelixMittermeier

V článku o zásadách Feng Shui jsme se seznámili s některými pojmy a hlavními pilíři tohoto starého učení. Dnes se blíže podíváme na výběr pozemku, který ve Feng Shui hraje velmi důležitou roli. Povíme si, co by takový pozemek měl mít a na co si naopak dát pozor, a zjistíme, kam nejlépe usadit dům s ohledem na okolí a světové strany. Nahlédněte také do galerie pro další tipy a inspiraci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: FelixMittermeier, Pexels, Marlon Martinez, Tobi

Bez zdravého pozemku není zdravý domov

Pozemek pro dům je ve Feng Shui velmi důležitý. Protože není možné vybudovat zdravý a šťastný domov na nezdravém pozemku. Když se bavíme o pozemku a jeho umístění v krajině z pohledu Feng Shui, jedná se o Školu formy, která je všem ostatním nadřazená. Ideální pozemek by měl mít jisté dané proporce a přírodní či uměle vytvořené útvary harmonicky rozmístěné podle světových stran.

Ideální tvar pozemku podle Feng Shui

Pozemek by měl mít čtvercový nebo obdélníkový tvar, nejlépe pravidelný. Takový tvar poskytuje stabilitu a bezpečí. Pokud se pozemek někde zužuje, mělo by toto zúžení být nejlépe u vstupu na pozemek, nikoliv na jeho konci. Trojúhelníkovému tvaru se snažte vyhnout. Dům by mělo být možné usadit mimo střed pozemku, ten by měl zůstat volný.

Členitost pozemku a jeho vztah s okolní krajinou

Ideální pozemek by měl vypadat jako náruč, ve které je bezpečný úkryt před okolním světem. Pokud se nachází na kopci, svah kopce by měl mířit na jih. Na severní straně pozemku je žádoucí les, stromy či hora, jih by měl být otevřený, ideálně s výhledem na vodu. Může to být řeka, rybník nebo jezírko. Na východě i západě by mělo stát něco vyvýšeného, východní strana by ideálně měla být vyšší než pravá. Dům usazujeme na pozemek ideálně zadní stranou na sever.

Symbolických pět zvířat na pozemku podle Feng Shui

Feng Shui hojně využívá symboliky a škola formy není výjimkou. Když se podíváme na ideální pozemek očima mistra tohoto učení, vidíme černou želvu na severu, červeného fénixe na jihu, zeleného draka na východě a bílého tygra na západě. Černá želva představuje spolehlivou sílu, která nás chrání před nečekanými útokem, zajišťuje bezpečí, stabilitu a dlouhověkost. Proto bychom ji vždy měli mít za zády. Červený fénix přináší štěstí, proto potřebuje otevřený prostor a žádné překážky. Zelený drak vdechuje místu energii, stabilitu, sílu a moudrost. Měl by mít pod kontrolou tygra, proto je vhodné, aby tato strana pozemku byla vyšší. Bílý tygr představuje fyzickou sílu a násilí ve smyslu obrany i útoku. Je důležitý pro přežití, ale je dobré mít jej pod kontrolou draka. Pokud všechna zvířata v této symbolice plní svoji funkci, pak uprostřed pozemku spokojeně spočívá stočený had.

Jak takový ideální pozemek vypadá v praxi?

Možná to teď všechno zní příliš abstraktně a není pro vás snadné si takový pozemek představit. Pojďme se podívat na příklad, jak takový ideální pozemek vypadá a jak je možné mu jít snadno naproti. Ideální dům podle Feng Shui stojí na mírném kopci tak, aby přední strana domu byla o něco níž než zadní. Za zády na severu má dům pevný plot a stromy, případně les či vysoký dům. Výhled z domu na jižní stranu je volný a otevřený, plot je na této straně pozemku nižší. Vidíme řeku v dálce či malé jezírko před domem. Na levé (východní) straně je dům či vysoké stromy, na pravé (západní) jsou stromy nižší, případně jen keře nebo živý plot. Některé věci na pozemku sice neovlivníme, ale jiné, jako je výsadba stromů, výška plotu či zbudování jezírka jsou zcela v naší režii. Ve fotogalerii se můžete podívat na některé domy, které jsou na pozemku usazeny správně.

Geopatogenní zóny a jejich vliv z hlediska Feng Shui

Pokud najdete pozemek, který dané parametry splňuje, dalším krokem by mělo být změření geopatogenních zón a elektromagnetického smogu. Negativní vliv geopatogenních zón na lidský organismus je dlouho prokázaný a Feng Shui mu věnuje velkou pozornost. Geopatogenní zóny způsobují mimo jiné změnu silového pole zemského magnetismu, vyšší elektrickou vodivost půdy, změnu ionizace vzduchu a ionizaci mikrovlnného záření a mají za následek problémy se spánkem, únavu a chronické nemoci. Vyhnout bychom se jim proto měli hlavně v ložnicích a dětských pokojích.

Nepodceňujme ani další škodlivé vlivy

Stejně jako geopatogenní zóny není radno podceňovat elektromagnetické záření, které vyzařují třeba sloupy elektrického vedení či trafostanice. Zároveň, pokud jste citliví na nehmotné energie a máte zkušenost, že se na určitých místech necítíte dobře, zkuste si zjistit historii daného místa a prozkoumejte i bezprostřední okolí pozemku, jestli se zde nenacházejí či v minulosti nenacházely nějaké energeticky významné stavby, jako je kostel, hřbitov, nemocnice a podobně.

Teď už víte, že pozemek je z hlediska Feng Shui velmi důležitý a jeho výběru bychom měli věnovat dostatek energie. Přečtěte si také o správném návrhu půdorysu domu a rozložení interiéru: Jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.06.2020

Photocredit: FelixMittermeier

6

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.

Zdravá dřevostavba podle feng šuej pomáhá léčit rakovinu

Zdravou dřevostavbu podle principů feng šuej navrhl ve spolupráci s architekty mnich. Neuvěříte, co vše se podařilo do domu dostat!

Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?

Pasivní domy – promyšlený návrh domu rozhoduje o kvalitě celé stavby

Jak správně navrhnout dispoziční uspořádání? Jak umístit dům na pozemek, abychom co nejvíce ušetřili? A jaké další věci je dobré si při kvalitním návrhu moderního domu pohlídat?

Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.

Bydlení podle Feng Shui: jednoduché zásady, které změní váš život k lepšímu

Seznamte se s prastarým učením Feng Shui, které váš domov promění v harmonické místo plné spokojenosti, zdraví a hojnosti.

Bydlení podle Feng Shui: jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii

Jaký tvar by měl mít váš dům, kde by měl být obývák a jaká část domu je nejdůležitější? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci

Kuchyně je ve Feng shui nejdůležitější místností v domě. Kromě zdraví a vitality má vliv i na naše bohatství. Více v našem článku.

Bydlení podle Feng Shui: obývací pokoj vám může pomoci se vztahy i kariérou

Obývací pokoj je místo, kde se potkává nejvíce lidí. Přečtěte si, jak jej zařídit, aby co nejvíce odpovídal vašemu životnímu stylu.

Rodinný dům ve svahu – má zastavěnou plochu 84 m2 a netradičně řešenou dispozici 5+kk

Máte komplikovaný svažitý pozemek? Jak by se vám líbil rodinný dům zasazený do svahu s dispozicí 5+kk? Je ideální pro početnější rodinu a nabízí i dvě garážová stání u domu. Kolik stojí?