I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek

Nový Zéland je jednou z nejkrásnějších zemí na světě a Novozélanďané jsou si toho dobře vědomi. Divoká nedotčená příroda je jejich největším bohatstvím a oni se ji snaží co nejvíce chránit. Přestože jejich domy vyrůstají na naše poměry často v úplné divočině, vždy se snaží co nejméně zasahovat do okolí jak při samotné stavbě, tak i při dalším fungování domu.


Ekologický minidomek stojí mezi přístavem a buší
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: PAC studio

S novým domem přichází i nový životní styl

Každý, kdo v minulých letech chtěl koupit v Aucklandu svůj první dům a neměl v kapse aspoň milion dolarů (cca 15 milionů Kč), byl postaven před jasnou volbu: buď to vzdát, nebo se odstěhovat mimo město. Ti, co zvolili to druhé, často zjistili, že jejich nový životní styl je podstatně lepší než ten, který nechali za zády – stejně jako majitel skromného domku v oblasti Pahi. „Pracoval jsem 6 dní v týdnu a brzy jsem zjistil, že musím změnit svůj životní styl,“ říká. „Změnil jsem způsob stravování, začal cvičit jógu a nakonec se odstěhoval z města do přírody.“

Fotogalerie:

ⓘ Foto: PAC studio

Kouzelný pozemek byl inspirací pro skromný domek

Všechno začalo velmi krásným pozemkem u přístavu Kaipara, blízko přímořské vesničky Pahi, který majitel objevil úplnou náhodou, když oblast navštívil jako turista. Jeho parcela je jedna z devíti, které byly nabídnuty k prodeji po vykácení části buše. Místo je velmi skryté a zajišťuje soukromí. Cesta, která k němu vede, je dlouhá, klikatá a lemovaná vysokými keři. Parcela je navíc mírně svažitá a stojí na kopci. Majiteli tak poskytuje fantastický výhled. „Je to tak krásné místo,“ říká majitel. „Je sevřené mezi buší a oceánem – máte blízké sousedy, ale zároveň se cítíte opravdu v soukromí.“

Nízký rozpočet nezabránil stavbě domku podle přání

Majitel si přál skromný domek za maximální cenu 400 000 novozélandských dolarů (což je v přepočtu necelých 6 milionů čekých korun). Chtěl postavit dům, který nebude jenom nějaké provizorium ukazující na životní styl mladšího muže žijícího „single“, ale také nebude vypadat jako typický předměstský dům přenesený na venkov. Výsledkem je skromný dřevěný dům s velmi jednoduchým půdorysem a velkými okny na obě strany jak do buše, tak na daleký oceán. Protože je obýván celoročně, je postaven tak, aby v létě působil vzdušně a v zimě poskytoval útulné útočiště před vichřicemi a ošklivým počasím.

Plno kompromisů pro udržení nízké ceny

Než stavba vyrostla, musel majitel udělat plno kompromisů. Původně si přál tři pokoje, ale ukázalo se, že už by byl dům moc velký a rozpočet by na něj nestačil. Také pozemek se musel upravit pouze minimálně, i když se původně plánovalo jeho srovnání. Nakonec je dům lehce vestavěn do svahu. Architekti hledali co nejefektivnější půdorys, celá konstrukce domu je přísně racionální a založena na malých detailech. Pokoje jsou dělány tak, aby se daly použít standardní rozměry desek, a byl tak minimalizován odpad. Všechno je navrženo tak, aby to bylo ekonomicky co nejvýhodnější, stálo co nejméně peněz, ale zároveň nebyl zanedbán ani ekologický aspekt.

Mohlo by vás zajímat: Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Velká okna až k podlaze jsou jedním z mála luxusnějších prvků

Přesto všechno je konečný výsledek na hony vzdálený obyčejnému předměstskému domku. Naopak vypadá elegantně vesnicky. Má jednoduchý exteriér z černě mořeného dřeva a zelenou vlnitou střechu. Po několika schodech se vystoupí do interiéru, který je striktně rozdělen na soukromou a společenskou část. Vše je uděláno tak, aby soukromá část nebyla ze společenské vůbec vidět. Všechny místnosti mají velká okna až k podlaze, což je opticky zvětšuje a zároveň dává dostatek denního světla. Majitel si oblíbil především okno v obývacím pokoji, které mu za ranního cvičení jógy poskytuje uklidňující relaxační pohled na vlnící se oceán.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
06.08.2020

Photocredit: PAC studio

3

Mohlo by Vás zajímat: