HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak odhalit nedostatky otvorových výplní?

Pro ověření kvality zabudování otvorových výplní do dřevostaveb se mimo jiné používá vizuální kontrola a dvě diagnostické metody – měření vzduchotěsnosti a termografická analýza. Auditoři Dřevařského ústavu se ve své praxi na stavbách potkávají s dobře osazenými okny, ale i s řadou chyb, kterým by se dalo předejít. Podívejme se na ty nejčastější i na to, jak nedostatkům předejít.


terasové okno při blower door testu

Nejčastější nedostatky při kontrole auditorů na stavbě:

  • Nevhodná konstrukce otvorové výplně (nízká hodnota tepelná izolace, nekvalitní těsnění, nedořešený detail u parapetu).
  • Nesprávný způsob zabudování oken do stěny nebo střechy.
  • Nesprávné seřízení zabudovaného okna.

Diagnostické metody ověří kvalitu vašeho, ne sousedova okna

Ověřit si kvalitu produktů, tj. oken a dveří, je možné dle Prohlášení o vlastnostech výrobce. Bohužel však současná legislativa umožňuje účelový výklad předpisů o sdílení protokolů prvotních zkoušek. Ne každé okno, které má prohlášení o vlastnostech bylo zkoušené. Je tedy možné, že právě vaše okno je vyrobeno v jiné kvalitativní úrovni než je deklarováno v Prohlášení.

Pokud si tedy chcete nechat zkontrolovat kvalitu produktu, je rozumné využít nezávislé certifikované zkušebny. Pouhou vizuální kontrolou nezjistíte kritické vlastnosti produktu, jako je např. skutečná vodotěsnost nebo průvzdušnost.

Měření průvzdušnosti obálky odhalí chyby při montáži

Měření průvzdušnosti obálky, tzv. Blower Door test metodou B, probíhá po osazení otvorových výplní, kdy je stále ještě přístupná dokončená vzduchotěsnicí vrstva. Službu Blower Door testu nabízí řada dodavatelů. O tom, jakým způsobem pomůže staviteli, ale rozhoduje zkušenost a kvalita techniků, kteří se na stavbě pohybují.

Bude Vás zajímat: 4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby

Stavitel rychle, včas a s nízkými náklady na opravu zjistí:

  • celistvost vzduchotěsnicí vrstvy
  • kvalitu připojení na otvorové výplně,
  • zabrání výrazným tepelným ztrátám (až 20 kWh/m2),
  • odstraní nebezpečí kondenzace vody v konstrukci,
  • předejde poddimenzování vzduchotechniky,
  • zabrání reklamacím.

Když je stavba již dokončena, může se použít měření metodou A. To je požadováno jako podmínka pro získání dotace Nová zelená úsporám. Opravy nedostatků v této fázi jsou komplikovanější a nákladnější.

Tip: Se stavební firmou si můžete dát hodnotu blower door testu jako jednu z podmínek pro předání hrubé stavby.

Když už jste se rozhodli pro diagnostiku vaší stavby, můžete si jí nechat zkontrolovat nezávislou certifikační institucí.

Kvalitativní nedostatky oken a dveří

Nedostatky produktů, oken a dveří, které souvisejí s výrobou a kvalitou, se většinou projevují v těchto oblastech:

Zasklívací a funkční spára

Zasklívací spára netěsní natolik, že detekční kouř ukáže jasný průnik vzduchu.

Při jednom měření na stavbě rodinného domu se musela u všech oken tato spára přelepit a při opakovaném měření se zásadně zlepšila hodnota průvzdušnosti. Vzhledem k tomu, že majitel domu žádal o dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, musely se v objektu vyměnit okna.

U střešních oken bývá většinou komplikace s funkční spárou okna, protože je složitější konstrukce rámu a celkově osazení oken do střechy je náročnější. Pokud není správně provedeno těsnící lemování dle hloubky montáže a druhu střešní krytiny, nejsou dostatečné přesahy fólií podle značky výrobce okna, tak může docházet ke kondenzaci vody v okolí otvorové výplně.

Doporučením auditorů na základě získaných dat měření je zvolit způsob otevírání oken, který je méně náchylný na únik vzduchu. Méně komplikací s velikostí a utěsněním funkční spáry bývá u zdvižně posuvných konstrukcí než u sklopně posuvných. 

Je tedy zřejmé, že výrobní kvalita okna silně ovlivňuje i jiné technické parametry domu. Investorovi i staviteli bychom mohli doporučit, aby si u produktů nechal předložit certifikát ze zkušebny.

Pro stavitelství v pasivním standardu je to zásadní oblast. Dřevařský ústav proto přišel s možností ověření kvalit konkrétního okna formou certifikace pod názvem „Kvalitní okno pro pasivní dům“, kde jsou parametry stanoveny nad normové požadavky (např. střešní okno typu FTT U6, Fakro). Stavitel má pak jistotu, že otvorové výplně neohrozí požadované hodnoty energetické náročnosti domu.

Nepřehlédněte: Je to pasivní dřevostavba? 6. díl aneb mají vaše okna správné U?

Chyby v montáži oken odhalí blower door test jednoduše

I když budete mít sebekvalitnější otvorovou výplň, rozhodujícím faktorem její bezproblémové funkčnosti a dlouhé životnosti je především kvalitní zabudování do stavby. Ačkoliv existuje prováděcí vyhláška, jak správně okna zabudovávat, ne vždy je dodržována. Montážníci se často zaklínají heslem, že pěna vše vyřeší. Bohužel ale kvalitní 3D uzávěr pěna opravdu nezajistí. V dřevostavbách se montážní postupy oken dodržují častěji než u domů z cihel nebo pórobetonu, protože technologie výstavby konstrukcí má náročnější požadavky. A případné chyby se dají rychle odhalit.

Jedno z míst, které auditor na stavbě kontroluje, je připojování oken expanzní páskou. Na první pohled to vypadá, že nezáleží na tom, jakou pásku stavitel použije. Rozdíl se pozná po provedení Blower Door testu. Pokud je expanzní páska nekvalitní, nedokáže mezeru dostatečně utěsnit. Vzduch proniká i přes ní. V tomto konkrétním případě bylo nutné styk konstrukcí dodatečně utěsnit.

Čtěte dále: Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit?

Termografická analýza

V období, kdy jsou nízké venkovní teploty, se používá další diagnostická metoda pro kontrolu stavby - termografická analýza. Zda teplo uniká funkční spárou, přes rámy oken a kde jsou tepelné mosty, se dá identifikovat na termografickém snímku.

V průběhu blower door testu se zvýší rozdíly tlaků mezi interiérem a exteriérem budovy, takže jsou jasněji a výrazněji vidět tepelné mosty a samozřejmě také netěsnosti objektu. Termovize se tedy v zimním období může s výhodou použít i jako doplňující analýza měření vzduchotěsnosti.

Měření termokamerou lze provádět při rozdílu teplot mezi interiérem a exteriérem  min. 20°C, nesmí foukat vítr a měřený povrch nesmí být osvícen sluncem, jinak by mohly být výsledné hodnoty značně zkreslené.

Pozor: Ne každý, kdo má termokameru, však umí správně nastavit přístroj a udělat korektní termosnímek.

Jestliže na stavbu přijde technik s přístrojem a rovnou začne snímat objekt, aniž by si nastavil emisivitu, zkontroloval pokovení skel, prochlazenost oken větráním, odrazy od oblohy dle denní doby, víte, že na výsledky základního měření se nelze plně spolehnout.

Správně „přečíst“ a vyhodnotit termografickou analýzu vyžaduje zkušenosti a znalosti auditora. Všechny barvy a stupnice teploty mají své zákonitosti pro výklad a zhodnocení termosnímku.

Nejslabší místa tepelně izolační obálky budovy, kterými uniká nejvíce tepla, bývají zpravidla okna a jejich rámy. Snížení tepelných ztrát zajistí kvalitní okno s dobrým součinitelem prostupu tepla a jeho správné zabudování do stavby.

Pokud přijde na stavbu zkušený auditor a kontroluje otvorové výplně, většinou svoje zhodnocení rozšíří i o praktická doporučení. Jedno z nich se může týkat i bezpečnosti domu a odolnosti proti vloupání. Existují bezpečnostní prvky pro okna v přízemí, ale i na střeše.

Jaké máte s kvalitou truhlářských výrobků a jejich montáží zkušenosti vy?

Podělte se o ně s námi v diskusi.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.12.2015

3

Ombudsman pro dřevostavby: Pomůže, když se dva perou

Kdo postavil dřevostavbu správně a kdo špatně? Ombudsman pomůže spor vyřešit k oboustranné spokojenosti. Povíme si, jak to dělá.

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde.

Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!

Jak ušetřit při výběru oken? V článku se dozvíte, kam okna umístit, jaké vybrat zasklení i na co si dát pozor, aby vám vaše okna přinesla tepelné zisky.

Vzduchotěsnost staveb bychom neměli přehlížet. Proč je tak důležitá?

Vzduchotěsnost staveb je velmi důležitým parametrem. Ať už máte zděný dům nebo dřevostavbu, nikdy by vám do domu nemělo foukat. Jak vzduchotěsnosti docílit se dočtete v článku.

Co se stane, když stavbu řídí umělá inteligence, která se učí z cizích chyb?

Prohlédněte si program, který vám poradí, co se dá na vašem stavebním plánu zlepšit. Alice umí pohotově poradit, když věci nejdou podle plánu.

Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.

Jako by tu stála po staletí. Dokonale bezpečná a pohodlná, přitom jednoduchá chata v duchu tradiční venkovské architektury.