HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Malé dřevěné domky pro minimalisty a ekologicky zodpovědné jedince, tzv. tiny houses, se rozrůstají po celých Spojených státech. Velký nárůst popularity zaznamenaly především po katastrofickém hurikánu Katrina v roce 2005, který zničil statisíce domovů a malé jednoduché domky se ukázaly jako ideální východisko z krize. Od té doby oblíbenost tiny houses stále roste a šíří se z Ameriky na další kontinenty. Dokonce i v České republice jich už pár stojí. My se ale dnes podíváme na americký San Juan Island, kde stojí ekologický malý domek s názvem Eagle Point.


Ekologický tiny house se zelenou střechou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: PBW Architects

Odlehlý pozemek daleko od turistů

Bydlení obklopené krásou, bez jakéhokoliv přebytku. Tak by se jednoduše dal charakterizovat život v malém dřevěném domku Eagle Point, který stojí v odlehlé části ostrova San Juan Islands blízko amerického Seattlu. Architekti z PBW Architects pro stejnou klientku postavili už jeden ještě menší domek (40 m2) v jiné části ostrova.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: PBW Architects, Michael Skott

Tato část ostrova je ale velmi zalidněná, a tak se majitelka rozhodla utéct před náporem prázdninových turistů a zakoupila hůře dostupný pozemek ve velmi odlehlé západní části ostrova. Křivolaká úzká cesta od parkoviště vede přes skály kolem nízce visících větví borovic až k chatce. Není nijak vydlážděná ani vysypaná štěrkem a vypadá, jako by ji vytvořili jeleni.

Ukrytá před zimními větry i zraky sousedů

Přestože je to drsná a větrná lokalita, byla v posledních desetiletích zastavena spoustou víkendových obydlí, u kterých byla vykácena a zničena veškerá vegetace. Přáním klientky tedy bylo umístit domek tak, aby si jeho obyvatel mohl užívat přednosti této nádherné lokality, ale zároveň nebyl vůbec rušen okolními rezidencemi.

Mohlo by vás zajímat: Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Chatka je tedy v podstatě zaklíněna mezi skalní výstupek a houštiny na větrné části pobřeží. A jelikož je to majitelčina základní rezidence, ve které chce pobývat během celého roku, bylo nutné stavbu umístit tak, aby poskytovala dostatek teplotního komfortu po celý rok. Z poloviny ukrytá pozice byla zvolena proto, aby aspoň částečně chránila obydlí před mrazivými zimními větry a blokovala výhled na stavby v sousedství.

Dobrá izolace i poloha šetří energii

Eagle point je nízká obdélníková budova celá obložená neošetřeným dřevem a pokrytá zelenou střechou, díky níž je dokonale propojena s okolní přírodou a která navíc domku slouží jako přirozená izolace. Celý domek je velmi dobře odizolovaný nejen zelenou střechou, ale také silnou bezformaldehydovou izolací ve stěnách a trojitými okny na severní straně.

Mohlo by vás zajímat: Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?

Díky své orientaci má dostatek zimního slunečního světla a majitelka tak málokdy potřebuje zapínat radiátory nebo použít malý krb na dřevo v obývacím pokoji. Dům si sám vytváří konstantní vnitřní teplotu.

Neobyčejný interiér s nádhernými výhledy

Z dálky stavba vypadá jako celkem malá obyčejná chatka, ale interiér je cokoliv jiného než obyčejný především díky velkým děleným oknům, nábytku, který je všechen udělán na míru a špičkovým provedením detailů. Interiér vypadá díky chytrému rozvržení prostoru větší než 63 metrů čtverečných, které ve skutečnosti má. Prohlédněte si ho zblízka ve fotogalerii.

Kuchyně slouží zároveň jako průchozí prostor do velké ložnice a koupelny. Obývací pokoj, ložnice i koupelna mají rohová okna. Obývací pokoj nabízí nádherný výhled na oceán a Olympijské hory, zatímco z koupelny a ložnice se díváte přímo do uklidňující blízké vegetace. Součástí domku je i maličký suterén, který slouží jako prádelna a skladiště.

Pohodlné ekobydlení za 37 milionů korun

Především velmi kvalitní materiály a detaily na míru malý domek dost prodražily. Ale pokud byste drahá rohová okna nahradili standardními okny nebo ustoupili od nábytku na míru, dostanete se na velmi příznivou cenu. S obdélníkovým tvarem a rovnou střechou je to lehce a levně postavitelný domek. A pokud byste si jej chtěli rovnou pořídit, domek na San Juan Island je právě na prodej. Stavba i s pozemkem se nabízí za cenu 1,65 milionu amerických dolarů, což je v přepočtu asi 37 milionů českých korun.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí – návod jak na to

Kvalitní materiály a stavební techniky byly rozumně využity, aby byl vytvořen domek, který se krásně usadil do okolní krajiny. Výsledkem pečlivě promyšleného využití zdrojů a přísného rozhodování o celkovém designu domku je pevný, odolný, bezpečný a energeticky účinný příklad pohodlného bydlení bez zbytečností.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.08.2018

Photocredit: PBW Architects

105

Mohlo by Vás zajímat: