HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet

Když Nick a Molly začali plánovat svůj první domov, měli jeden zásadní problém, který omezuje mnoho mladých rodin: nedostatek financí. Nick je fotograf životního stylu, který se zaměřuje na oceán a surfovací kulturu, a Molly je zahradní návrhářka a krajinářka. Hledali tedy prostor, který by odrážel jejich ekologický životní styl a zároveň poskytoval prostor pro růst jejich mladé rodiny. Naštěstí měli několik věcí, které jsou pro budování nového domova důležité: vizi, tvořivost a pěkný pozemek, který dostali od Mollyiných rodičů.


Dřevěný pasivní dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Trent Bell

Krásné dětství přivedlo pár zpět na rodnou farmu

Mladá majitelka domu vyrostla na rozlehlé venkovské farmě a milovala své dětství na venkově, které strávila zkoumáním polí, lesů a vod. „Když jsme byly malé děti, byly jsme s mými sestrami neustále venku,“ říká. „Za to jsem svým rodičům vděčná – doufám, že to stejné dokážu s naším synem.“ Proto když jednoho dne její otec řekl, že pokud chtějí, můžou si na jejich rozlehlém pozemku postavit vlastní dům, neváhali ani minutu. Žít blízko rodičů jim vyhovuje, zejména kvůli blízkému vztahu prarodičů s jejich vnukem. Podívejte se, jak jejich nízkonákladový dům vypadá, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Trent Bell

Finanční rozpočet byl základním omezením při plánování domku

Nový dům byl inspirován právě dětstvím prožitým na farmě a dlouhodobou společnou láskou mladého páru k přírodě a zdravému životnímu stylu. Má velká okna orientovaná tak, aby poskytovala pasivní solární vyhřívání a na jeho stavbu byly použity přírodní materiály z lokálních zdrojů, jako jsou jedlovec nebo bílý cedr (dům se nachází na jihu amerického státu Maine). Design domu je velmi moderní a minimalistický. Přestože měl pár pouhých 200 000 amerických dolarů (v přepočtu asi 4,9 milionu korun) na stavbu celého domu, dokázali architekti navrhnout domek o 100 metrech čtverečných. „Nick (majitel) mi okamžitě ukázal, že má zájem postavit malý, kvalitní a energeticky efektivní domov. A to je pro mě vždycky zajímavý projekt,“ říká architekt.

Na opravdu úzký dům museli architekti pár přesvědčit

Celý dům je široký pouhých 5 metrů, ale uvnitř vypadá mnohem prostornější díky otevřenému půdorysu, vysokým stropům a strategicky umístěným oknům. Trvalo však nějaký čas prodat páru tak úzký dům. Když byli uprostřed plánovacích fází, Nick si pamatuje, jak vyšel na pole, změřil délku 5 metrů a položil pásku na zem. „Položil jsem do trávy židli a rozhlédl se kolem sebe a pokusil se to představit. Pak jsem se zeptal své ženy Molly: Můžeme to opravdu udělat?“ Ale architekt mu neustále připomínal, že šířka místnosti 5 metrů je dostatečná. „Pokoje jsou ve skutečnosti poměrně velké,“ říká architekt. „Celý dům je široký jen na jednu místnost – prostě jsme naskládali pokoje na sebe, místo abychom je ukládali vedle sebe, jak se to standardně dělá.“

V jednoduchosti je krása

Místnosti jsou rozděleny do dvou pater. V přízemí jsou malé místnosti, jako je prádelna, komora, koupelna, kancelář a otevřený koncept obývacího pokoje s kuchyní. Druhé patro zahrnuje ložnici rodičů, další koupelnu a malou ložnici pro syna Lea. Navzdory malému půdorysu dům působí prostorně, především díky designu interiéru. Všude jsou čistě bílé stěny, klenutý strop v obytné části a odkryté dřevěné trámy v otevřené kuchyni. „Celý dům je velmi jednoduchý,“ říká Nick. „Ale je to jednoduchost, díky které je krásný.“ Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii.

Proč nevyužít slunce, když je ho dostatek

Mnoho prvků, které esteticky přispívají domu, slouží také praktickým účelům. Leštěná betonová podlaha, která vypadá elegantně a moderně, funguje jako zdroj vytápění. Přes okna na terase orientovaná na jih proudí sluneční světlo, zasahuje betonovou podlahu a v průběhu dne se podlaha zahřívá na rovnoměrnou teplotu. V noci umožňuje, aby zadržované teplo pomalu proudilo do vzduchu. Dům je dobře izolován kombinací pěny (instalované na střeše), laminátu a recyklovaného novinového papíru (instalovaného ve stěnách), což zajišťuje, že ven unikne jen málo této energie. Nick a Molly se navíc rozhodli pořídit solární panely na střechu. Oba říkají, že svůj nový dům milují a že se v něm žije opravdu dobře.

Přestože se jejich dům nachází na jiném kontinentu, může sloužit jako krásná inspirace pro pasivní a energeticky efektivní bydlení i u nás. Podívejte se na podobné domy, které se dají postavit v Česku, které se pohybují v podobné cenové hladině: Žebříček 10 nejoblíbenějších českých bungalovů 4+kk – přehled půdorysů a cen.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.07.2020

Photocredit: Trent Bell

4

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Chata na cestách, která nepotřebuje připojení k síti. Kolik stojí?

Hranice mezi komfortem civilizace a přírodou, fádním relaxem a dobrodružstvím. Tato cestovní chata vás právě k těmto limitům přiblíží.

Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

Mladí manželé si postavili skromný a levný dům, který ctí zákony přírody. Je poctivě udělaný a poskytuje svým obyvatelům maximum komfortu.

Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?

Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Po zaplacení nájmu jim už nic nezbylo, rychle si tedy postavili vlastní levné bydlení

Když v bytě platíte tak vysoký nájem, že už nic neušetříte, je nejvyšší čas si postavit vlastní bydlení. Rychle a levně.

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů

Vystačit si s málem nebo ještě lépe jen s tím, co mi roste za domem, který teprve stavím. Takový je recept na úsporné stavění z Chile. Nízkonákladová stavba vsadila na netradiční kombinaci materiálů.

I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek

I když máte nízký rozpočet, nemusíte při stavbě domu rezignovat na kvalitu a ekologičnost. Důkazem je krásný domek v buši Nového Zélandu.

Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.

Kontejnerový dům se stal domovem 7členné rodiny s nízkými příjmy

Za pomoci levných materiálů se dá postavit finančně dostupný dům pro rodiny, které mají nízké příjmy a potřebují pomoc. Jak takové bydlení vypadá?