HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne

Sezónní rodinné obydlí, pro které se úplně nehodí popisné slovo chata či srub, ale spíše útočiště v divoké přírodě. Zhruba tak si představoval své ideální prázdninové bydlení architekt Felipe Lagos. A tady jeho fantazie nekončí. Je totiž fascinován venkovskými evropskými stavbami. A tak jeho Casa R v detailech připomíná typickou hájenku. Přestože se nachází uprostřed argentinsko-chilské pustiny.


Dřevená chata z Chile inspirovaná evropskou hájenkou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Felipe Lagos

Architekt z povolání, Felipe Lagos, si chtěl také konečně splnit svůj sen. Jaký? Mít místo, na kterém jej práce nedožene, a kde si bude moci užívat klidu a rodinné pohody. Šel přitom najisto: liduprázdné lesy v chilské oblasti Vilches na samé hranici patagonských And, které má spolu se svou ženou prochozené. A přesně sem nechal zasadit své sezónní bydlení. Zasadit? Ano, opravdu to zní přesněji než postavit. Proč?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Felipe Lagos

Dům na součástky

Stavba Casa R je totiž poskládána ze čtyř prefabrikovaných dřevěných buněk sestavených na místě realizace do finální podoby. Jinak než po částech by sem ani materiál dopravit nemohli. V okruhu šedesáti mil se totiž kolem domu nachází jen jedna jediná zpevněná cesta, a tak by se cokoliv méně praktického než dřevo, na místo dostávalo jen velmi těžko.

Na samotě u lesa

Majitel měl na stavbu několik dost striktních požadavků. Toužil po klidu a samotě, dobrovolné izolaci od civilizace. I proto skoupil v okolí 30 000 metrů čtverečních lesů. Se sousedy se tedy skutečně na dovolené dohadovat nemusí. Jeho další přání bylo minimalizovat dopad stavby na krajinu. Což znamenalo žádné pevné základy, jen panel fixovaný k podloží. To vše prý proto, že se v přírodě cítí být hostem.

Nízké nároky na údržbu

Zdálo by se tedy, že celý projekt směřuje k maximální jednoduchosti. Jenže tu byla ještě jedna maličkost. Felipe Lagos chtěl, aby se o sebe Casa R dokázala postarat, respektive aby nevyžadovala příliš častou údržbu. Aby mohl místo navštívit třeba desetkrát za léto anebo půl roku vůbec. A tohle by jeho dům měl přežít bez úhony. Prostě taková pořádně zazimovaná chata, řeknete si.

Inspirace evropskými hájenkami?

Jenže to by Casa R nesměla stát v hustých lesích pod Andami, kde sedm měsíců do roka proprší, než je vystřídá vítr a sníh. Dům, který by snášel takové nepříznivé klima, a přitom nevyžadoval nějakou extra kontrolu, to už je oříšek i pro zkušeného architekta. Lagos si naštěstí věděl rady. Byl totiž přímo učarován evropskou „lesní“ architekturou. Ano, chatkami a hájenkami. A tuhle inspiraci tu plně zužitkoval.

Dřevo, aby se dům nezadusil a neplesnivěl

Casa R tak disponuje, na Jižní Ameriku velmi netypickou, příkře zkosenou střechou. „Pro stavbu je rozhodně lepší, když se na ní nebude kupit sníh,“ dodává autor projektu. Objekt vystavěný ze čtyř propojených modulů pak nese několik svérázných rysů. Jejich základní kostru tvoří ocelové nosníky, které sází na odolnost až nezničitelnost. Dřevěná výplň pak umožňuje domu „dýchat“ i v době, kdy není osídlen. I proto se tu ani v extrémním vlhku nerozvíjí plísně.

Dům do nepohody

Pravda, odpovídá tomu i vybavení interiéru. K vidění je tu dřevoplast, carbolea a překližka s dýhou, které se s vlhkem lépe vyrovnávají. Čtyři moduly odpovídají členění domu: vstupní zakrytá terasa s průchodem do vyhřáté kuchyně, univerzální buňka toalety s koupelnou, do prostoru otevřený modul obývacího pokoje se schodištěm, na který v patře navazuje pracovna a ložnice. Prohlédněte si interiéry v naší fotogalerii.

Tmavá chata zvenčí, zevnitř hřejivě útulné místo

Jednotlivé stavební segmenty nejsou statické a mohou být průběžně obměňovány. Dobře patrné je to zvláště v patře, které se může proměnit z jedné ložnice a pracovny na tři ložnice za sebou. Vsazení příček je otázkou minut a je vhodné zvláště když se tady v podhůří sjede širší rodina nebo návštěvy.

Vizuálně „úzká“ Casa R je navzdory černému vnějšímu laku uvnitř příjemně světlá, hřejivá a útulná. Je to prostě ideální útočiště před nepohodou, kde můžete v klidu odpočívat, zatímco za okny vytrvale prší.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.11.2018

Photocredit: Felipe Lagos

20

Difúzně otevřená dřevostavba, marketingový tah nebo lepší dům?

Je difúzně otevřená skladba dřevostavby skutečně lepší než uzavřená?

Video: Geniální variabilní dům s posuvnými stěnami

Video, v němž navštívíte zahradní dům s posuvnými stěnami od nizozemského architekta Caspar Schols.

Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením

Stavte ze dřeva a přežijete zemětřesení! Pojďte se podívat, jak dřevěné konstrukce zachraňují životy.

Zkamenělé dřevo – už na něj nemusíme čekat miliony let

Proces, který v přírodě trvá miliony let, se jim podařilo zkrátit do dvou týdnů. Výsledkem je skutečné zkamenělé dřevo, které se může stát dokonalým filtrem.

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?

Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.