HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nedaří se vaší zahradě? Poradíme vám způsob, který zaručeně zabere i na jílovité půdě

Aktuální rozhovor je jedinečným důkazem toho, že i na špatné jílovité půdě je možné vybudovat krásnou a bohatou zahradu. Pan Daniel se s námi podělil o své mnohaleté zkušenosti a popsal nám také postup, díky kterému si obdobnou zahradu můžete vytvořit i vy. Jak tedy začít?


Zahrada svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Myminifarm (se souhlasem)

Vytvořte si klima, jaké je v lese

Dnes se dozvíte, jak si udělat na své zahradě malý lesík, díky kterému budete mít lepší mikroklima, více potřebných živočichů a do budoucna zdroj stínu, kyslíku i dřeva. Své osobní tipy nám sdělil pan Daniel, který bydlí v Sázavě se svojí ženou a malým synkem. Výsadba (nejen) ovocných stromů je součástí jejich velkého plánu mít vlastní soběstačnou mini farmu.

Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup

Na zahradě si vytvořil reálný les svépomocí

Nejjednodušší je samozřejmě vytvořit les na zahradě z klasických stromů, které běžně rostou u nás v přírodě a jsou velmi nenáročné na podmínky. V případě pana Daniela se jednalo o následující stromy:

 • javory,
 • topoly,
 • břízy,
 • jilm,
 • olše,
 • lísky,
 • vrby,
 • trnovníky,
 • ovocné stromy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Myminifarm (se souhlasem)

Jílovitá půda (ne)byla problém

Tříčlenná rodina stála na počátku na holé louce bez stromů o velikosti 1600 m2. Nabízelo se mnoho cest, kterými se vydat za vysněnou zahradou. Problémem se však stala jílovitá půda, na které neroste nic, kromě trávy a bodláků. Bylo tedy potřeba dát stromům dostatečnou výživu.

Rodina se mimo to také potýkala s poměrně extrémními podmínkami, jako je silný vítr z polí a absence stínu (většinu dne na pozemek praží slunce). Navíc nám pan Daniel sdělil, že zahradu po zimě a na jaře zaplavuje voda z okolních polí.

Osobní tipy pana Daniela před začátkem

 • Stromy sázejte zhruba 1 m od sebe. Je to dost blízko, ale na les je to lepší. Pokud byste sázeli blíže, tak by stromy rostly zbytečně do sebe.
 • Snažte se sázet tak, aby pestrost druhů byla co největší.
 • Při sázení použijte mykorhizní houby (viz video), které pomáhají lépe zadržovat vodu a zvyšují odolnost stromů. Stromy s houbami mají dvojnásobně velké a rozvětvené kořeny, neboť mezi nimi panuje symbióza.

Slovy pana Daniela: „Tato metoda mi přijde mnohem jednodušší, než bagrovat hlínu do hloubky 1 metru a míchat s jinou hlínou či přísadami, nebo složitě navážet haldy nové hlíny, která se stejně špatně shání. Je také mnohem levnější, než shánět obrovské množství štěpky, kterou je třeba pravidelně obnovovat.

První fáze: Zasaďte semeno stromu do vhodné půdy v květináči

Půda by měla být částečně tvořena kompostem a částečně drobným pískem. Takový písek však nesmí být obyčejný kupovaný písek. Ideální je písek, který obvykle najdeme vyplavený u břehu říčky. Tento říční písek smíchejte s kompostem a dejte do květináče.

Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář

Do něj zasaďte semínko a nechte klíčit na vhodném místě (skleník, za oknem v domě atd.). Pro přidání dusíku můžete ještě přisadit semínko fazole či hrachu.

Je dobré zvážit volbu vhodného místa – kde fouká vítr, kde svítí hodně slunce, nebo je naopak stín. Vždy volte podmínky dle požadavků daného stromu. Doporučujeme si před sázením zjistit, jaké nároky má daný strom a odrůda.

Druhá fáze: Sázení stromu v 10 krocích

Kompletní fotopostup sázení stromů na zahradě pana Daniela najdete zde.

Kopání

1. Odkopejte drny v případě travnatého porostu (kruh cca 3x větší než je bal stromu) a vykopejte uprostřed důlek pro bal stromu.
2. Oddělte vrchní část, drny a spodní část zeminy.
3. Strom zasaďte tak, aby byl začátek kmene ve stejné rovině s terénem a původní bal pod zemí.
4. Bal stromu zasypejte svrchní částí hlíny. Drny použijte jako val kolem odkopané části zeminy a vytvořte tak obdobu mísy, ve které se bude zadržovat voda.

Zasypávání a obkládání

5. Nyní obsypte stromek kompostem (pouze na svrchní část hlíny, ne do hloubky) a poté přidejte hnojivo z bobků.
6. Dejte kolem stromku kartony (namočené lépe drží tvar) tak, aby se vzájemně překrývaly alespoň o 10 cm.
8. Na kartony nasypejte štěpku a rozhrňte kolem valu.
9. Nyní vezměte slámu (máčenou několik dní ve speciálních bakteriích vyprodukovaných pro symbiotický vztah se stromem) a obložte ji kolem stromu na štěpku.
10. Pokud máte mladý stromek, tak nezapomeňte na dostatečně silnou oporu proti větru, ke které stromek přivážete. Nakonec řádně zalijte.

