HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyrobte si doma věnec podle našeho návodu a zavzpomínejte na zesnulé. Dušičky jsou tu

Dušičky, svátek Všech svatých, Halloween – co mají všechny tyto svátky společné a odkud pocházejí? A proč se u nás dávají věnce a květiny na hroby a zapalují svíčky, zatímco jinde se převlékají do kostýmů a dlabou dýně? To vše se dočtete v našem článku a v galerii pro vás k tomu máme návod na výrobu věnce z větviček.


Dušičky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Freepik

Vyrobte si dušičkový věnec podle našeho návodu

Dušičky, nebo také Památka zesnulých či Svátek zesnulých, se u nás slaví 2. listopadu již od 10. století. Jedná se o křesťanský svátek, který se ale zabydlel ve většině českých domácností, nehledě na víru či vyznání. Na naše blízké zesnulé vzpomínáme modlitbou a návštěvou hřbitova, kde zapálíme svíčky a na hrob položíme květiny či věnce, tzv. květinový dar. Věnce v sobě ukrývají bohatou symboliku spojenou s jejich tvarem – kruh je jedním z nejsilnějších energetických symbolů, představuje koloběh života, nekonečnost světa a věčný život. Prohlédněte si věnce v naší fotogalerii a inspirujte se tradičními i moderními tvary. A pro ty z vás, kteří jsou kreativní a rádi tvoří, máme uvnitř galerie i foto návod na výrobu originálního věnce z větviček.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Freepik, footloosefloral (Flickr), jojo 77 (Flickr)

Dušičky a Halloween toho mají společného víc, než se zdá

A co mají vlastně naše Dušičky společného s Halloweenem? Oba tyto svátky jsou spojené s keltským svátkem Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Pro Kelty to byl jednak začátek nového roku a také hranice mezi létem a zimou. Věřili, že na tuto jednu noc mizí hranice mezi světem živých a mrtvých. Mrtví tak mohli navštívit živé a živí se naopak mohli podívat do podsvětí. Lidé prostírali u večeře pro blízké zesnulé a do oken dávali zapálené svíčky, často ve vydlabané řepě, aby k nim duše jejich blízkých trefily. Zvykem také bylo oblékat se do starých hadrů a malovat si na obličeje, aby se lidé uchránili před zlými duchy.

Pohanský svátek byl nahrazen křesťanským svátkem Všech svatých

Samhain se následně spojil s křesťanským svátkem Všech svatých, který zavedl v 7. století papež Řehoř IV. na výročí posvěcení římského Pantheonu, právě 1. listopadu. Podle zdrojů se Samhain slavil i na našem území, až do doby, kdy byl nahrazen právě svátkem Všech svatých. Ten ale oslavoval pouze vysvěcené a svaté, a proto pro zachování vzpomínky na zesnulé vznikl Svátek zesnulých neboli Dušičky.

V 8. století se svátek Všech svatých dostal i do Irska, kde spojením s tradicemi svátku Samhain vznikl právě Halloween. Jistě vás teď nepřekvapí, že název Halloween pochází z anglického „All Hallow’s Eve“ neboli „předvečer Všech svatých“. Z Irska se pak v 19. století společně s vystěhovalci dostal zvyk do USA, kde výrazně posílil a získal na popularitě a rozšířil se do všech anglicky mluvících zemí.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.10.2020

Photocredit: Freepik

2

Video: Jak z popraskaného dřeva udělat dekoraci

Leží vám doma kousek popraskaného dřeva? Neházejte ho do kamen, udělejte si z něj dekoraci! Výsledek vás zaručeně dostane!

Návod na DIY projekt: Postavte si svépomocí zahradní sklípek

Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.

Vánoční dekorace: tipy, které zvládnete hravě a svépomocí

Máme pro vás 7 tipů na jednoduché vánoční tvoření ze dřeva. Mnohé nápady snadno zvládnou i děti, do jiných se mohou pustit maminky a tatínci.

Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba

Jakub se rozhodl vyrobit tatínkovi k narozeninám originální dřevěné křeslo. Vyrobte si taky takové podle jeho návodu.

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.

Podzimní DIY inspirace – zkrášlete si svůj domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi

Podzim. Ve všech jeho barvách, se všemi možnostmi, v celé své kráse. Pusťte se svépomocí do podzimní výzdoby... Máme pro vás spousty inspirace!