HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Malé dřevěné domky pro minimalisty a ekologicky zodpovědné jedince, tzv. tiny houses, se rozrůstají po celých Spojených státech. Velký nárůst popularity zaznamenaly především po katastrofickém hurikánu Katrina v roce 2005, který zničil statisíce domovů a malé jednoduché domky se ukázaly jako ideální východisko z krize. Od té doby oblíbenost tiny houses stále roste a šíří se z Ameriky na další kontinenty. Dokonce i v České republice jich už pár stojí. My se ale dnes podíváme na americký San Juan Island, kde stojí ekologický malý domek s názvem Eagle Point.


Ekologický tiny house se zelenou střechou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Odlehlý pozemek daleko od turistů

Bydlení obklopené krásou, bez jakéhokoliv přebytku. Tak by se jednoduše dal charakterizovat život v malém dřevěném domku Eagle Point, který stojí v odlehlé části ostrova San Juan Islands blízko amerického Seattlu. Architekti z PBW Architects pro stejnou klientku postavili už jeden ještě menší domek (40 m2) v jiné části ostrova.

Tato část ostrova je ale velmi zalidněná, a tak se majitelka rozhodla utéct před náporem prázdninových turistů a zakoupila hůře dostupný pozemek ve velmi odlehlé západní části ostrova. Křivolaká úzká cesta od parkoviště vede přes skály kolem nízce visících větví borovic až k chatce. Není nijak vydlážděná ani vysypaná štěrkem a vypadá, jako by ji vytvořili jeleni.

Ukrytá před zimními větry i zraky sousedů

Přestože je to drsná a větrná lokalita, byla v posledních desetiletích zastavena spoustou víkendových obydlí, u kterých byla vykácena a zničena veškerá vegetace. Přáním klientky tedy bylo umístit domek tak, aby si jeho obyvatel mohl užívat přednosti této nádherné lokality, ale zároveň nebyl vůbec rušen okolními rezidencemi.

Chatka je tedy v podstatě zaklíněna mezi skalní výstupek a houštiny na větrné části pobřeží. A jelikož je to majitelčina základní rezidence, ve které chce pobývat během celého roku, bylo nutné stavbu umístit tak, aby poskytovala dostatek teplotního komfortu po celý rok. Z poloviny ukrytá pozice byla zvolena proto, aby aspoň částečně chránila obydlí před mrazivými zimními větry a blokovala výhled na stavby v sousedství.

Dobrá izolace i poloha šetří energii

Eagle point je nízká obdélníková budova celá obložená neošetřeným dřevem a pokrytá zelenou střechou, díky níž je dokonale propojena s okolní přírodou a která navíc domku slouží jako přirozená izolace. Celý domek je velmi dobře odizolovaný nejen zelenou střechou, ale také silnou bezformaldehydovou izolací ve stěnách a trojitými okny na severní straně.

Díky své orientaci má dostatek zimního slunečního světla a majitelka tak málokdy potřebuje zapínat radiátory nebo použít malý krb na dřevo v obývacím pokoji. Dům si sám vytváří konstantní vnitřní teplotu.

Neobyčejný interiér s nádhernými výhledy

Z dálky stavba vypadá jako celkem malá obyčejná chatka, ale interiér je cokoliv jiného než obyčejný především díky velkým děleným oknům, nábytku, který je všechen udělán na míru a špičkovým provedením detailů. Interiér vypadá díky chytrému rozvržení prostoru větší než 63 metrů čtverečných, které ve skutečnosti má.

Kuchyně slouží zároveň jako průchozí prostor do velké ložnice a koupelny. Obývací pokoj, ložnice i koupelna mají rohová okna. Obývací pokoj nabízí nádherný výhled na oceán a Olympijské hory, zatímco z koupelny a ložnice se díváte přímo do uklidňující blízké vegetace. Součástí domku je i maličký suterén, který slouží jako prádelna a skladiště.

Pohodlné ekobydlení za 1,65 mil. dolarů

Především velmi kvalitní materiály a detaily na míru malý domek dost prodražily. Ale pokud byste drahá rohová okna nahradili standardními okny nebo ustoupili od nábytku na míru, dostanete se na velmi příznivou cenu. S obdélníkovým tvarem a rovnou střechou je to lehce a levně postavitelný domek. A pokud byste si jej chtěli rovnou pořídit, domek na San Juan Island je právě na prodej. Stavba i s pozemkem se nabízí za cenu 1,65 milionu amerických dolarů.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí – návod jak na to

Kvalitní materiály a stavební techniky byly rozumně využity, aby byl vytvořen domek, který se krásně usadil do okolní krajiny. Výsledkem pečlivě promyšleného využití zdrojů a přísného rozhodování o celkovém designu domku je pevný, odolný, bezpečný a energeticky účinný příklad pohodlného bydlení bez zbytečností.

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
30.10.2018


Photocredit: PBW Architects

101 -163


Mohlo by Vás zajímat: