HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Uprostřed divokého eukalyptového lesa stál domeček, který byl napůl uzavřený a napůl otevřený. Zní to sice jako začátek neobvyklé pohádky. Přesto tento dům skutečně stojí a dokonce jej spokojeně obývá pětičlenná australská rodina.


Luxusní vila
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jared Fowler

Rodinný dům v eukalyptovém lese

Rodinný dům, který dostal název Tinbeerwah house, se nachází v jižním Queenslandu a navrhl jej tým architektonického studia Teeland architects. Parcela, na které je dům postaven, leží na úpatí strmého eukalyptového lesa a nabízí široký výhled na oceán. Prohlédněte si jeho dokonalé detaily ve galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jared Fowler

Výhled a propojení se zahradou

Na základě požadavku majitelů, kteří chtěli nerušený rozhled po okolí a zároveň přímý vstup na zahradu, byl půdorys domu navržen jako protáhlý obdélník. Šířka stavby odpovídá jedné běžné místnosti, o to delší však je v druhém rozměru.

Všechny obytné místnosti jsou otevřeny na východní stranu s výhledem. Spojeny jsou jednou dlouhou chodbou na západní straně objektu. Kromě výhledu tak obytné místnosti získaly také kvalitní přirozené osvětlení a větrání.

Fasáda jako dominanta

Maximální propojení s okolní čistou přírodou je zajištěno pomocí velkoplošných oken umístěných podél celé východní strany domu, kolem níž vede také úzký terasový chodník. Architekti však šli ve hře s fasádou ještě dál. Kolem domu totiž navrhli systém druhé fasády z dřevných latí.

Elegantní vertikální prvky na samém obvodu budovy jsou kotveny do skrytých kolejnic. Díky tomu je možné fasádní dílce posouvat a libovolně propojovat interiér a exteriér. Majitelé tak mají pod kontrolou míru soukromí, denního osvětlení, výhledu i větrání v jednotlivých místnostech. V zimě fasádu obvykle odsouvají, aby dovnitř mohlo proudit sluneční záření. V létě naopak otvírají okna a venkovní vrstvou fasády pokoje stíní. Tím vytvoří uvnitř příjemně větrané prostředí bez zbytečného přehřívání.

Soběstačnost v mnoha ohledech

Půdorys stavby je funkčně dělen do severní obytné zóny spojující kuchyni, obývací pokoj a jídelnu, a jižní soukromé zóny. Zde jsou umístěny jednotlivé ložnice, šatny a koupelny. Obytnou část lze přímo propojit s okolní zahradou. Dům je vybaven také bazénem umístěným na úrovni zahrady.

Zahrada sama je nedílnou součástí stavby. Nejen, že v horkém australském podnebí vytváří pomyslnou další místnost k obývání, ale plní rovněž technickou funkci. Na pozemku byl totiž vybudován ovocný sad a terasová zeleninová zahrada, které přispívají k soběstačnosti domu.

K zavlažování zahrady je používána vyčištěná odpadní voda z provozu kuchyně a koupelen. Architekti se drželi principu trvalé udržitelnosti a zázemí domu vybavili technologiemi na zpracování solární energie a dešťové vody.

Monochromatický vnitřek

Při návrhu interiéru tohoto originálního rodinného domu se tým Teeland architects držel při zdi, aby nebránil vyniknutí exteriéru. Volba proto padla na materiály v černobílé paletě doplněné o dřevěné detaily.

Návrháři se nebáli v prosluněném australském prostředí sáhnout po černé barvě, kterou použili na minimalistické kuchyňské lince, podlahách a obkladech koupelen i nábytku. Monochromatický interiér narušují pestré textilie a obrazy s výraznými vzory v odstínech červené.

Kouzelný domek v eukalyptovém lese je důkazem, že i pohádková vila může plně vyhovovat nárokům velké rodiny s dětmi. Při zachování jedinečnosti tak vznikl prakticky řešený rodinný dům, který je navíc do značné míry soběstačný.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.04.2018

Photocredit: Jared Fowler

7

Video: Vila nad vodopádem

Nadčasové bydlení? Pojďte se podívat, jak vypadá vila vybudovaná nad vodopádem!

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel

Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě

Kombinovaná dřevostavba, která se inspirovala tvarem andských velehor, nabízí útočiště odvážným dobrodruhům i milovníkům přírody. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

I za historickou fasádou se může skrývat moderní bydlení

Řadový dvojdomek z 19. století přestavěli po svém. Prohlédněte si dům, který za cihlovou fasádou ukrývá moderní minimalismus.

Barva na dřevo: Jaké barvy pro natírání dřeva zvolit?

Chceme zachovat krásný a přírodní vzhled dřeva a přitom je třeba jej natřít. Máme použít lazuru nebo lak? A jak nejlépe na to?

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?

Hollywood si umí přírodní kulisy pro natáčení dobře vybrat. Které lesy se díky nim změnily na Antarktidu nebo mimozemskou planetu?