Třetí fáze: Vytvořte si supermulč, aby vám stromky rychle rostly

Tzv. mulčování je ekologickou likvidací (nejen) plevele. Při zakládání vlastního lesa vám mulč pomůže k rychlému a zdravému růstu zasazených stromků. 

Nechtělo se mi utrácet velké peníze za výměnu půdy nebo někde kupovat super drahou štěpku. Snažil jsem se maximum věcí sehnat z okolí. Udělal jsem tedy tzv. supermulč,“ popisuje pan Daniel.

Postup výroby supermulče v 10 krocích

1. Částečně odkopejte drny, zbytek obraťte hlínou vzhůru a rozryjte rýčem.
2. Na odkopanou hlínu dejte množství různé zeleně (tráva, kopřivy, kostival) a menší čerstvé větvičky z živého plotu.
3. Na to dejte silnou vrstvu použitých kartonů (najdete je např. v popelnicích na papír; ideálně bez lepenky či potisků).
4. Na kartony dejte nejprve buď znovu různé zelené rostliny nebo kompost. Dle potřeby můžete přidat: dřevěné uhlí, kostní moučku, kamennou moučku, rostlinný šrot, lógr z kávy, skořápky od vajec, rostlinné šlupky atd.
5. Na to dejte další kartony, opět silnou vrstvu.
6. Na kartony následně položte silnou vrstvu slámy (nebo štěpky, pokud máte).
7. Nakonec přidejte větvičky nebo i větší nalámané větve, slámu a poté staré listí. Celkově by se měla vrstva kolem stromů zvýšit o cca 30–50 cm (časem se bude snižovat rozkladem hmoty, takže je potřeba složky doplňovat).
8. Následně začněte sázet malé stromky (javory, lísky, hlošiny atd.).
9. Pokračujte sázením bříz, ovocných stromů a několika smrků a borovic.
10. Jednotlivé stromky obložte dřevem a zakryjte čerstvou slámou. To zajistí stromům do budoucna zdroj biomasy.

Kompletní fotopostup výroby supermulče na zahradě pana Daniela najdete zde.

Tím, jak se dřevo postupně rozkládá, na něm rostou různé houby, mikroorganismy, a ono samotné se tak stává zdrojem potřebného uhlíku i dalších živin. Zároveň tím znovu napodobuji reálný les. Když se projdete po klasickém lese, tak tam uvidíte spoustu popadaného dřeva, které postupně tleje a rozkládá se. Je to uložený zdroj uhlíku,“ detailně popisuje pan Daniel.

Počínání pana Daniela a jeho rodiny budeme nadále sledovat a již zrealizované části velkého projektu (soběstačný dům s farmou) pro vás dokumentovat. Mockrát děkujeme rodině za informace, které nám i našim čtenářům poskytla, a přejeme jim spoustu úspěchů v jejich dalších krocích.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Vydáno dne:
16.05.2023

Photocredit: Myminifarm (se souhlasem)

2

Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi... Číst více →Reportáž: Pan Daniel si postavil domácí dílnu. Ukázal nám postup, materiály i ceny

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

Jsou vyvýšené záhony vhodné právě pro vaši zahradu? Přečtěte si výhody a nevýhody, které s sebou přináší, a posuďte sami... Číst více →Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup

Manželé se rozhodli, že si založí malou rostlinnou farmu na jejich 1600 m2 velkém pozemku. Cílem je stát se maximálně soběstačnými. Jak si vedou? Sledujte s námi jejich příběh... Číst více →Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář

Přečtěte si krátký návod na tvorbu rychlého kompostu svépomocí. Na vaší zahradě může stát do 19 dní... Číst více →Chcete na zahradě ovocný sad, o který se nemusíte starat? Splňte těchto 11 kroků

Toužíte sklízet vlastní úrodu a neutrácet tak za předražené ovoce v supermarketech? Vytvořte si vlastní ovocný sad, o který se nemusíte příliš starat... Číst více →Jak se zbavit škůdců na zahradě? Zkušený zahrádkář ze Sázavy vyvrací známé mýty

Jak se zbavit škůdců na zahradě? 6 praktických tipů, které jsou léta ozkoušené, se dozvíte v článku... Číst více →Máte rádi pivo? Postavit si vlastní domácí pivovar není těžké – postup výroby, cena, vybavení

Máte rádi pivo? Přinášíme vám návod, jak si postavit vlastní pivovar – postup výroby, cena a vybavení... Číst více →Stavba kutilské dílny svépomocí – kde ušetřit na základové konstrukci

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →Stavba kutilské dílny svépomocí – jak vztyčit svislé stěny a střechu

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →