HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Veřejná přednáška zaměřená na kvalitní renovace se koná 23. listopadu v Brně. Přijďte se poradit s odborníky

Plánujete renovaci svého domova, tak aby byl zdravý a energeticky úsporný? Hledáte inspiraci či radu od skutečných odborníků? Zúčastněte se Fóra CPD zaměřeného na renovace. Fórum s koná v Brně, připojit se můžete také online a to zdarma.


Fórum CPD
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Centrum pasivního domu

Fórum CPD se blíží

Přijďte 23. listopadu od 15:30 do 20:00 do Údolní 33 v Brně. Na místě si vyslechnete nejen přednášky odborníků, ale zároveň s nimi můžete diskutovat a ptát se na vše, co vás zajímá. Pokud vám stačí pouze poslouchat, můžete se připojit také online. Přihlášky a program akce naleznete na webu Centra pasivního domu.

Komplexní renovace řadového rodinného domu v Lednici z roku 2018

Fórum začne prezentací komplexní renovace řadového rodinného domu v Lednici z roku 2018. Architekt domu vám představí, jak se rodinný dům z roku 1980, kde původním záměrem bylo jen vyměnit okna a natřít fasádu, změnil na energeticky pasivní.

Zjistíte:

 • možnosti renovace rodinných domů
 • použité materiály
 • použité technologie a obnovitelné zdroje (OZE)
 • větrání s rekuperací tepla nejen pro novostavby
 • srovnání stavu před a po renovaci
 • na co si dát při renovaci pozor

Komplexní renovace Šumperák

Následovat bude prezentace o komplexní renovaci rodinného domu tzv. šumperáku.

Případová studie: Nepodceňte roli energetického hodnocení u rekonstrukce

V další prezentaci s názvem Case Study aneb „Nepodceňte roli energetického hodnocení u rekonstrukce“ se můžete podívat na to, jak ze starého domu určeného k rekonstrukci se přes standardní renovaci dá dostat k nejvyšší možné variantě, tedy ke komplexnímu zateplení včetně využití OZE. V případové studii porovná přínosy a náklady na jednotlivá opatření, včetně maximálního využití dotace.

Dozvíte se:

 • Původní stav RD
 • Možné varianty
 • Popis standardního zateplení
 • Komplexní zateplení vč. využití OZE
 • Vyhodnocení a srovnání variant

Okna pro energeticky úsporné domy a předsazená montáž stavebních prvků

Poté další řečník představí výhody a požadavky předsazené montáže stavebních prvků vedoucí ke snížení tepelných ztrát prostupem, vyloučení teplených mostů, a to včetně příkladů dobré praxe z realizací.

Kromě teplených ztrát je stále častějším požadavkem pro splnění teplotního standardu vnější stínění. To zvláště u renovací může často narážet na problém s jeho umístěním. Jaké jsou možnosti a principy, které je u kvalitních otvorových výplní možné využít? Také tato oblast bude součástí prezentace s možností další konzultace.

 • Okna pro energeticky úsporné domy, předsazená montáž stavebních prvků: Důvody předsazené montáže, některé příklady z historické praxe, hlavní problematické body při aplikaci, princip a výhody, příklady z praxe.
 • Integrované vnější stínění: Význam vnějšího stínění pro vnitřní klima budovy, problémy s umístěním vnějšího stínění při rekonstrukcích, princip stínění integrovaného do okenních prvků, možnosti ovládání.
 • Předsazená montáž – chybná/dobrá realizace.
 • Vnější integrované stínění.
 • Osazení do různých stavebních materiálů.
 • Vliv rámů (výhody/nevýhody/cena).

Lokální vs. decentrální systémy větrání s rekuperací

Další odborník předá své zkušenosti s problematikou lokálního / decentrálního řízeného větrání s rekuperací. Teorii doplní příklady z praxe a bohatou fotodokumentací realizovaných řešení.

Součástí prezentace bude:

 • Push – Pull systém s reverzním výměníkem
 • Systém s protiproudým výměníkem
 • Porovnání obou systémů
 • Stručné představení produktů konkrétních značek
 • Příklad z praxe – dodatečná instalace v dřevostavbě
 • Příklad z praxe – dodatečná instalace v bytě

Řešení tepelných vazeb při prostupech dílčích konstrukcí a dodatečného vnějšího/vnitřního zateplení

V další přednášce se vám představí využití nestandardních tepelných izolací při vnitřním zateplení, zateplení podlahy a detailů, které je nutné vyřešit s ohledem na ochranu konstrukcí a zdravého vnitřního prostředí. U renovací, které neumožňují dostatečný koncepční návrh s vyloučením tepelných vazeb nebo s ohledem na prostor neumožňují osazení tepelné izolace v dostatečné tloušťce, je možné využít tepelných izolací s lepšími tepelně technickými vlastnostmi. Prezentace bude doplněna příklady dobré praxe.

Za účelem snížení energetické náročnosti budovy se obvykle přistupuje k výměně oken a dveří, komplexnímu zateplení obvodového pláště, anebo i lokální izolaci např. podlahy či střechy. Při všech těchto renovacích je třeba myslet na důsledné přerušení tepelných mostů. Jaká jsou rizika tepelných mostů a jak je moderně a kvalitně řešit v nejrůznějších situacích ukážeme na praktických příkladech z praxe.

Obsah přednášky:

 • Proč eliminovat tepelné mosty
 • Využití tenké tepelné izolace na příkladech
 • Kotvení do zateplovaných fasád – příklady
 • Problematika otvorových výplní

Řízená diskuze a konzultace

Na konci setkání budete mít možnost se ptát, od 18:40 do 20:00 bude probíhat řízená diskuze, networking a konzultace konkrétních projektů.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
16.11.2023

Photocredit: Centrum pasivního domu

1

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Dřevěné posuvné a skládací dveře v interiéru jsou vlastně jen maličkost. Mohou ale výrazně změnit charakter celého bytu k lepšímu. Podívejte se, jak se to povedlo v tomto bytě... Číst více →Renovace malého bytu nemusí bolet. S vestavěným dřevěným nábytkem nepotřebujete demolici

Prohlédněte si povedenou rekonstrukci malého bytu o výměře 42 metrů čtverečních. Jakým způsobem z něj majitelka vytvořila své dokonalé místo pro bydlení bez nutnosti demolice?.. Číst více →Renovace bytu v historickém centru – dřevo a světlo vnesly do interiéru život

Úžasná proměna bytu v historickém centru památkově chráněné zóny. Jak citlivě zrenovovat takové místo, aby se v něm dalo moderně bydlet?.. Číst více →To nejlepší řešení pro cenově dostupné bydlení – Češi si alternativu oblíbili ve velkém

Přečtěte si způsob, jak ušetřit na pozemku, a přitom bydlet ve vlastním. Benefitem je posléze (automatické) zajištění pasivního příjmu... Číst více →Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven... Číst více →Moderní střešní okna vyvrací zažité mýty. Hodí se i do pasivních domů

Střešních oken se mnozí majitelé pasivních domů obávají. Pokud si však dají při výběru pozor, mohou jim střešní okna přinášet i jisté výhody... Číst více →