HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Lidé by se měli obávat požáru ve zděném domě stejně jako v dřevostavbě,“ upozorňuje požární specialista

Mnoho lidí si myslí, že zděné domy dokážou vzdorovat ohni lépe nežli dům ze dřeva. Není to ale tak úplně pravda. A proto jsme připravili rozhovor se specialistou Ing. Jakubem Šejnou, který se zabývá požárním inženýrstvím již mnoho let. V rámci svojí praxe zpracovává výzkum v oblasti požáru a jeho poznatky lze využít právě i pro rodinné domy. A právě na toto téma jsme se ho zeptali v našem rozhovoru. „V případě malých rodinných domů je počáteční fáze požáru podobná jak u dřevostaveb, tak i u zděných domů,“ podotýká a navazuje na další otázku o požární bezpečnosti rodinných domů v Česku.


Požární odolnost dřevostaveb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Bc. Jiří Ryszawy, VIC ČVUT, Mediatéka ČVUT (se souhlasem)

Je třeba uvést problém na pravou míru

Mýtů ohledně dřevostaveb se po internetu šíří mnoho, a proto jsme se v redakci Dřevostavitele spojili s Jakubem, požárním specialistou z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na univerzitě se zabývá výzkumem ocelových a dřevěných konstrukcí při požáru a v rámci své odborné praxe pak požárněinženýrskými přístupy. Rovněž provádí expertní posudky na stav staveb po požáru. A právě hořlavost rodinných dřevostaveb bude tématem dnešního rozhovoru.

Jakube, jaké jsou vaše zkušenosti v oboru dřevostaveb?

Zabývám se výzkumem v oblasti hoření dřeva. To znamená, že se snažím nejen popsat stavy, které v tuto chvíli máme definované pomocí norem, ale také stavy, které by buď mohly zlepšit požární odolnost dřevěných konstrukcí nebo poukázat na některé věci, které je potřeba ještě ověřit.

Co to znamená? Dokázal byste to našim čtenářům více přiblížit?

To znamená, že máme nějaké normativní předpoklady pro navrhování nejen dřevěných konstrukcí, ale máme i stavy, kdy tyto poznatky vycházejí například z 70. a 80. let. V roce 2005 následně byly vydány první Eurokódy pro navrhování dřevěných konstrukcí, které sjednotili postupy v rámci Evropy. Zároveň se materiály a konstrukce stále vyvíjí a je nutné popsat detailněji jejich chování při požáru. Například loni byly předběžně zveřejněny pro dřevo Eurokódy druhé generace, které třeba již zahrnují i CLT panely.

Co z toho vyplývá? Co tedy v rámci své práce dokážete?

Nyní dokážeme ověřit pomocí různých parametrických studií, jestli je daná konstrukce stále bezpečná a zda by nebylo vhodné zahrnout do výpočtu některé jiné vstupní údaje nebo případně poupravit na základě předchozích výzkumů okrajové podmínky pro návrh dané konstrukce i některé bezpečnostní součinitele, které se pro danou konstrukci používají.

Dokázal byste tedy popsat, co se stane, když začne hořet dřevostavba?

V první řadě je důležité poznamenat, že jsou velké rozdíly mezi dřevostavbami tvořenými sloupkovým systémem z lehkého skeletu, například tzv. „two by four“ systémem, a těžkými dřevěnými skelety. Dále je třeba poznamenat, že konstrukce sama o sobě často není příčinou vzniku požáru.

Jak vlastně hoří dřevo?

Dřevo je organický materiál, který se skládá z celulózy, hemicelulózy a ligninu. Tyto složky tvoří jeho strukturu a určují jeho vlastnosti, včetně hořlavosti. Aby dřevo dobře hořelo, musí dojít k narušení této struktury.

Při vystavení materiálu teplu se nejprve odpaří vlhkost obsažená ve dřevě. I proto hoří suché dřevo mnohem lépe než mokré (voda obsažená v něm musí být nejprve odpařena, což zpomaluje proces hoření).

