HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.

Ačkoliv se lidé a jejich potřeby v průběhu století mění stejně jako stavební technologie, jedno by mělo pro architekta zůstat navždy neměnné. To, že příroda a krajina, do které má být stavba zasazená, byly a jsou základním faktorem při projektování domu. Dům citlivě usazený do krajiny by měl vypadat, jako by tam stál odjakživa. Nikde z ní nevyčnívat, nijak ji nerušit a naopak ji vhodně doplňovat. O spoustě staveb, které vyrostly v postkomunistických zemích, se to bohužel říct nedá. Naštěstí to ale neplatí o nádherném malém domku na břehu litevského jezera, který navštívíme v našem článku.


Litevská vila
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Norbert Tukaj

Základem je jednoduchost a tradice

Když majitelé pozemku uprostřed klidné litevské přírody oslovili architekty ze studia Aketuri Architektai, jejich hlavním požadavkem bylo postavit jednoduchý domek, který poskytne celé rodině klidné útočiště ve dnech volna a bude zabezpečen i v období, kdy budou majitelé pryč a domek zůstane prázdný. Pozemek se nachází v řídce osídlené oblasti obklopený přírodou a v blízkosti jezera. Budoucí obyvatelé si nepřáli postavit žádnou okázalou stavbu, která by narušila poklidný ráz krajiny, naopak požadovali domek co nejvíce přizpůsobit tradičním litevským obydlím a jejich rustikálnímu stylu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Norbert Tukaj

Venkovská usedlost jako z minulých století

Rekreační domek stojí na vyvýšené části pozemku a shlíží z ní na svoje okolí. Vypadá přesně jako archetypální usedlost, kterou tu lidé stavěli po staletí. Dokonale splyne se svým přírodním okolím. Rozvržení staveb na pozemku odpovídá typickým venkovským usedlostem. Hlavní dům stojí naproti menší stavbě, obě se nacházejí na jednoduchém pozemku. Menší stavba neslouží k bydlení, ale poskytuje dostatek prostoru pro skladování dřeva na zimu a různého vybavení, které nechtějí majitelé mít přímo v domě. V minulosti tyto přidružené stavby sloužily také jako stáje pro domácí zvířata. Na pozemku nechybí ani malá sauna, která se nachází přímo na břehu jezera, ke kterému vede dřevěné molo.

Rustikální materiály a důraz na detaily

Architekti navrhli dům s prvky litevské lidové architektury. Jednoduchý obdélníkový tvar s velkými okny a strmou šikmou střechou. Lidovým stavitelstvím se nechali inspirovat především v oblasti rozsahu a uspořádání jak jednotlivých staveb, tak celého pozemku a výběru materiálů. Každý detail venkovských stavení byl adaptován a následně použit. Dřevěné obložení je dalším z rustikálních prvků, který zasazuje chatu do kontextu jejího okolí. Vybrána byla severská jedle, která je výrazně zrnitá a ladí s okolním lesním prostředím.

Čarovné okenice změní chatu v okamžiku

Když je dům neobsazený, vypadá jako jednolitá uzavřená kostka pokrytá dřevem. Nikde žádný otvor. To dodává chatě výraz robustnosti a zároveň bezpečnosti, je totiž po většinu roku prázdná. Vše se ale mění s příjezdem jejich obyvatel. Ti totiž můžou otevřít velké dřevěné okenice, které zakrývají všechny otvory, a dům rázem ožije. Odkryjou se velké skleněné dveře a okna na každé straně a z chaty se najednou stane velký otevřený prostor plný světla s krásným výhledem na nedaleké jezero. „Když se zabýváme projektem této povahy, detaily – nebo spíše jejich vizuální nepřítomnost – je to, co skutečně vytváří jeho odlišný charakter,“ uvedli architekti. „Jeden dobře provedený detail jako je v tomto případě okenice, dělá celý rozdíl. Uzavřený a bezpečný, když je prázdný. Otevřený a světlý, když přijedou obyvatelé. To je kouzlo tohoto domu,“ dodávají.

Pohodlí pro čtyřčlennou rodinu

Rekreační chata je navržena tak, aby přes velmi kompaktní půdorys poskytovala dostatek pohodlí čtyřčlenné rodině a jejich hostům. V přízemí domu je obývací pokoj a jídelna, která je spojena zasklenými dveřmi s venkovní terasou. Krb, který je součástí centrální stěny, odděluje tyto prostory od ložnice, koupelny a šatny. V horním patře je další koupelna a tři ložnice. Dřevěné podlahy a bílé omítnuté stěny vytvářejí jasnou a neutrální paletu v celém objektu, což zdůrazňuje jeho jednoduchost.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
20.10.2018

Photocredit: Norbert Tukaj

9

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE