HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup

Tříčlenná rodina si u Sázavy koupila pozemek o rozloze 1600 m2, kde si plánují postavit rodinný dům a mini farmu. Jejich cílem je stát se maximálně potravinově a energeticky soběstační. Jaký je jich plán? Pan Daniel nám v rozhovoru sdělil plány do budoucna a podrobně popsal jednotlivé kroky. Přečtěte si následující odstavce o jejich geniálním plánu.


Soběstačný rodinný dům s mini farmou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MyMiniFarm (se souhlasem)

Realizace soběstačné mini farmy

Pan Daniel se se svojí ženou a malým synem pustili do práce v roce 2019. Vybudovali malou rostlinou farmu, jedlý les, vyvýšené záhony, skleník, sad, kurník a několik potřebných budov pro maximální soběstačnost. Podělili se s námi o své know-how, jenž se vám může stát inspirací při vytváření obdobného projektu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MyMiniFarm (se souhlasem)

Začínali budovat farmu na balkoně bytového domu

Předtím, než měli manželé koupený pozemek, pěstovali rajčata, okurky a papriky na balkoně bytového domu.

Před několika lety jsme také testovali různé hydroponické systémy a poměrně zdařile pěstovali rajčata a okurky v interiéru,“ popisuje vášnivý zahradník a pěstitel Daniel.

V roce 2020 dostavěli rodinný dům a začali pěstovat zeleninu ve vyvýšených záhonech a ve skleníku. Na podzim pak zasadili první ovocné stromy. Rok poté sklízeli první úrodu a v roce 2022 rozšířili pěstování o další záhony, dílnu a kurník.

Soběstačná zahrada vám přinese benefity v podobě úrody

Níže uvedené body jsou zásadní k tomu, abyste si dokázali vytvořit fungující ekosystém na vašem pozemku. Při dodržení správných postupů vám bude tato nová zahrada přinášet nejen příjemnou atmosféru a klima, ale také benefity v podobě úrody.

Co potřebujete na pozemku pro fungující ekosystém?

  • Zadržovat vodu
  • Regulovat a správně nasměrovat stromy a budovy
  • Regulovat vítr (ale nezastavit)
  • Půdní humus
  • Tvořit mikroorganismy
  • Podporovat místní živočichy

Zásadní kroky, které vás posunou od vyprahlé půdy k přírodnímu ráji

Pan Daniel nám v rozhovoru sdělil, že z velké části vycházel z projektu Geoffa Lawtona a jeho zeleného projektu v poušti. Geoff Lawton je osmašedesátiletý odborník z Austrálie, který se specializuje (nejen) na zakládání funkčních přírodních ekosystémů a s tím souvisejícího komunitního rozvoje.

Postup k vytvoření vlastní soběstačné zahrady

1. Budování svejlů – účinný nástroj proti suchu

Tzv. svejly zadržují vodu (stromy tak mají dostatečnou zásoby vody). Díky nim také předejdete vysychání půdy – stromy rostou rychleji a lépe.

  • Podrobný fotopostup výroby tzv. svejlu naleznete zde.

2. Zasaďte stromy, keře i trvalky

Na některých místech je potřeba dostatek slunce (většina kvetoucích stromů a keřů), jinde je zase potřeba trochu stínit (vysázet stromy, keře i trvalky). Nezapomeňte také chránit půdu před sluncem díky tzv. mulči.

Kolik stojí pro srovnání mulčovací kůra v obchodech?

Nedaří se vaší zahradě? Poradíme vám způsob, který zaručeně zabere i na jílovité půdě

3. Zajistěte cirkulaci vzduchu mezi stromy

Vítr regulujte pomocí větrolamů (keře, stromy atd.). Pan Daniel sází teplomilné rostliny na jihu, jihovýchodě a jihozápadě. Naopak odolné větrolamy na severu. Vítr však nesmíte úplně zastavit pomocí zdí a neprostupných materiálů, neboť stromy potřebují cirkulaci vzduchu.

4. Pěstujte si vlastní půdní mikroorganismy

Vypěstujte si vlastní půdní mikroorganismy, např. bokashi. Přidávejte je přímo do kompostu i k rostlinám.

Díky půdním mikroorganismům se vám zlepší půda, rostliny lépe porostou a budou odolnější vůči škůdcům. Půdní bakterie jsou něco jako steroidy pro člověka, ale bez negativních vedlejších účinků.

Jak si vytvořit vlastní bakterie krok za krokem?

1. Do skleněné nádoby nalijte 2 l vody, přidejte 0,5 kg rýže a zamíchejte. Vodu poté přeceďte do jiné větší nádoby (bez rýže).

2. Nádobu přikryjte kusem tkaniny a upevněte gumičkou. Poté ji dejte do špajzu a nechte 7 dní.

3. Do nádoby přidejte mléko (10:1) a nechte dalších 7 dní.

4. Výslednou tekutinu (bokashi) sceďte a oddělte od zbytku vzniklé hmoty.

5. Do velkého sudu (100 l) nalijte 2,3 l tekutiny a stejné množství melasy (tekuté). Zbytek sudu doplňte vodou.

6. Ze sudu vezměte 100 ml bakteriální vody, přidejte do konve a doplňte 10 l vody.

7. S tímto hnojivem můžeme přímo zalévat rostliny či stromy.

5. Vytvořte a neustále podporujte půdní humus

Je potřeba neustále tvořit a podporovat půdní humus. Použít můžete kompost, mulč, půdní bakterie, hnůj, přírodní hnojivo, karton, dřevěné uhlí, minerální moučky, kosti, atd.

Jak si vytvořit vlastní hnojivo z přírodních materiálů krok za krokem?

1. Nejdříve si vytvořte půdní bakterie (viz postup výše).

2. Následně si připravte jednotlivé ingredience pro budoucí hnojivo (kostival, kopřivy, banány, hnůj, moč).

3. Poté si připravte 5 kbelíků a nasekejte najemno rostliny a banány.

4. Do každého kbelíku nalijte 500 ml směsi půdních bakterií + 500 ml tekuté melasy.

5. Přidejte nasekané ingredience (zvlášť do každého kbelíku), doplňte vodou a zamíchejte. Kbelíky poté zavřete víkem.

6. Dejte do stinného místa a nechte týden odležet.

7. Jakmile je hnojivo připraveno (poznáte podle toho, že je tekuté a vše již zpracováno), můžete použít. Dejte 100 ml hnojiva s 9 l vody a zalévejte max. 1x týdně.

6. Dejte prostor živočichům. Potřebujte je

Podporujte všechny živočichy, které jsou pro přírodu zásadní. V podstatě veškerý hmyz a související živočichové mají v přírodě svůj specifický význam.

Někdy udělám samozřejmě výjimku. Když vidím, že je nějaký škodlivý druh přemnožený, tak se uchýlím i k případnému postřiku. Pokud by samozřejmě byla v přírodě rovnováha, tak by se to časem vyřešilo samo. Ale problém je ten, že jako zahradníci máme nějaký záměr, proto je potřeba občas do procesu zasahovat a korigovat jej.

Slavný ekolog zveřejnil inovativní systém, díky němuž došel k energetické úspoře

Děkujeme panu Danielovi a jeho rodině za cenné rady a přejeme jim spoustu úspěchů v jejich dalších krocích.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Vydáno dne:
17.04.2023

Photocredit: MyMiniFarm (se souhlasem)

7

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?.. Číst více →Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku... Číst více →Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit... Číst více →Zahradní nábytek z umělého ratanu: Dejte si pozor na nejlevnější kousky

Zvažujete pořídit zahradní nábytek z umělého ratanu? Přečtěte si o tom jaké má výhody a nevýhody a proč si dát pozor na nejlevnější nabídky... Číst více →Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii... Číst více →Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí... Číst více →Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit... Číst více →Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?.. Číst více →Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi... Číst více →Reportáž: Pan Daniel si postavil domácí dílnu. Ukázal nám postup, materiály i ceny

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →