HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Neznalost nebo úmysl? Firmy šidí na materiálu kvůli úspoře pár korun

Všechno jste udělali dobře. Výběrem správné střešní krytiny jste strávili hodiny a na materiálu jste zrovna nešetřili. A stejně pod střechu zatéká a v domě se tvoří plíseň. Ptáte se, jak je to možné? Pravděpodobně došlo při stavbě vaší střechy k chybě, která se děje dnes a denně. Ta střechu zbytečně znehodnotila a zkrátila její životnost.


správné odvětrání plechových střech
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ondřej P. (se souhlasem)

Na klíčovou funkci střechy mnozí záměrně kašlou

Cena a kvalita materiálu. To jsou věci, které lidé řeší u střechy na prvním místě. Jsou tady však další důležité aspekty jako konstrukční provedení. Příkladem je správně provedené odvětrávání střechy, na které mnozí zapomínají. Odvětrávání střechy pomáhá nejen prodloužit její životnost, ale také zachovat optimální podmínky v interiéru. Současně pod střešním povrchem minimalizuje vlhkost, která může vést k poškození materiálu, a především ke vzniku kondenzace. Při nedostatečném odvětrání hrozí také vznik nejrůznějších plísní.

Správně odvětrávaná plechová střecha odvádí přebytečné teplo v letních měsících a reguluje teplotní rozdíly v jednotlivých částech střešní konstrukce. To také podporuje rovnoměrné tání sněhu v zimě. Mimo správně navrženou větrací mezeru či hřeben je důležitá také normou určená velikost přiváděcích a odváděcích otvorů a jejich zabezpečení proti vnikání nečistot, hmyzu, ptáků a podobně. Jak chybě při stavbě střechy jednoduše předejít? 

Firmy šidí při výrobě a montáži vazníků. Zákazníkům zbude děravá střecha

Odvětrávaná střecha aneb každý centimetr hraje roli 

Obecným nešvarem u plechových střech je malá mezera mezi difuzní folií a střešní krytinou. Tento prostor je přitom k odvětrávání střechy více než důležitý. Jak velká by měla odvětrávací mezera být, závisí na délce střechy a jejím sklonu. U střech do velikosti 10 metrů délky se sklonem 25° nebo větším by měla být odvětrávací mezera minimálně 4 cm. Menší mezera (např. 3 cm) je už v tomto případě zásadní problém.

Pokud bude střecha delší než 10 metrů se sklonem 25° nebo větším, měla by být větrací mezera minimálně 6 cm. Základním pravidlem odvětrávané střechy je, že s rostoucí délkou střechy se odvětrávací mezera zvětšuje. V opačném případě, je-li střecha velká do 10 metrů a má nižší sklon než 25°, by měla být větrací mezera minimálně 6 cm. Pokud délka u střechy se sklonem do 25° bude delší než 10 m, musí být odvětrací mezera větší než 6 cm.

Velikost odvětrávací mezery by měla být v ideálním případě přesně definována výpočtem. Někteří řemeslníci či firmy však nechávají tuto mezeru, která je tvořena kontralatěmi, nahodilou. Přesné hodnoty odvětrávaných mezer v závislosti na délce střechy a jejího sklonu jsou uvedeny v této tabulce.  

Na srovnání cen střešních latí se můžete podívat zde.

Výběr střešní krytiny podle sklonu střechy

Sklon střechy jde ruku v ruce s výběrem vhodné střešní krytiny. Ne každou krytinu lze využít pro jakýkoliv sklon. Pokud nebude zvolena kompatibilní střešní krytina, do střechy může začít zatékat. Plechové krytiny mají všeobecně nižší bezpečné sklony než skládané taškové krytiny. Minimální sklon střechy se u nich pohybuje okolo 8°. Díky tomu jsou ideální například pro různá venkovní posezení či přístřešky pro auto, jejichž střechy mají menší plochu.

Přemýšlíte o realizaci střechy? Cenu konstrukce si můžete spočítat v kalkulačce na vazníky: 

Přejít na výpočet →


Střechy můžeme rozdělit podle sklonu na ploché, šikmé a strmé:

  • Sklon ploché střechy je do 5°.
  • Sklon šikmé střechy je mezi 5–45°.
  • Sklon strmé střechy je větší než 45°.

Na minimální sklony střechy pro jednotlivé střešní krytiny dle normy ČSN 73 1901 se můžete podívat v tabulkách:

Větrací pásy pro dobře odvětraný hřeben střechy

Kromě mezery mezi difuzní folií a střešní krytinou je pro správně odvětranou střechu důležitý také dobře odvětraný hřeben. Přes něj za ideálních podmínek dochází k odvodu vlhkosti z podstřešních prostor. To je zapříčiněno rozdílným tlakem v oblasti okapové hrany a hřebene. Vzniká tak přirozené větrání neboli komínový efekt.

Pro odvětrávání hřebene se využívají větrací pásy, které tvoří přechod mezi střešní krytinou a hřebenáčem. Zabraňují tomu, aby vlhkost pronikla do střechy, a umožňují prostup vzduchu z větrací mezery ven. Při sněžení a silném větru zabraňuje větrací pás pronikání sněhu do střešní konstrukce. Kvalitní větrací pásy se vyznačují především velkým větracím průřezem, šířkou pro spolehlivé zajištění k podkladu na střeše a vysokou průtažností, která umožňuje jednoduché tvarování.

Jakou roli zde hraje difuzní folie?

Difuzní neboli paropropustné či kontaktní folie mají za úkol chránit izolaci a prvky střešní konstrukce před vzdušnou vlhkostí. Plní tak funkci pojistné hydroizolace. Folii je ideální zakončit v místě okapové hrany pomocí okapového plechu. Tímto způsobem je zajištěno, aby případný kondenzát neodtékal do oblasti podhledu či bednění.

Difuzní folie zároveň propouští páru vzniklou v interiéru do odvětrávacího prostoru střešního pláště. Folie jsou umístěny pod střešní krytinu na tepelnou izolaci případně na dřevěné bednění. Ačkoliv difuzní folie podporují správnou funkčnost střešního pláště a zvyšují jeho životnost, jedná se o často opomíjenou nebo podceňovanou vrstvu ve střešní skladbě.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu. (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

Vydáno dne:
04.09.2023

Photocredit: Ondřej P. (se souhlasem)

1

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?.. Číst více →Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb

Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii... Číst více →Zateplení střechy rodinného domu – varianty pro šikmou a plochou střechu

Zateplení střechy je specifické téma, stejně jako například zateplení obvodového pláště. Při výběru izolace máme poměrně hodně možností. Jak tedy zvolit to nejvhodnější řešení pro rekonstruovanou i úplně novou střechu?.. Číst více →Levné střechy z USA válcují tradiční krovy. A to nejen cenou

Rychlé a levné řešení střechy nabízejí lehké konstrukce navržené v USA. Kolik taková konstrukce stojí, zjistíte v kalkulačce... Číst více →Firmy šidí při výrobě a montáži vazníků. Zákazníkům zbude děravá střecha

Věřit podezřele výhodným nabídkám se u stavby střechy nemusí vyplatit. Na co si dát při výběru firmy pozor, aby vás neošidila?.. Číst více →Levná alternativa falcovaných střech nahrazuje tradiční krytinu

Existuje alternativa k falcovaným střechám, která je levnější a jednodušší? Samozřejmě. Přečtěte si, jak se při její montáži vyhnout chybám... Číst více →Levná úprava střechy zvyšuje její životnost. Většina domů ji přesto nemá

Jedná se o zdánlivě nepatrný detail, který může zvýšit kvalitu i životnost celé střechy. Často se na něj zapomíná anebo se záměrně obchází... Číst více →