HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet

Když Nick a Molly začali plánovat svůj první domov, měli jeden zásadní problém, který omezuje mnoho mladých rodin: nedostatek financí. Nick je fotograf životního stylu, který se zaměřuje na oceán a surfovací kulturu, a Molly je zahradní návrhářka a krajinářka. Hledali tedy prostor, který by odrážel jejich ekologický životní styl a zároveň poskytoval prostor pro růst jejich mladé rodiny. Naštěstí měli několik věcí, které jsou pro budování nového domova důležité: vizi, tvořivost a pěkný pozemek, který dostali od Mollyiných rodičů.


Dřevěný pasivní domek je splněným snem mladé rodiny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Trent Bell

Krásné dětství přivedlo pár zpět na rodnou farmu

Molly vyrostla na rozlehlé venkovské farmě v jižním Maine. Milovala své dětství na venkově, které strávila zkoumáním polí, lesů a mořského pobřeží. „Když jsme byly děti, moje maminka nás natřela opalovacím krémem a nechala nás jít na pláž,“ vzpomíná. Molly a její dvě sestry se vrátily domů až poté, co byly unavené nebo hladové. „Byly jsme neustále venku,“ říká. „Za to jsem svým rodičům vděčná – doufám, že to stejné dokážu s naším synem Leem.“ Proto když jednoho dne její otec řekl, že pokud chtějí, můžou si na jejich rozlehlém pozemku postavit vlastní dům, neváhali ani minutu. Žít blízko rodičů jim vyhovuje, zejména kvůli blízkému vztahu Mollyiných rodičů s vnukem. Podívejte se, jak jejich nízkonákladový dům vypadá, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Trent Bell

Pouhých 200 000 dolarů bylo základní omezení při plánování domku

Nový dům byl inspirován právě Mollyiným dětstvím, Nickovou profesí a jejich dlouhodobou společnou láskou k přírodě a zdravému životnímu stylu. Má velká okna orientovaná tak, aby poskytovala pasivní solární vyhřívání a na jeho stavbu byly použity přírodní materiály z lokálních zdrojů, jako jsou jedlovec nebo bílý cedr. Design domu je velmi moderní a minimalistický. Přestože měl pár pouhých 200 000 amerických dolarů (v přepoštu asi 4,4 milionu korun) na stavbu celého domu, dokázali architekti navrhnout domek o 100 metrech čtverečných. „Nick mi okamžitě ukázal, že má zájem postavit malý, kvalitní a energeticky efektivní domov. A to je pro mě vždycky zajímavý projekt,“ říká architekt.

Na opravdu úzký dům museli architekti pár přesvědčit

Celý dům je široký pouhých 5 metrů, ale uvnitř vypadá mnohem prostornější díky otevřenému půdorysu, vysokým stropům a strategicky umístěným oknům. Trvalo však nějaký čas prodat páru tak úzký dům. Když byli uprostřed plánovacích fází, Nick si pamatuje, jak vyšel na pole, změřil délku 5 metrů a položil pásku na zem. „Položil jsem do trávy židli a rozhlédl se kolem sebe a pokusil se to představit. Pak jsem se zeptal Molly: Můžeme to opravdu udělat?“ Ale architekt mu neustále připomínal, že šířka místnosti 5 metrů je dostatečná. „Pokoje jsou ve skutečnosti poměrně velké,“ říká architekt. „Celý dům je široký jen na jednu místnost – prostě jsme naskládali pokoje na sebe, místo abychom je ukládali vedle sebe, jak se to standardně dělá.“

V jednoduchosti je krása

Místnosti jsou rozděleny do dvou pater. V přízemí jsou malé místnosti, jako je prádelna, komora, koupelna, kancelář a otevřený koncept obývacího pokoje s kuchyní. Druhé patro zahrnuje ložnici rodičů, další koupelnu a malou ložnici pro syna Lea. Navzdory malému půdorysu dům působí prostorně, především díky designu interiéru. Všude jsou čistě bílé stěny, klenutý strop v obytné části a odkryté dřevěné trámy v otevřené kuchyni. „Celý dům je velmi jednoduchý,“ říká Nick. „Ale je to jednoduchost, díky které je krásný.“ Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii.

Proč nevyužít slunce, když je ho dostatek

Mnoho prvků, které esteticky přispívají domu, slouží také praktickým účelům. Leštěná betonová podlaha, která vypadá elegantně a moderně, funguje jako zdroj vytápění. Přes okna na terase orientovaná na jih proudí sluneční světlo, zasahuje betonovou podlahu a v průběhu dne se podlaha zahřívá na rovnoměrnou teplotu. V noci umožňuje, aby zadržované teplo pomalu proudilo do vzduchu. Dům je dobře izolován kombinací pěny (instalované na střeše), laminátu a recyklovaného novinového papíru (instalovaného ve stěnách), což zajišťuje, že ven unikne jen málo této energie. Nick a Molly se navíc rozhodli pořídit solární panely na střechu. Oba říkají, že svůj nový dům milují a že se v něm žije opravdu dobře.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
04.07.2020

Photocredit: Trent Bell

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE