Vyrobte si doma věnec podle našeho návodu a zavzpomínejte na zesnulé. Dušičky jsou tu
Dušičky, svátek Všech svatých, Halloween – co mají všechny tyto svátky společné a odkud pocházejí? A proč se u nás dávají věnce a květiny na hroby a zapalují svíčky, zatímco jinde se převlékají do kostýmů a dlabou dýně? To vše se dočtete v našem článku a v galerii pro vás k tomu máme návod na výrobu věnce z větviček.

Vyrobte si dušičkový věnec podle našeho návodu
Dušičky, nebo také Památka zesnulých či Svátek zesnulých, se u nás slaví 2. listopadu již od 10. století. Jedná se o křesťanský svátek, který se ale zabydlel ve většině českých domácností, nehledě na víru či vyznání. Na naše blízké zesnulé vzpomínáme modlitbou a návštěvou hřbitova, kde zapálíme svíčky a na hrob položíme květiny či věnce, tzv. květinový dar. Věnce v sobě ukrývají bohatou symboliku spojenou s jejich tvarem – kruh je jedním z nejsilnějších energetických symbolů, představuje koloběh života, nekonečnost světa a věčný život. Prohlédněte si věnce v naší fotogalerii a inspirujte se tradičními i moderními tvary. A pro ty z vás, kteří jsou kreativní a rádi tvoří, máme uvnitř galerie i foto návod na výrobu originálního věnce z větviček.
Fotogalerie:

Dušičky a Halloween toho mají společného víc, než se zdá
A co mají vlastně naše Dušičky společného s Halloweenem? Oba tyto svátky jsou spojené s keltským svátkem Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Pro Kelty to byl jednak začátek nového roku a také hranice mezi létem a zimou. Věřili, že na tuto jednu noc mizí hranice mezi světem živých a mrtvých. Mrtví tak mohli navštívit živé a živí se naopak mohli podívat do podsvětí. Lidé prostírali u večeře pro blízké zesnulé a do oken dávali zapálené svíčky, často ve vydlabané řepě, aby k nim duše jejich blízkých trefily. Zvykem také bylo oblékat se do starých hadrů a malovat si na obličeje, aby se lidé uchránili před zlými duchy.
Pohanský svátek byl nahrazen křesťanským svátkem Všech svatých
Samhain se následně spojil s křesťanským svátkem Všech svatých, který zavedl v 7. století papež Řehoř IV. na výročí posvěcení římského Pantheonu, právě 1. listopadu. Podle zdrojů se Samhain slavil i na našem území, až do doby, kdy byl nahrazen právě svátkem Všech svatých. Ten ale oslavoval pouze vysvěcené a svaté, a proto pro zachování vzpomínky na zesnulé vznikl Svátek zesnulých neboli Dušičky.
V 8. století se svátek Všech svatých dostal i do Irska, kde spojením s tradicemi svátku Samhain vznikl právě Halloween. Jistě vás teď nepřekvapí, že název Halloween pochází z anglického „All Hallow’s Eve“ neboli „předvečer Všech svatých“. Z Irska se pak v 19. století společně s vystěhovalci dostal zvyk do USA, kde výrazně posílil a získal na popularitě a rozšířil se do všech anglicky mluvících zemí.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
30.10.2020
Photocredit: Freepik
Mohlo by Vás zajímat:
- Video: Jak z popraskaného dřeva udělat dekoraci
- Návod na DIY projekt: Postavte si svépomocí zahradní sklípek
- Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.
- Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?
- Vánoční dekorace: tipy, které zvládnete hravě a svépomocí
- Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba
- Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí
- Podzimní DIY inspirace – zkrášlete si svůj domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: