HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Firmy šidí při výrobě a montáži vazníků. Zákazníkům zbude děravá střecha

Stavíme nekvalitně, draze a na svoji střechu si počkáte pěkně dlouho. Už jste někdy viděli takovou nabídku? Nejspíše ne. Každá firma totiž tvrdí, že je tou nejlepší, má ty nejkvalitnější materiály a nejschopnější pracovníky. Jak ale poznat, zda je to skutečně tak a nenarazili jste naopak na tu nejhorší firmu z nejhorších? Podívejte se na tipy, na co se při výběru firmy zaměřit.


Firmy šidí při výrobě a montáži vazníků
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ondřej P. (se souhlasem)

Střešní konstrukce, která vyhrává nad tradičními krovy

Příhradový vazník je lehký typ konstrukce, který je tvořen spodním a horním pásem. Vnitřní plocha vazníku je vyplněna příhradovinou, neboli diagonálami a svislicemi, které utváří trojúhelníková pole. Vazníky umožňují přenesení zatížení na velký rozpon konstrukcí bez nutnosti středových stěn či sloupů. Spoje dřevěných prvků jsou poté řešeny pomocí ocelových desek s prolisovanými trny, které utváří pevné spojení.

Kolik stojí styčníková deska s prolisovanými trny, kterou se vazníky spojují? Aktuální srovnání cen zde.

Proč jsou vazníky stále používanější?

 • Úspora dřeva – Oproti běžným střešním konstrukcím je u příhradových vazníků menší spotřeba dřeva, a to o 30–40 %.
 • Bez nutnosti středové podpory – Vazníky, oproti běžným krovům, nepotřebují středovou podporu.
 • Široká variabilita – Vazníky je možné využít na zastřešení domu téměř s jakýmkoliv půdorysem či typem střechy.
 • Vysoká míra přesnosti – Díky tomu, že je výroba vazníků tovární záležitostí, se snižuje riziko lidské chyby.

Orientační cenu střechy z vazníků si můžete vypočítat v kalkulačce na vazníky:

Přejít na výpočet →

Šetří na materiálu a statika je nezajímá

U příhradových vazníků přichází některé firmy s podezřele levnou nabídkou, která je způsobena především šizením na materiálu. Tyto firmy jdou často za hranu, pokud jde o statiku v nosnosti – v hlavním nosném vazníku. Používají totiž často pouze jeden vazník. Každá firma je schopna udělat střechu tak, aby byla celá valba nesena jen jedním vazníkem. Hrozí zde však statické riziko. Tento vazník musí být navíc správně zavětrovaný a zavětrování musí pokračovat i dále v celé konstrukci. Standardně jsou umisťovány vazníky dva, každý na jedné straně.

Pro zajímavost: Kolik stojí obloukový dřevěný vazník pro speciální oblé konstrukce? Zjistěte si cenu zde.

 

Aby valbu mohl nést jen jeden vazník, je potřeba použít dvojnásobek zavětrování i pevného materiálu, aby byla střecha staticky v pořádku. To však podvodné firmy nedělají. Cena za zavětrování i za pevný materiál může být u ověřených firem i dvakrát vyšší než u podvodných, protože dávají dvakrát tolik materiálu. Ve výsledku tak podvodné firmy používají polovinu spojovacího materiálu, polovinu zavětrovacího materiálu a polovinu vazníků, než by správně měly. Laik přitom nemá šanci šizení na materiálu poznat.

Dřevěné příhradové vazníky: Proč stále častěji nahrazují klasický krov?

Chyby, kterých se firmy při stavbě střech dopouštějí

Častou chybou, kterou firmy dělají při montáži vazníků, je špatné zařezání přesahu horního pásu valbového vazníku. Horní pás nárožního vazníku potom neleží na vodorovné části valbového vazníku a hmotnost valby tak není přenesena na nosný valbový vazník. Na další chyby se můžete podívat v galerii.

Co je potřeba si pohlídat při výběru firmy

 • Cena – Hlavním indikátorem je cena. Pokud si necháte nacenit střechu u čtyř firem, z nichž tři vám udělají nabídku například za 150 000 Kč a jedna za 110 000 Kč, je na místě u té nápadně levnější zbystřit. Je potřeba zjišťovat, proč je u čtvrté nabídky takový cenový rozdíl. 
 • Forma nabídky – Je třeba se také zaměřit na to, jak nabídka vypadá. Pokud nabídka přijde například sms zprávou, nepůsobí důvěryhodně.
 • Práce projektanta – Dále je možné se podívat, zda je práce projektanta odvedená kvalitně, nebo se jedná o kus papíru s chybějícími informacemi.
 • Astronomické záruky – Některé firmy vám sice mohou slibovat záruku střechy na 25 i 30 let. Nikdo vám však nemůže zaručit, že firma bude za 5 let fungovat, natož za 30 let.  
 • Výše základního kapitálu – Podívejte se na kmenové jmění firmy. Pokud má firma základní kapitál 1 000 Kč, tak je to podezřelé.
 • Návštěva výroby – Na vlastní oči se můžete podívat, zda firma používá moderní stroje nebo zda je do výroby investováno. Za pozornost stojí také to, jestli výrobci používají automatické nebo ruční pily. Pokud ruční, je vyšší riziko chyby. Pracovník může být pozorný, ale pokud dělá tuto práci 10 hodin denně, chyba je otázkou času. Koupit automatickou pilu je sice větší investice, ale vyplatí se.
 • Návštěva stavby – Výpočty mohou být na papíře v pořádku, chyba však může nastat až na stavbě. Je proto žádoucí jít se na ni osobně několikrát podívat.

Cenu vazníkové střechy a vazníků si můžete spočítat v této kalkulačce.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

„Po návratu z dovolené jsme zjistili, že se k nám nastěhovali cizí lidé.“ Dostat je pryč trvalo měsíce

Ze skvělé nabídky se může vyklubat podvod a děravá střecha

Nechat se nalákat nízkou cenou a poté naříkat nad špatnou kvalitou nebo nefunkčním produktem? To se vám může stát v téměř jakékoliv oblasti. Málokdy je to však takový problém, jako právě u střechy. Ta se většinou pořizuje na celý život a pokud se postaví špatně, náprava je složitá. Šetřit na střeše tím, že sáhnete po podezřele nízké cenové nabídce, se může vymstít. Stejně tak se nevyplácí ani nechat si udělat střechu na černo bez zdanění. Pro mnohé to může být lákavé, nicméně je na místě se zamyslet nad tím, jestli firma není touto nabídkou podezřelá, případně co to vypovídá o jejím charakteru. Navíc budete mít střechu bez jakékoliv záruky. Pokud vám ji daná firma udělá špatně, máte smůlu.

Za kolik se dá pořídit plechová střešní krytina? Aktuální ceny na českém trhu si můžete srovnat zde.

Vydáno dne:
22.08.2023

Photocredit: Ondřej P. (se souhlasem)

7

Češi si za novou střechu rádi připlatí. Důležitější než cena je kvalita, ukázal průzkum
Pálená taška je navždy? Opravdu si to Češi stále myslí? Pravdu odhalil průzkum.

Dřevěné příhradové vazníky: Proč stále častěji nahrazují klasický krov?
Dřevěné příhradové vazníky jsou čím dál tím častějším řešením střešní konstrukce. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s klasickým krovem?

Střecha z moderních dřevěných elementů, na které parkují auta
Střecha z moderních dřevěných elementů vyrostla ve Švýcarsku a je skvělým příkladem toho, že se dřevo dá využít i na projekty velkých měřítek. A na její střeše se dá dokonce parkovat!

Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb
Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii.

Rekonstrukce střechy staršího rodinného domu krok za krokem
Podívejte se, jak probíhala kompletní obměna střechy stávajícího rodinného domu, která spočívala v nahrazení vazby krovu. Fotopostup krok za krokem vám přinášíme v tomto článku.

Levné střechy z USA válcují tradiční krovy. A to nejen cenou
Rychlé a levné řešení střechy nabízejí lehké konstrukce navržené v USA. Kolik taková konstrukce stojí, zjistíte v kalkulačce.

Neznalost nebo úmysl? Firmy šidí na materiálu kvůli úspoře pár korun
Na materiálu jste zrovna nešetřili, přesto pod střechu zatéká a v domě se tvoří plíseň. Na klíčovou funkci střechy většina lidí záměrně „zapomíná“.

Zažitý mýtus ohledně střech připravuje Čechy o statisíce
Střešní konstrukce z příhradových vazníků vypadá jako skvělá volba. Vadou na kráse pro mnohé je, že má nevyužité podkroví. Možná to ale není tak úplně pravda.

Levná alternativa falcovaných střech nahrazuje tradiční krytinu
Existuje alternativa k falcovaným střechám, která je levnější a jednodušší? Samozřejmě. Přečtěte si, jak se při její montáži vyhnout chybám.

Levná úprava střechy zvyšuje její životnost. Většina domů ji přesto nemá
Jedná se o zdánlivě nepatrný detail, který může zvýšit kvalitu i životnost celé střechy. Často se na něj zapomíná anebo se záměrně obchází.