HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Pokud jste se rozhodli stavět vlastní dům, čeká vás důležitý krok – výběr stavebního pozemku. Této problematice se budeme věnovat v následujícím článku. Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor?


Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička

Cena stavebního pozemku 

Cena pozemku, na kterém je možné stavět rodinný dům, je zpravidla určena tržní hodnotou. Tato částka je stanovena buď za metr čtvereční, nebo jako celková částka za parcelu. Uvedená částka však není vše, co za pozemek zaplatíte. Při koupi pozemku pravděpodobně narazíte na další poplatky, se kterými je dobré počítat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička, Shutterstock, Jan Homola

Poplatky za pozemek

K ceně pozemku si přičtěte vypracování kupní smlouvy právníkem, notářskou úschovu, a v případě nákupu pozemku přes realitní kancelář počítejte také s provizí makléři, která se pohybuje v rozmezí 3–8 % z ceny pozemku. Díky zrušení daně z nabytí nemovitých věcí již nemusíte platit 4% jednorázovou daň z nabytí nemovitosti. Nicméně je stále nutné počítat s pravidelnou roční daní z nemovitých věcí, která činí zhruba 2,- Kč/m2 ročně.

Mohlo by vás zajímat: Zrušení daně z nabytí nemovitosti vám může prodražit hypotéku

Jak zjistíte, že na pozemku můžete stavět?

Pokud kupujete například stavební pozemek od města nebo obce, tak to máte poměrně jednoduché. Město nebo obec buduje stavební pozemky a přivádí na jejich hranice inženýrské sítě a přípojky právě za účelem výstavby rodinných domů. V případě, že pozemek od města nekupujete jako stavební parcelu, informaci o tom, zda na něm můžete postavit rodinný dům, najdete v územním plánu. Územní plány jsou ale v mnohých městech a obcích vypracované již před dlouhou dobou a je možné, že váš pozemek zatím není určený pro stavbu rodinného domu, ale v budoucnu bude. Toto je však nutné velmi dobře prověřit a zjistit horizont aktualizace územního plánu. V případě, že jste již majitelem pozemku, můžete o změnu územního plánu zažádat. To, že zažádáte, ale neznamená, že vám obec musí vyhovět.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Jaké mohou nastat problémy spojené s regulativem?

S územním plánem je většinou spojený tzv. regulativ územního plánu. Regulativ je soubor určitých omezení a vymezení pro stavbu nových domů, aby tím obec udržela určitý ráz výstavby. Zda to v praxi funguje, nebo ne, je diskutabilní. Regulativ vám může například určit maximální výšku hřebene střechy, udávat počet podlaží domu (bungalov či patrový dům), tvar a sklon střechy, nebo typ a barvu krytiny. Může vám také definovat maximální zastavěnost pozemku nebo výšku oplocení. Při výstavbě je nutné tato omezení respektovat. Pro regulativ týkající se vašeho stavebního pozemku si zajděte na stavební nebo obecní úřad.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Jsou na pozemek přivedeny potřebné inženýrské sítě?

Další důležitou informací je, zda jsou na pozemek přivedeny potřebné inženýrské sítě. Není nutné mít je úplně všechny. Například bez plynu se obejdete, vodu lze řešit studnou a kanalizaci čističkou odpadních vod nebo septikem. Nicméně je potřeba s tím dopředu počítat. Zda a kde jsou inženýrské sítě u vašeho pozemku zjistíte, když si zažádáte o vyjádření o existenci sítí u příslušného poskytovatele. Pro jistotu se ale zkuste poptat i na úřadě, u předchozího majitele pozemku nebo se zeptejte místních. Občas se stane, že některá ze sítí není ve vyjadřovací zprávě uvedena, i když síť u vašeho pozemku je. Inženýrské sítě, které vedou u pozemku, nad ním či pod pozemkem, nemusí být pouze pozitivní. Může se stát, že přes Váš pozemek nebo v jeho blízkosti, vedou inženýrské sítě, které mají svá ochranná pásma. Na pozemku je tak věcné břemeno a musíte ochranné pásmo dodržet. Inženýrské sítě, které prochází přes stavební parcelu, se dají na náklady stavebníka přeložit do míst na pozemku tak, aby byly od budoucí výstavby v dostatečné vzdálenosti a současně byla dodržena jejich ochranná pásma. Sítě u hranice pozemku jsou dobrý začátek. Pro vás jsou však klíčové přípojky zbudované jednotlivými poskytovateli, pomocí nichž se budete na sítě moci připojit. Poskytovatelé mají na vybudování nových přípojek své termíny, které se mohou protáhnout až na 36 měsíců, což může velmi výrazně zpozdit celou výstavbu vašeho rodinného domu.

Mohlo by vás zajímat: 8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Máte o stavebním pozemku jasno?

V článku jste se dozvěděli, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor. Doufáme, že pro vás byly tyto informace přínosné a ujasnili jste si, co je dobré si před koupí pozemku zjistit, na co se zeptat a na co si dát pozor. V dalším navazujícím článku se budeme věnovat plánování vašeho vysněného domu.

TIP: Článek navazuje na náš online kurz Stavíme dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení, který je nyní zcela ZDARMA. Jeho součástí jsou interaktivní pracovní listy, které vám pomůžou sepsat si všechny důvody pro a proti, spočítat si kalkulace a mít všechny informace přehledně na jednom místě.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.05.2020

Photocredit: Jan Planička

4

Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?

Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.

Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?

Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.

Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Chystáte se stavět? Získejte komplexní know-how, které vám pomůže ušetřit statisíce korun i duševní vyčerpání.

Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit

Pomocí 3 typů koeficientů mohou obce vícenásobně zvýšit základní sazby, což vám může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. Jaké navýšení se týká právě vás?

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.

Po výběru pozemku přichází čas zaměřit se na projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou?

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt II.

Přečtěte si, jakými směry se při stavbě rodinného domu můžete vydat a co vše je dobré zahrnout do projektu na stavební povolení.

Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost

Pouze na zdravém pozemku můžete vybudovat zdravý a šťastný domov. Jak takový pozemek poznat, vám poradíme v našem článku.

Chceme stavět vlastní dům – vyrážíme na stavební úřad

Víte, co všechno potřebujete k tomu, aby byla vaše stavba povolena? Jak tento proces probíhá a kolik vás budou jednotlivé kroky stát? Vše se dozvíte v článku.