HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Eko-chata na 37 metrech čtverečních je jednoduchá a nízkorozpočtová

Dispozice celé stavby je nanejvýš prostá, praktická a zajišťuje přísun denního světla do každé místnosti. Základy stavby jsou řešeny na šestibodovém zatížení ve svahovité krajině. Stav okolní přírody zůstal zachovaný především díky architektonickému týmu, který řídil veškerá rozhodnutí. Přirozená lokalita dodává chatě příjemnou atmosféru s nerušeným dojem.


Eko-chata na 37 metrech čtverečních
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Juan Benavides (se souhlasem)

Chata z certifikovaných dřevěných prvků FSC

Moderní chatka je situovaná na ostrově Decatur v Severní Americe. Veškeré dřevěné prvky pro tuto chatu byly pořizovány z lesů certifikovaných FSC, včetně některých z udržitelně obhospodařovaného dřeva ze sousedního ostrova Blakely. Samotní architekti tvrdí, že využití dřeva pro stavbu (vč. opláštění a vnitřní povrchové úpravy) bylo intuitivní. Důvodem byla dostupnost obnovitelného a zodpovědně vytěženého dřeva v regionu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Juan Benavides (se souhlasem)

Jak nejlépe minimalizovat rozpočet?

Objekt měl být umístěn na klidném místě, řešený šetrně, ekologickým způsobem a především s co nejmenším narušením okolní přírody. Strmé umístění chaty bylo pro tvůrce výzvou. Cesta vedoucí na toto místo má 150 metrů a je velice úzká, tudíž odpadla možnost použití těžké techniky. Všechny stavební materiály byly tedy přepravovány ručně, což snížilo rozpočet za těžkou techniku.

Aby se snížily náklady ještě více, malá skupina stavitelů žila během většiny času výstavby přímo na staveništi. Veškerá rozpočtová omezení vedla k napjatému časovému harmonogramu výstavby, každopádně výsledek stojí určitě za to. Podívejte se na fotografie v naší galerii.

Soukromí zůstalo zachováno

Pokoje jsou v této lesní chatě uspořádány s maximální citlivostí na expozici. Každá místnost poskytuje výhled na okolní scenérii, což musí být obzvláště v lese něco kouzelného. Soukromí je však také zachováno. Během letních večerních nocích můžete sedět na venkovní terase, aniž byste byli čímkoli rušeni (možná kromě zvuků vycházejících z lesa).

Půdorys chaty

Půdorys chaty má pouhých 37 metrů čtverečních. Hned za hlavními dveřmi se po pravé straně nachází prostor pro vaření a jídelní stůl. Chodba vede dále směrem od svahu do ložnice s balkonem. Uprostřed chaty je situovaná malá koupelna s WC. Všechny dveřní otvory jsou uspořádány v jedné symetrii. Fotografii celého půdorysu naleznete v naší galerii.

O certifikaci FSC

Za zkratkou FSC se skrývá anglický název Forest Stewardship Council, česky „Rada pro správu lesa“. V jednoduchosti se jedná o neziskovou organizaci, jejímž cílem je ochrana lesů na Zemi a zabránění nelegální těžby. Pokud uvidíte na vašem výrobku tuto značku, podporujete šetrné lesní hospodaření.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.09.2021

Photocredit: Juan Benavides (se souhlasem)

3

V čem spočívá FSC certifikát a jak jej získat

Čím dál častěji se výrobci setkávají s otázkou, jaký je původ jejich dřeva

Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce

Útulný dům bez vlastní práce. Jakým jít směrem a na to si dát pozor

Lze rozeznat dřevo z nelegální těžby? Pomocí DNA stromů

Vědci umí zjistit původ stromů dovážených z deštných pralesů, a pomáhají tak usvědčit nelegální těžaře. Tím zabraňují masivnímu kácení pralesa a chrání mimo jiné naše ovzduší. Jaká je situace v českém lese?

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Bydlete pohodlně a kvalitně, ale přitom ekologicky a bez zbytečností. Třeba v malém dřevěném domku se zelenou střechou. Nyní si jej můžete pořídit za neuvěřitelnou cenu!

Typový dům, který si majitelé vyšperkovali podle svých představ

Jednoduchý typový domek, který si majitelé díky pár drobným úpravám upravili tak, že je pro ně jedinečný. Přečtěte si o příběhu Moniky a Martina, kteří se rozhodli pro stavbu dřevostavby.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Finská chata s extrémně nízkým rozpočtem

Čtyři místnosti, 30 metrů čtverečních, vše za 350 000 korun. To nezní zle. A nevyčíslitelným bonusem je pak těsné sousedství finského lesa a jezer.

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet

I s malým rozpočtem se dají stavět krásné a prostorné domy. Potřebujete k tomu jenom vizi, tvořivost a vhodný pozemek.

I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek

I když máte nízký rozpočet, nemusíte při stavbě domu rezignovat na kvalitu a ekologičnost. Důkazem je krásný domek v buši Nového Zélandu.

Úchvatný víkendový dům na divokém ostrově nedaleko Stockholmu

Prohlédněte si s námi letní dům postavený na skalách jednoho téměř nepřístupného ostrova nedaleko Stockholmu.