HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Renovace malého bytu nemusí bolet. S vestavěným dřevěným nábytkem nepotřebujete demolici

Sehnat moderní byt je kumšt v Čechách stejně jako v Brazílii. Ale i když budete úspěšní, můžete zjistit, že to pořád není úplně ono. Přeci jen, univerzální dispozice a pevné rozdělení místností nemusí každému vyhovovat, ať už se potýká s jádrem panelového domu na předměstí Brna, anebo se stabilním rozvržením plánu pokojů u apartmánu v Pinheiros v Sao Paulu. A když se k tomu přidá relativně skromná výměra bytu? Je zaděláno na nespokojenost obyvatel. Anebo případně na chytře provedenou rekonstrukci.


Renovace malého bytu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pedro Napolitano Prata

Ne úplně spokojená majitelka bytu z brazilského velkoměsta se rozhodla pro chytrou rekonstrukci. Vytvořila vnitřní stavební úpravu, která dokonale přepsala plán místnost a výrazně zvýšila kvalitu bydlení. A to jak po stránce soukromí či praktičnosti, tak i čistoty celého prostoru. Protože ani v bytě, jehož celková výměra činí 42 metrů čtverečních, se nemusíte cítit stísněně, pokud má všechno své místo. Prohlédněte si povedenou rekonstrukci malého bytu detailně v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pedro Napolitano Prata

Neplýtvejte místem zbytečně, dveře se mohou otáčet

Rekonstrukční zásah a transformace interiéru jsou také zajímavé tím, že ve své podstatě neubraly bytu místo, byť do něj vnesly nové stěny. Přepážky, vesměs formou překladů a chytrých policových stěn, totiž byly vyrobeny ze dřeva. A byly vyrobeny tak, aby znásobili užitný prostor, třeba formou navýšení kapacity úložišť a skříní. Projekt vypracovaný v dílně Fábrica Arquitetos ale vnesl do malého bytu mnohem víc.

Kromě osobnosti paní majitelky také systém a pořádek bez nutnosti drastických zásahů a demolic. Jak? Hned prvním krokem bylo odstranění dveří mezi ložnicí a obývacím pokojem (napojeným na kuchyň). Poptávka po soukromí tím narušena nebyla, protože zmizely klasické dveře křídlové, a byly nahrazeny dveřmi otočnými. Skutečně netradiční prvek, který ale na rozdíl od dveří nevytváří hluchý prostor zádveří ani zástin, interiéru vyloženě prospěl.

Trojrozměrná šachovnice vnesla do apartmánu systém

A dál? Poté, co kvality bytu a projektu zhodnotili mistři tesaři, vybrali odpovídající paletu barev a dřevěných materiálů, aby z nich učinily „hlavní protagonisty prostoru“. Protože však bylo třeba vyznění bytu v rámci úprav ujednotit, přistoupili architekti ještě k jednomu netradičnímu kroku. Vytvoření ortogonální, pravoúhlé sítě.

Zní to podivně, ale byt v rámci vizualizace překryli sítí krychlí (o hraně 1,2 metru) a každé z nich přiřkli trochu jiné vlastnosti. Ať už účel, nebo třeba barvu. Nevytvářeli přitom zrovna šachovnici, ale spíše podvědomý systém, ve kterém jsou jednotlivé pozice navzájem ve vztahu, a jejich materiály nebo provedení se vizuálně netluče. Síť pak zůstala do jisté míry zachována i v reálu. Vidíte tu osy vymezené dřevěným panelem obývacího pokoje, uspořádáním polic, designu lamp, dlaždic v kuchyni, nábytku.

Drobné detaily přináší zásadní změnu

Navzdory tomu, jak zvláštně to zní, funguje to. Pomohlo to totiž k vytvoření působivé vizuální integrace. Nejsou tu vlastně jednotlivé kusy nábytku, ale jeden spojitý a nepřetržitý, nabývající ve svém průběhu nejrůznější funkce. A pracuje to oboustranně. Stěna šatní skříně je z druhé strany podkladovou plochou pro obrazovku televize, dveře skříně nesou zrcadlo.

Je to řada drobných detailů, které zvýšily uživatelský komfort. Právě o tom by práce zkušených architektů měla být. Vždycky nemusí úřadovat bourací kladivo, když chcete, aby se vám žilo lépe.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.07.2020

Photocredit: Pedro Napolitano Prata

3

Moderní bytové interiéry: Fotogalerie plná inspirace

Jakým směrem jdou moderní bytové interiéry? Podívejte se na fotky, trendy a inspiraci.

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Ověřené tipy, jak přifouknout malý byt

Jak zařídit malý byt, aby mohl plnohodnotně konkurovat větším bytům? Stačí porozumět radám interiérových architektů a můžete se místo do tmavého kutlochu vracet do příjemného a pohodlného interiéru. Přinášíme vám souhrn ověřených rad, jak vyzrát na malý byt.

Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi

Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Dřevěné posuvné a skládací dveře v interiéru jsou vlastně jen maličkost. Mohou ale výrazně změnit charakter celého bytu k lepšímu. Podívejte se, jak se to povedlo v tomto bytě.

Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních

S novým dřevěným jádrem a na míru sestaveným víceúčelovým nábytkem objevíte i v malém bytě velký zdroj radosti. Podívejte se na podařenou rekonstrukci mini bytu v centru Amsterdamu.

Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům

Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?

Renovace bytu v historickém centru – dřevo a světlo vnesly do interiéru život

Úžasná proměna bytu v historickém centru památkově chráněné zóny. Jak citlivě zrenovovat takové místo, aby se v něm dalo moderně bydlet?