HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Provoz staré ledničky vás stojí 3 000 korun ročně navíc a zbytečně

Pokud opravdu hledáte způsob, jak docílit energetické úspory, vyplatí se zaměřit svou pozornost na lednici. Většina současných domácností vlastní lednici, která je stará více než 8 let. Avšak najdou se mezi námi i tací, jejichž spotřebiče mají svůj původ před rokem 2000 nebo starší. Kolik nás provoz těchto historických kousků stojí oproti novým úsporným lednicím a který typ lednic je dnes nejvýhodnější v poměru pořizovacích nákladů a spotřeby? Podívejte se na srovnání nových a starých lednic a seznamte se s klíčovými parametry pro jejich výběr.


lednice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: old-youth (unsplash free licence)

Typ lednice a energetická třída jsou základní faktory ovlivňující spotřebu

V prvé řadě si je třeba uvědomit, že na rozdíl od rychlovarné konvice či fénu je provoz lednice nepřetržitý po celý rok. Její podíl na celkové spotřebě elektrické energie v domácnosti je tak znatelný. Současně má vliv na spotřebu velikost i typ lednice, kdy rozlišujeme 4 základní typy:

Monoklimatické lednice 

Monoklimatické lednice jsou velké chladničky, které nemají mrazák a jsou známy pro nižší spotřebu.

Přehled aktuálních cen úsporných monoklimatických lednic naleznete zde.

Kombinované lednice

Jde o nejčastější typ lednic používaný v domácnostech disponující samostatnou mrazící a chladící částí.

Jaká je aktuální nabídka úsporných kombinovaných lednic? Srovnání cen zde.

Americké lednice

Americké lednice jsou typické svými dvoukřídlými dveřmi. Jsou vhodné pro početnější rodiny nebo pro větší skladování potravin. Známé jsou vyšší spotřebou.

Přehled amerických lednic včetně srovnání aktuálních cen naleznete zde.

Pultové chladničky

Jedná se o chladničky s vrchními dveřmi pro otevírání.

Souhrn všech výhod a záporů, včetně velikosti spotřeby vybraných typů lednic, naleznete přehledně v galerii.

Spotřeba lednice je definována energetickým štítkem produktu a je uváděna v kilowatthodinách (kWh) za rok. Energetický štítek obsahuje i další základní technické parametry produktu. Nicméně spotřeba lednice nemusí vždy odpovídat uváděným hodnotám z důvodu umístění spotřebiče. Proto je nutné při výběru zohledňovat i parametr zvaný klimatická třída.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: old-youth (unsplash free licence), © Drevostavitel.cz, nrd, Tim Zim

Staré označení A+++ dnes již neplatí. Dle čeho vybírat a proč zohlednit klimatickou třídu?

Od března roku 2021 došlo u lednic a dalších spotřebičů ke změně v označení jejich energetických štítků. Dřívější zmatečné označování spotřebičů symboly + bylo zrušeno a nově se využívá jen značení A až G. Tato změna s sebou přinesla i zpřísnění kritérií, která přiřazovala daný spotřebič do příslušné energetické třídy. Proto lednice staré například 5 let s označením A+ nemusí svou roční spotřebou odpovídat současným lednicím v energetické třída A či B. Aktuální energetický štítek každé lednice v sobě zahrnuje tyto základní údaje:

  • Energetickou třídu (A–G)
  • Roční spotřebu energie (kWh)
  • Součet objemu prostoru pro mražené potraviny
  • Součet objemu chlazených prostorů
  • Emise hluku

Dále je součástí štítku i QR kód obsahující více informací, které jsou schraňovány pod záštitou registrační databáze EPREL (European Product Registry for Energy Labelling). Jak nový energetický štítek platný od března 2021 vypadá a jaké údaje obsahuje, si můžete prohlédnout v galerii.

Velmi důležitou informací, která ovlivňuje provoz lednice, je klimatická třída. Ta určuje, jaká je optimální teplota prostředí, ve kterém by měla být lednice umístěna. Pokud je okolní teplota kolem spotřebiče mimo rozsah klimatické třídy, narůstá tak jeho spotřeba. Klimatickou třídu stanovuje vždy horní a spodní teplota, která určuje rozsah optimální teploty pro provoz. Současné spotřebiče jsou tvořeny 4 klimatickými třídami s označením SN (subnormální), N (normální), ST (subtropická) a T (tropická). Některé spotřebiče mohou zahrnovat i více klimatických tříd a jsou schopny optimálně fungovat i při vyšším rozsahu teplot. Překročení klimatické třídy vede ke snížení spotřebiče.

Rozsah teplot jednotlivých klimatických tříd (okolní teploty kolem spotřebiče) najdete v galerii.

Srovnání spotřeby nové a staré lednice v číslech aktuálních tarifů elektřiny

V příkladu budeme srovnávat 2 kombinované ledničky o objemu 300 l. Obě lednice budou mít stejný objem prostoru pro chlazení i pro mražené potraviny. Vybraná velikost lednice tak odpovídá standardní velikosti lednice pro 4–5člennou domácnost.

Z tabulky je jasně patrné, že rozdíl v provozních nákladech obou lednic je zhruba 3 000 Kč za rok. Úspora v provozu je výměnou starého spotřebiče za nový více než znatelná a může se vám zcela vrátit v rozmezí 3–5 let při současných cenách energií.

V první části článku jsme si definovali typy lednic na trhu a jejich energetické třídy, srovnali si rozdíl spotřeby mezi starou a novou lednicí. V druhé části se zaměříme na to, jaká je nejvýhodnější energetická třída lednic v parametrech pořizovací cena/spotřeba a definujeme si 5 základních parametrů pro správný výběr lednice.  Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
05.11.2022

Photocredit: old-youth (unsplash free licence)

1

Barové židle do kuchyně: Fotogalerie a tipy pro výběr

Jak a podle čeho vybrat správné barové židle do vaší kuchyně? Kolik barové židle stojí a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku. Inspirovat se můžete ve fotogalerii.

Bez digestoře to není ono. Pořiďte si odsavač par a vyhněte se zápachu v kuchyni

Zařizujete kuchyni a chcete předejít zápachu a usazování mastnoty? Digestoře nad sporáky dnes už umí nejen odsávat, ale také zkrášlit prostor. Vyhraje u vás odsavač par s recirkulací vzduchu, nebo komínová digestoř?

Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách.

3D epoxidové podlahy do kuchyně i koupelny: originální a trvanlivé řešení, které budí emoce

Procházka po mořském dně, meditace na útesu či spaní v oblacích. 3D podlahy vám zajistí nečekané zážitky. Více v naší galerii.

Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí

Černá barva, kontrast materiálů, chytré spotřebiče a minimalismus. Podívejte se na nové trendy v kuchyních, budou se vám líbit.

Nápady na návrh kuchyně aneb inspirace pro srdce vašeho domova

Slyšeli jste o kuchyni ve stylu Provence, ale nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Líbí se vám bílé kuchyně v kombinaci se dřevem, ale láká vás i představa tmavé kuchyňské linky? Přečtěte si článek, jehož součástí je velké množství inspirativních návrhů různých typů kuchyní.

Bílá kuchyně je nepřekonatelným trendem – inspirace pro různé styly

Bílé kuchyně budou pravděpodobně atraktivní vždycky. Jste stejného názoru? Podívejte se do naší fotogalerie na více než 80 inspirativních designů.

Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova

Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout.

Indukční deska: Jaké má výhody a jak správně poznat indukční nádobí?

Co jsou to indukční desky a proč jsou v kuchyních tolik oblíbené? Pozneje jejich výhody i nevýhody včetně zásadních parametrů pro výběr.

České domácnosti radí: 11 vychytávek v kuchyni, na které se zaměřte v roce 2023

Majitelům jsme vždy položili otázku týkající se jejich nové kuchyně a sepsali pro vás ty nejdůležitější poznatky. Přečtěte si těchto 11 rad.