HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní dům ukrytý v poušti je naprosto soběstačný

Postavit si dům někde na naprosté samotě a nemít široko daleko žádné sousedy. Po tom zatoužil aspoň jednou v životě skoro každý z nás. Nicméně taková stavba uprostřed ničeho většinou přináší spoustu problémů. Není to úplně bez důvodu, že některé lokality nejsou dodnes osídlené a stavba na nich je natolik složitá, že to většinu lidí odradí. Přesto se ale najdou nadšenci, kteří se rozhodnou překonat všechny překážky a vrhnou se do stavby. Mezi ně patří i starší australský pár, který si postavil nádherný moderní dům uprostřed pouště, na míle daleko od jakékoliv civilizace.


Nádherný dům v poušti dokáže odolat ničivým australským požárům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Dave Kulesza

Lokalita s extrémními podmínkami

Starší manželé pár let před důchodem si přáli dům někde úplně mimo civilizaci. Manželé ale zakoupili dnes už neobývaný pozemek s bývalou zemědělskou půdou asi hodinu cesty od většího města, v drsné krajině. Toto místo se vyznačuje velmi krutými přírodními podmínkami – extrémně silným větrem a častými požáry, které jsou silné a rychle se šíří právě kvůli větru. Prohlédněte si nezávislý a odolný dům v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Dave Kulesza

Praktické řešení pro pozemek mimo veškeré sítě

V Austrálii sice není těžké najít místo, které nemá i stovky kilometrů žádného souseda, ale většinou se jedná o místo naprosto neobyvatelné. Reakcí na toto drsné prostředí jsou tvar domu a materiály, ze kterých je postaven. Odvážná geometrická forma nabízí příjemné a pevné útočiště před živly. Rovná střecha s velkými přesahy poskytuje v létě stín a úkryt před deštěm, zatímco její robustní forma je odpovědí na velké zatížení větrem (který je tu někdy až ve formě nízkoúrovňového cyklónu). Vysoká úroveň izolace a dvojité zasklení dávají domu tepelně efektivní obálku, která odolá i silnému požáru. Ale vítr a oheň nebyly jediný problém, který musel architekt vyřešit. Místo nemá žádný přístup k vodovodům, elektřině a kanalizaci, takže padlo rozhodnutí jít úplně mimo síť. Dům má 24 solárních panelů, které nabízejí dostatečný výkon i v těch nejméně slunečných zimních dnech. Dešťová voda je shromažďována ve dvou nádržích, ohřev je zajištěn krbem na dřevoklimatizace o výkonu 5 kW zajišťuje chlazení v horkých letních dnech.

Mohlo by vás zajímat: Moderní domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Extra odolné dřevo eukalyptu jako fasáda

Majitelé chtěli dům, který se bude prolínat s okolím, souzní s ním a nebude v krajině nijak vynikat. Nechtěli žádné moderní vymoženosti – televizi či myčku, přesto má dům pár luxusních prvků. Domov sedí na vyvýšenině s panoramatickým výhledem do všech směrů. Na východ, asi čtyři míle daleko, je vrchol zvaný Mount Piper. Vnější fasáda je z australského eukalyptu maculata, což je endemický australský strom s velmi tvrdým dřevem, které je tak trvanlivé, že splňuje požadavky pro stavby vystavené nebezpečí požáru. „Krátce jsme uvažovali o použití vlnitého plechu pro jeho nízké údržbové vlastnosti,“ říká architekt. „Ale nakonec nám dřevo přišlo přirozenější. Toto dřevo také nevyžaduje žádnou údržbu a postupem času si vyvine krásnou šedou patinu a elegantně se usadí do svého okolí.“

Mohlo by vás zajímat: Dřevostavba s nehořlavou skořápkou z vlnitého plechu – je funkční a levná

Okna odolají silnému větru

Dům má čtvercový půdorys 10 × 10 metrů. Má pouze velký obývací pokoj s otevřenou kuchyní a jednu ložnici s koupelnou. Obytný prostor je orientován tak, aby nabídl velkolepé výhledy do okolní krajiny. Na obou stranách domu jsou velké dřevěné terasy, z nichž každá během určité části dne poskytuje útočiště před silným sluncem. Naproti sobě jsou prosklené dveře, které se dají celé otevřít a zajistí tak v létě příčné větrání. Okna musela být kvůli vysokému zatížení větrem ve výšce 40 centimetrů nad zemí. Architekt toho využil a navrhl kolem celého okna podélnou lavici, která umožňuje panoramatický výhled. Lavice slouží zároveň jako úložný prostor. „Když přijedeme na místo autem z města, je tu úžasný pocit ticha a nicoty, kromě šustění dlouhé trávy ve větru,“ říkají majitelé. „K domu přicházejí zvídaví klokani a plaché koaly vylezou do korun našich stromů. Milujeme to tady.“

Líbil se vám článek? Sdílejte ho také se svými přáteli. 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.02.2020

Photocredit: Dave Kulesza

4

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Jak se staví mini domky uprostřed divoké pouště

Jak postavit chatu v poušti, aby byla stabilní a něco vydržela? Třeba jako namibijští architekti, kteří se nechali inspirovat ztroskotanými loděmi.

Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?

Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství.

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje

Prohlédněte si exotickou plážovou vilku postavenou podle pravidel udržitelnosti. Je totiž celá ze dřeva! Zavítejte s námi na chvíli do Kostariky.

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.

Dřevostavba s nehořlavou skořápkou z vlnitého plechu – je funkční a levná

Důmyslná rekonstrukce australské dřevěné chaty na pobřeží přinesla prostorný interiér a požárně bezpečnostní fasádu – požáry jsou tu totiž velkou hrozbou. Prohlédněte si výsledek práce architektů.

Úplně jiná dřevostavba: Návrh tvaru a konstrukce nulového domu

Pravděpodobně budete překvapeni, jak snadné a levné je postavit zdravý a ekologický dům, který má takřka nulový provoz. Podívejte se s námi na návrh úplně jiné dřevostavby.

Úplně jiná dřevostavba: Obvodové stěny o tloušťce pouhých 17 cm

Obvodové stěny dřevostavby o tloušťce 17 cm? Jde to. Správné izolace a fyzika vlnění vám zajistí výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jak na to?