HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?

Chystáte se stavět dřevostavbu, ale obracíte každou korunu? Napadlo vás, že si svůj vysněný dům postavíte vlastníma rukama? I to je bezesporu možnost, jak realizovat vlastní bydlení. Pokud opravdu přemýšlíte nad stavbou dřevostavby svépomocí, nezapomeňte do prvotních kalkulací zahrnout také svůj čas. Pojďme se podívat na to, kolik zaplatíte za konstrukce dřevostavby, jaký je poměr mezi náklady na materiál a samotou práci. Současně si připomeňme, na co si dát pozor, aby výsledek stál za to.


Dřevostavba svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

O svépomocném stavění bylo napsáno mnoho. Jak v knihách, tak na webu. A tak není třeba znovu popisovat, jak stavbu vytyčit či založit. Naopak zajímavé může být pro čtenáře to, jak je to s výhodností svépomocné realizace u dřevěné konstrukce.

Vypadá to jednoduše. Přišroubovat základový práh, vztyčit stojky, provizorně zavětrovat a nakonec montáž horního prahu. Následuje opláštění OSB deskami a už je skoro hotovo. No upřímně, ono to zas tak jednoduché není, ale šikovný kutil to zvládne (pár tipů a propočtů najdete také v naší přehledné fotogalerii). Podobně jako při dobrém založení zděného domu zvládnete skládat cihly na sebe.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Tomáš Hrdlička, Se souhlasem majitelů dřevostavby

Následuje vyskládání tepelné izolace mezi sloupky tak, aby svou pozici udržela dalších 50–100 let. Chce to zkušenost a grif, nebo zvolit izolaci takovou, kterou do konstrukce nafoukáme pod tlakem. Tu ale jen těžko zrealizujeme sami. Vnější systém zateplení pak není nic nestandardního. Ať už jako izolant použijete polystyren či dřevovláknitou desku.

Bude vás zajímat: Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Která skladba dřevostavby je nejlevnější?

V rámci propočtů byly zpracovány 3 různé skladby stěn dřevostaveb, které byly porovnatelné co do tepelně technických parametrů. V žádné navržené skladbě nedocházelo ke kondenzaci, a pokud ano, pouze v partiích, kde není ohroženo dřevo jako takové. (Ve výpočtech se často vyskytuje kondenzace přímo pod nepropustnou venkovní omítkou. Jedná se pouze o drobnou kondenzaci vodní páry, která se vlivem slunečního záření v průběhu roku odpaří.)

Vyhrává skladba s polystyrenem. Je ale opravdu ta nejlepší?

Pozn.: ceny jsou kalkulované pro výsek stěny o ploše 15 m2, tak aby v ceně za 1 m2 byly zahrnuty všechny prvky. Ceny neobsahují DPH. Kalkulace byla vytvořena na základě ceníku stavebních prací společnosti RTS, a.s.

Bude vás zajímat: Online kurz 6 kroků k vlastnímu bydlení

Difúzně otevřená nebo uzavřená skladba stěny dřevostavby?

Jestli vám dřevostavba doopravdy nespadne na hlavu, bude zaležet na detailech, především pak na provedení parobrzdy, respektive parozábrany. O tom, jak moc je to důležité, se můžete dočíst zde v jednom z minulých článků.

Rozhodně však nedoporučuji podcenit kontrolu, v tomto případě provedení blowerdoor testu. Jakákoli netěsnost je totiž začátkem konce každé dřevěné konstrukce. Ať je to střecha, stěna či podlaha nad terénem. A tak nebuďte „škudlilové“ a nechte si svou stavbu nafouknout ještě před tím, než dokončíte finální povrchy a máte šanci netěsnosti opravit.

Právě provedení parozábrany, ruku v ruce s výběrem materiálu pro vnější zateplení, bude mít vliv na životnost a správné fungování celé konstrukce. V případě, že se rozhodnete pro variantu difúzně uzavřenou, možná ušetříte pár korun za izolant. Při lepení parozábrany si ale můžete připadat jako při chůzi po kraji kráteru sopky. Jeden přešlap a vaše investice může přijít vniveč.

Bude vás zajímat: Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Mnohem bezpečnější variantou je využití dřevovláknitých nebo jiných difúzně propustných materiálů. Případná vlhkost se totiž z konstrukce může dostat ven, aniž by konstrukci výrazně poškodila. Sice zaplatíte o pár stovek na metr čtvereční více než u varianty s polystyrenem, ale při stavbě přízemního domu se jedná o rozdíly v řádu desetitisíců.

Vlhkost – nepřítel dřevostaveb

Až se pustíte do stavby dřevostavby sami, ohlídejte si také vlhkost používaných materiálů. Mokré či navlhlé řezivo může být základem problémů. Doporučit lze jen maximální opatrnost, zakrývání konstrukcí, ochranu před deštěm a správné skladování připraveného materiálu. Rozhodně nelze doporučit zakrytí řeziva s vlhkostí vyšší jak 15 %. To samozřejmě souvisí i s rychlostí výstavby. Na rozdíl od zděné stavby tu dřevěnou nemůžeme nechat jen tak měsíc stát ladem. A tak je třeba dobře plánovat pracovní sílu nebo subdodavatele.

Bude vás zajímat: Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Nakonec lze doporučit také odborné vedení stavby. Ruku na srdce, pokud stavíte svou první dřevostavbu, některé problémy prostě můžete opomenout nebo podcenit. A tak když si nejste jistí, nehledejte jen v diskuzích na internetu.

Ať se vám dobře bydlí, dnes i za deset let!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.05.2018

Photocredit: Shutterstock

52

Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna

Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem

Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.

Návod na DIY projekt: Postavte si svépomocí zahradní sklípek

Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Pouze dobrá parta přátel, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, stačí k tomu, abyste si mohli postavit dřevěnou chatu v lese.

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže

Třiapadesát metrů čtverečních v příjemně světlém jednoúrovňovém prostoru a k tomu vysoké stropy. Těžko uvěřit, že tohle byla obyčejná garáž.

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí.

Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje

Hmyzu je čím dál míň, to je fakt. Přilákejte užitečné hmyzí obyvatele zpátky na vaši zahradu – postavte jim hmyzí hotel. Poradíme vám jak.