HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Renovace malého bytu nemusí bolet. S vestavěným dřevěným nábytkem nepotřebujete demolici

Sehnat moderní byt je kumšt v Čechách stejně jako v Brazílii. Ale i když budete úspěšní, můžete zjistit, že to pořád není úplně ono. Přeci jen, univerzální dispozice a pevné rozdělení místností nemusí každému vyhovovat, ať už se potýká s jádrem panelového domu na předměstí Brna, anebo se stabilním rozvržením plánu pokojů u apartmánu v Pinheiros v Sao Paulu. A když se k tomu přidá relativně skromná výměra bytu? Je zaděláno na nespokojenost obyvatel. Anebo případně na chytře provedenou rekonstrukci.


Renovace malého bytu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pedro Napolitano Prata

Ne úplně spokojená majitelka bytu z brazilského velkoměsta se rozhodla pro chytrou rekonstrukci. Vytvořila vnitřní stavební úpravu, která dokonale přepsala plán místnost a výrazně zvýšila kvalitu bydlení. A to jak po stránce soukromí či praktičnosti, tak i čistoty celého prostoru. Protože ani v bytě, jehož celková výměra činí 42 metrů čtverečních, se nemusíte cítit stísněně, pokud má všechno své místo. Prohlédněte si povedenou rekonstrukci malého bytu detailně v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pedro Napolitano Prata

Neplýtvejte místem zbytečně, dveře se mohou otáčet

Rekonstrukční zásah a transformace interiéru jsou také zajímavé tím, že ve své podstatě neubraly bytu místo, byť do něj vnesly nové stěny. Přepážky, vesměs formou překladů a chytrých policových stěn, totiž byly vyrobeny ze dřeva. A byly vyrobeny tak, aby znásobili užitný prostor, třeba formou navýšení kapacity úložišť a skříní. Projekt vypracovaný v dílně Fábrica Arquitetos ale vnesl do malého bytu mnohem víc.

Kromě osobnosti paní majitelky také systém a pořádek bez nutnosti drastických zásahů a demolic. Jak? Hned prvním krokem bylo odstranění dveří mezi ložnicí a obývacím pokojem (napojeným na kuchyň). Poptávka po soukromí tím narušena nebyla, protože zmizely klasické dveře křídlové, a byly nahrazeny dveřmi otočnými. Skutečně netradiční prvek, který ale na rozdíl od dveří nevytváří hluchý prostor zádveří ani zástin, interiéru vyloženě prospěl.

Trojrozměrná šachovnice vnesla do apartmánu systém

A dál? Poté, co kvality bytu a projektu zhodnotili mistři tesaři, vybrali odpovídající paletu barev a dřevěných materiálů, aby z nich učinily „hlavní protagonisty prostoru“. Protože však bylo třeba vyznění bytu v rámci úprav ujednotit, přistoupili architekti ještě k jednomu netradičnímu kroku. Vytvoření ortogonální, pravoúhlé sítě.

Zní to podivně, ale byt v rámci vizualizace překryli sítí krychlí (o hraně 1,2 metru) a každé z nich přiřkli trochu jiné vlastnosti. Ať už účel, nebo třeba barvu. Nevytvářeli přitom zrovna šachovnici, ale spíše podvědomý systém, ve kterém jsou jednotlivé pozice navzájem ve vztahu, a jejich materiály nebo provedení se vizuálně netluče. Síť pak zůstala do jisté míry zachována i v reálu. Vidíte tu osy vymezené dřevěným panelem obývacího pokoje, uspořádáním polic, designu lamp, dlaždic v kuchyni, nábytku.

Drobné detaily přináší zásadní změnu

Navzdory tomu, jak zvláštně to zní, funguje to. Pomohlo to totiž k vytvoření působivé vizuální integrace. Nejsou tu vlastně jednotlivé kusy nábytku, ale jeden spojitý a nepřetržitý, nabývající ve svém průběhu nejrůznější funkce. A pracuje to oboustranně. Stěna šatní skříně je z druhé strany podkladovou plochou pro obrazovku televize, dveře skříně nesou zrcadlo.

Je to řada drobných detailů, které zvýšily uživatelský komfort. Právě o tom by práce zkušených architektů měla být. Vždycky nemusí úřadovat bourací kladivo, když chcete, aby se vám žilo lépe.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
19.07.2020

Photocredit: Pedro Napolitano Prata

3 -1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE