HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Vyrobte si doma věnec podle našeho návodu a zavzpomínejte na zesnulé. Dušičky jsou tu

Dušičky, svátek Všech svatých, Halloween – co mají všechny tyto svátky společné a odkud pocházejí? A proč se u nás dávají věnce a květiny na hroby a zapalují svíčky, zatímco jinde se převlékají do kostýmů a dlabou dýně? To vše se dočtete v našem článku a v galerii pro vás k tomu máme návod na výrobu věnce z větviček.


Dušičky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Freepik

Vyrobte si dušičkový věnec podle našeho návodu

Dušičky, nebo také Památka zesnulých či Svátek zesnulých, se u nás slaví 2. listopadu již od 10. století. Jedná se o křesťanský svátek, který se ale zabydlel ve většině českých domácností, nehledě na víru či vyznání. Na naše blízké zesnulé vzpomínáme modlitbou a návštěvou hřbitova, kde zapálíme svíčky a na hrob položíme květiny či věnce, tzv. květinový dar. Věnce v sobě ukrývají bohatou symboliku spojenou s jejich tvarem – kruh je jedním z nejsilnějších energetických symbolů, představuje koloběh života, nekonečnost světa a věčný život. Prohlédněte si věnce v naší fotogalerii a inspirujte se tradičními i moderními tvary. A pro ty z vás, kteří jsou kreativní a rádi tvoří, máme uvnitř galerie i foto návod na výrobu originálního věnce z větviček.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Freepik, footloosefloral (Flickr), jojo 77 (Flickr)

Dušičky a Halloween toho mají společného víc, než se zdá

A co mají vlastně naše Dušičky společného s Halloweenem? Oba tyto svátky jsou spojené s keltským svátkem Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Pro Kelty to byl jednak začátek nového roku a také hranice mezi létem a zimou. Věřili, že na tuto jednu noc mizí hranice mezi světem živých a mrtvých. Mrtví tak mohli navštívit živé a živí se naopak mohli podívat do podsvětí. Lidé prostírali u večeře pro blízké zesnulé a do oken dávali zapálené svíčky, často ve vydlabané řepě, aby k nim duše jejich blízkých trefily. Zvykem také bylo oblékat se do starých hadrů a malovat si na obličeje, aby se lidé uchránili před zlými duchy.

Pohanský svátek byl nahrazen křesťanským svátkem Všech svatých

Samhain se následně spojil s křesťanským svátkem Všech svatých, který zavedl v 7. století papež Řehoř IV. na výročí posvěcení římského Pantheonu, právě 1. listopadu. Podle zdrojů se Samhain slavil i na našem území, až do doby, kdy byl nahrazen právě svátkem Všech svatých. Ten ale oslavoval pouze vysvěcené a svaté, a proto pro zachování vzpomínky na zesnulé vznikl Svátek zesnulých neboli Dušičky.

V 8. století se svátek Všech svatých dostal i do Irska, kde spojením s tradicemi svátku Samhain vznikl právě Halloween. Jistě vás teď nepřekvapí, že název Halloween pochází z anglického „All Hallow’s Eve“ neboli „předvečer Všech svatých“. Z Irska se pak v 19. století společně s vystěhovalci dostal zvyk do USA, kde výrazně posílil a získal na popularitě a rozšířil se do všech anglicky mluvících zemí.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vsupenku si můzete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
30.10.2020

0 0

Mohlo by Vás zajímat: