HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Původně to měl být pouze přístřešek pro víkendový odpočinek v přírodě, místo, kam se dá vyrazit s dětmi a vyvětrat se na čerstvém vzduchu. Protože má ale Kamil šikovné ruce a práce se dřevem ho baví, ze starého návěsu vznikl dům pro celou rodinu, s jedinečnou zimní terasou z palet. Přečtěte si náš článek o úžasné přestavbě, kterou náš čtenář zvládl svépomocí za minimum peněz.


Ze starého návěsu postavil svépomocí dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kamil Kladiva

Zálibu v kutilství měl Kamil odjakživa v sobě

Kamil vyrostl v bytě, ve městě na severní Moravě blízko Beskyd. Víkendy ale trávil s rodiči na chatě a pobyt v přírodě si zamiloval, stejně jako všemožnou práci kolem domu, kterou se naučil od svého tatínka. Po něm také zdědil šikovné ruce a zálibu v kutilství. Když se pak oženil a přišly děti, chtěli mít se ženou také takové místo v přírodě, kam mohou společně s dětmi vyrazit a trávit tam víkendy tak, jako to dělával s rodiči on. Když se naskytla možnost koupit výhodně pozemek hned vedle manželčiných rodičů, neváhali. Prohlédněte si úžasnou proměnu jejich návěsu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kamil Kladiva

Levný návěs proměnil v chatu

Pozemek sice nebyl stavební, ale to jim tehdy nevadilo, neměli v plánu stavět dům. Chtěli pouze nějakou malou chatku, kde si mohou uvařit kafe a pobýt, když přijedou na návštěvu za rodiči. Elektřinu a vodu si natáhli od rodičů a od známého, který vlastní autoservis na kamiony, koupili starý hliníkový návěs za pouhých 5 000 Kč, postavili jej na připravené patky a začali postupně s úpravami. Nejprve celý návěs vyřezali zevnitř, udělali nové stěny ze dřeva a střechu. Tak vznikla malá chata, ve které mohli přespat, když přijeli na víkend.

Z chaty postupně vybudoval dům pro rodinu

Kamil je typ člověka, který neumí lenošit a nemá rád nicnedělání. Po příchodu z práce nejraději oblékne montérky a něco vyrábí nebo pracuje kolem domu či na zahradě. I díky této vlastnosti se nespokojil s malou chatkou, ale budoval dál. Nejprve přistavěl celou novou místnost – na patky postavil dřevěnou konstrukci z trámů, tu pobil OSB deskami, zateplil vatou a zvenku omítl. Část domu také obložil palubkami. Následně vyzdil koupelnu a z malé dílny, kterou v domě měl, udělal šatnu. Novou dílnu si následně postavil vedle domu. Se stavebními pracemi mu pomáhal otec i manželka.

Zatím poslední úpravou je nádherná celoroční terasa z palet

Vznikl tak krásný dům s dispozicí 3+kk a půdorysem 8 × 9 m. V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, s krbem uprostřed. Dále v přízemí najdeme šatnu a koupelnu s toaletou. V patře je potom ložnice a dětský pokoj. K domu patří i terasa, která byla donedávna klasicky venkovní, ale protože na ní Kamil rád trávil čas, rozhodl se ji přebudovat na celoroční. Nejprve celou terasu zasklil a následně se pustil do estetických úprav.

Na původní terasu vedly nepěkné dveře, ještě původní z návěsu. Ty se Kamil rozhodl schovat za dřevěné obložení. Inspiroval se videem, které viděl na internetu, a rozhodl se použít staré palety, které měl možnost získat v práci zdarma. Palety rozebral na jednotlivá prkna, která pouze zbrousil a následně nalakoval. Zjistil, že když každé prkno zbrousí jinak – někdy přitlačí víc, někdy míň – dosáhne tak různých odstínů a světlosti dřeva. U této úpravy platí, že čím starší dřevo, tím líp, Kamil proto používal pouze staré palety, které byly na vyhození. Obroušená a nalakovaná prkna následně nařezal na různé délky a ty potom přivrtal na připravenou konstrukci tak, aby vzniklo krásné designové obložení. Stejným způsobem vyrobil i obložení na druhém konci terasy, kde bude krb a barový stůl se židlemi. A protože ho tato práce s paletami chytla, pustil se do výroby dalších doplňků, jako jsou velké květináče, osvětlení či dekorativní závěsná srdce (vše si můžete detailně prohlédnout v naší fotogalerii). Z palet vyrobil i zárubně na nové dveře, které na terasu vyboural z původního okna. Celá terasa je tak úžasně sladěná a tvoří opravdu efektní součást domu. Na terasu Kamil plánuje pořídit plynový přímotop, kterým ji v zimě vytopí, než bude mít hotový krb.

Luxusní bydlení za hubičku

Na domě Kamil pracoval průběžně 6 let, většinu stavebního materiálu pořídil za odvoz nebo získal zdarma v práci. Dá se tak říct, že jej dům téměř nic nestál. Je až neuvěřitelné, jak jeden člověk s pomocí rodiny dokáže přetvořit starý plechový kontejner na plnohodnotný rodinný dům, a to vše téměř za hubičku. Jak nám Kamil sám řekl, žije se jim v něm luxusně a do bytu by se už nevrátil. A my se mu nedivíme.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Jak v novostavbě ohřát vodu za minimum nákladů na energie? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.10.2020

Photocredit: Kamil Kladiva

10

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Hrubá stavba domu se může navzdory očekávání prodražit

Nechat si postavit dům na klíč, nebo zvolit raději hrubou stavbu a dokončit si ji svépomocí? Jak poznat, která volba je ta správná?

Postavte si levný a stylový mini domek svépomocí. Zn.: Za šest týdnů

Jak vyřešit vlastní bydlení levně, rychle a ekologicky? Postavte si mini domek na kolečkách svépomocí. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo

Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek.

Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům

Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?

Zahradní domek na nářadí svépomocí: postavte si ho podle našeho návodu

Zahradní domek na nářadí je nezbytnou součástí zahrady, když máte zahradničení jako koníček. Jak na jeho stavbu svépomocí? Inspirujte se v naší fotogalerii.

Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Čtenář Jakub si vyrobil luxusní bazén ze starých palet a dřevěných latí. Podívejte se, jak se mu to povedlo a na kolik ho bazén vyšel.

Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba

Jakub se rozhodl vyrobit tatínkovi k narozeninám originální dřevěné křeslo. Vyrobte si taky takové podle jeho návodu.

Vyrobte si doma věnec podle našeho návodu a zavzpomínejte na zesnulé. Dušičky jsou tu

Nemusíte utrácet za kupované věnce. Uctěte své blízké zesnulé vlastnoručně vyrobeným věncem podle návodu v galerii a tichou vzpomínkou.

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.