Dejme tomu, že máme už dřevo dokonale suché. Postupným zahříváním se začnou rozkládat chemické složky dřeva. Tento proces se nazývá pyrolýza. Při pyrolýze se celulóza, hemicelulóza a lignin rozkládají na těkavé plyny a pevný uhlík (dřevěné uhlí). A právě těkavé plyny se mohou vznítit a hořet. Začnou hořet, jakmile dosáhnou teploty vznícení.

Jak to myslíte?

Požár například vzniká v důsledku technické závady, nedbalosti, úmyslného zapálení, zkratem v elektroinstalaci, při vaření a podobně. Je také důležité rozlišovat, zda se jedná o dřevostavbu rodinného domu nebo například většího bytového domu či budovy pro administrativu.

Co byste řekl na mýtus: ‚Čím větší dům je, tím více hoří?‘

Pro větší bytové objekty s více patry neznamená, že je v objektu více dřeva, a tudíž jsou náchylnější k rychlejšímu šíření požáru. Jsou rozděleny do požárních úseků, což může při správném návrhu eliminovat mnoho rizik, například ohrožení osob.

A co menší rodinné domy, kterých se v Česku staví čím dál více?

V případě malých rodinných domů je počáteční fáze požáru podobná jak u dřevostaveb, tak i u zděných domů. Důležité s ohledem na rozvoj požáru je vybavení prostoru, ve kterém požár vznikne nebo u sloupkových systémů z jakých desek je provedeno zaklopení, jestli ze SDK nebo třeba OSB.

Dokázal byste uvést nějaký příklad takového vybavení?

Například v obývacím pokoji mohou šíření požáru ovlivnit sedací soupravy, závěsy, nábytek, koberce a povrchové úpravy stěn, které jsou často hořlavější než samotné dřevo, neboť jsou plné plastů.

Říkáte, že je počáteční fáze požáru podobná u dřevostaveb i u zděných domů. Dokázal byste to rozvést?

Ano, v počáteční fázi požáru opravdu není přímo rozhodující, zda se jedná o dřevostavbu nebo zděný dům. Sádrokartonové stěny s nosnou konstrukcí ze dřeva často nepřispívají k hoření v prvních 15 minutách požáru, požárními zkouškami jsou klasifikovány jako DP2. Naopak stěny z OSB desek nebo překližky mohou urychlit šíření plamenů.

A co když je dřevo v interiéru přiznané?

V případě objektů s odhalenými konstrukčními prvky, například těžké dřevěné skelety s trámovými stropy, může být šíření požáru rychlejší a intenzivnější. Vrstva teplého kouře zahřívá dřevo a může dojít k rychlejšímu vzplanutí a rozšíření požáru na celý objekt.

Co je za vás klíčovým faktorem, abychom mohli předejít velkým škodám?

Klíčové je rychlé detekování požáru. Detektory kouře mohou včas upozornit obyvatele a umožnit rychlou evakuaci, což může rozhodnout o jejich bezpečnosti (kolik aktuálně stojí požární hlásiče na českém trhu, si můžete srovnat např. zde – pozn. redakce). A to bez ohledu na typ konstrukce domu. Je důležité zdůraznit, že při správném návrhu a vybavení dřevostavby je požární bezpečnost srovnatelná s tradičními zděnými stavbami. Dodržování norem, zpracovaného požárněbezpečnostního řešení stavby a pravidel při stavbě spolu s dostatečnou údržbou domu jsou zásadní pro minimalizaci rizik ohrožení osob.

Pokračování příště

Jakub Šejna v roce 2022 s kolegou Lukášem Blesákem ze Slovenska vydal knihu Požární odolnost dřevěných konstrukcí, která je soupisem proběhlých výzkumů a poznatků o chování dřevěných konstrukcí do roku 2018. Následně publikoval některé popularizační články, které se zabývají možností využití pravděpodobnostních přístupů pro modelování rychlosti hoření dřeva v rámci svého doktorského výzkumu. Na závěr se v rámci své dizertační práce zabývá tématem, jak lze chránit ocelovou konstrukci pomocí dřevěného obkladu.

V redakci Dřevostavitele se na tuto práci budeme velmi těšit. Zároveň bychom chtěli Jakubovi poděkovat za poučný rozhovor a také za to, že v rámci svých výzkumů účinně boří mýty o hořlavosti dřevostaveb. Pokud by naše čtenáře zajímala další témata v oblasti hořlavosti dřevostaveb, rozhovory s Jakubem naleznete pod tímto odstavcem (jsou-li už publikované). Další články na téma hořlavost dřevostaveb najdete níže.

„Dřevo je jedním z materiálů, který se sám brání proti požáru,“ potvrdili požární specialisté z Prahy

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.08.2024

Photocredit: Bc. Jiří Ryszawy, VIC ČVUT, Mediatéka ČVUT (se souhlasem)

0

V Česku zachvátí požár 3 komíny každý den. Lidé opakují stále stejnou chybu
V loňském roce bylo hlášeno přes 1340 případů požáru komínů. V 85 % případů tomu lze jednoduše předejít prevencí.

Pokuta až 100 000 Kč za chybějící revizi. Češi neznají povinnosti a pak musí platit
Nemáte platné potvrzení o revizi komína? Měli byste to co nejdřív napravit. V případě požáru vám totiž hrozí vysoké pokuty.

Požárů fotovoltaik je stále více. Ohrožených domácností jsou desítky tisíc
Počet požárů fotovoltaických elektráren zaznamenal tento rok rychlý nárůst. Důvodem jsou především neodborné instalace.

Detektor kouře spouštěl sirénu ve 4 ráno. Zoufalý majitel jej vyhodil
Budíček, jaký asi nechcete zažít. Aktivovaný požární hlásič v domě ze sebe umí vydat takové decibely, že lidem v jeho dosahu ještě pěkných pár minut po jeho zkrocení píská v uších.

Nebezpečná izolace je volně k dostání na trhu. Jejím pořízením si do domu dáváte časovanou bombu
Jedná se o téma doslova palčivé. Mezi izolacemi se vyskytuje časovaná bomba, která může skončit požárem. Připravili jsme srovnání nejpoužívanějších izolací podle hořlavosti.

Míra radiace, kvalita ovzduší i přímé přenosy z celé ČR. Meteoradar poskytuje veřejnosti nevídané informace
Chcete vědět, kde ve vašem okolí vypukl požár, jaká je míra radiace ve vaší vesnici nebo jaké počasí bude přesně za hodinu? Ke zjištění toho všeho vám poslouží meteoradar, který si může dohledat kdokoliv.

„Dřevo je jedním z materiálů, který se sám brání proti požáru,“ potvrdili požární specialisté z Prahy
Před pár dny jsme s Ing. Jakubem Šejnou, jedním z přítomných požárních specialistů, připravili rozhovor a nechali ho, ať se k incidentu vyjádří.

„Při požáru rodinného domu nedoporučuji hrdinsky hasit požár,“ apeluje na domácnosti požární specialista
V rozhovoru poradil, jak se v danou chvíli správně zachovat, co udělat a co naopak rozhodně nedělat. Mimo to nám také řekl, jak můžeme riziko vzplanutí snížit, ne-li zcela eliminovat. Exkluzivní rozhovor a fotky přímo ze zásahu naleznete níže.

Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.

KVÍZ: Čím uhasit hrnec na sporáku a čím počítač? Zjistěte, zda víte, co dělat v krizové situaci
Stačí jen chvilka nepozornosti a oheň je na střeše. A to doslova. Požár ale nemusí vždy končit tragicky. Pokud ho zachytíte v zárodku a použijete správnou pomůcku, můžete ho zlikvidovat dřív, než by hasiči vůbec stihli vyjet.