HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář

V článku se zaměříme na praktický návod, jak si rychle a jednoduše vytvořit kompost na zahradě. Cenné informace nám poskytl zahradní experimentátor pan Daniel, který se věnuje kutilství a zahradničení. Za krátkou dobu vyzkoušel mnoho méně tradičních postupů na vlastní zahradě. Uvedl nám detailní postup krok za krokem i několik vlastních zkušeností.


Jak si vytvořit kompost svépomocí?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Myminifarm (se souhlasem)

Kompost jako součást velkého plánu

Vlastní kompost ocení zejména zahrádkáři, kteří mohou využít kompost na přihnojení květin, zeleniny i trávníku a dodat tak zeleni dostatečné živiny. Pan Daniel se svojí ženou jsou zarytými zahrádkáři a mají svůj velký plán – stát se maximálně soběstačnými vůči okolí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Myminifarm (se souhlasem)

Přečtěte si v navazujících článcích, co tato dvojka na svém 1600 m2 velkém pozemku všechno dokázala:

Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup

Co budete potřebovat k tvorbě kompostu?

Především budete samozřejmě potřebovat volné místo na trávníku (minimálně 1 × 1 m). Doporučujeme na vaší zahradě volit odlehlý prostor. Dále budete potřebovat:

 • drny z trávníku (nedoporučujeme v případě, máte-li špatnou zem – jíl, kameny);
 • původní hlína (pokud máte kvalitní);
 • zelená hmota (plevel, čerstvá tráva, kopřivy, kostival, řasy atd.);
 • dřevěné uhlí, popel;
 • kostní moučka, kamenná moučka;
 • perlit/písek (pro vylehčení);
 • hnědá hmota (sláma, listí);
 • rostlinné zbytky z kuchyně (skořápky od vajec, slupky);
 • hnojivo – zvířecí bobky (slepičí, ovčí, kravské nebo koňské);
 • půdní bakterie;
 • melasa;
 • kartony/noviny;
 • voda (nejlépe odstátá dešťová);
 • tmavá plachta / netkaná textilie.


Pokud nemáte všechny ingredience, nevadí
. Postačí vám především zelená hmota (dusík), hnědá hmota, dřevěné uhlí, kartony/noviny, zvířecí bobky.

Pokud chceme opravdu rychlý kompost (cca 18 dní), tak doporučuji přidávat pouze drobné částice nebo je nasekat (tráva, sláma, karton, bobky, dřevěné uhlí atd.) a každé dva dny promíchat (nepřidávat nové ingredience),“ dodává pan Daniel k seznamu potřebných hmot.

Postup tvorby kompostu krok za krokem

Na začátek je dobré zmínit, že by hromada kompostu měla být min. 1 m vysoká i široká. Díky tomu se zvýší teplota a rozkladné procesy budou správně fungovat. Dělejte kompost systematicky a klidně i ve větším množství.

1. Vytvořte si z pletiva válec 1 × 1 m

Udělejte si z pletiva válec 1–1,5 m vysoký × 1 m (průměr) a spojte jej pomocí drátu nebo sponek. Bude vám sloužit jako forma pro první plnění kompostu. Vrstvěte jednotlivé materiály zelená, hnědá, hnojivo v poměru:

 • 25:1 (hnědá:zelená)
 • 12:1 (hnědá:hnojivo)

Samotné poměry mohou být různé. Záleží na tom, jaké konkrétní ingredience máte k dispozici. Pokud např. nemáte hnojivo, tak je potřeba více té zelené hmoty, která zvyšuje teplotu a rozkladné procesy.“

2. Hlídejte si teplotu kompostu pomocí teploměru

Pokud chcete dosáhnout dané teploty, musí být kompost dostatečně vysoký a široký (1 m3). Teplota kompostu by se měla pohybovat mezi 65 a 70 °C. Používejte teploměr pro přesné měření teploty a dle toho buď zvlhčujte nebo naopak odkryjte plachtu.

3. Přihoďte tzv. aktivátor procesu

Doprostřed kupy přidejte tzv. aktivátor procesu (kostival, vyzrálý kompost nebo zbytek ryby či jiné drobné mršiny). Můžete přidat i dřevěné bio uhlí a lógr z kávy pro zrychlení procesu na cca 18 dní. Vše průběžně pokropte vodou (ideálně dešťovou).

4. Přikryjte nepromokavou plachtou

Navrstvěte hromadu do výšky, přikryjte nepromokavou plachtou a poté nechte jeden týden stát. Po týdnu oddělejte pletivo a celou kupu přeházejte na hromadu (již bez pletiva). Obracejte v přesných intervalech (ne náhodně).

5. Průběžně se o kompost starejte

Pokud je např. pondělí, tak si nastavíme cyklus na pondělí, středa, pátek. Každý z těchto dnů kompost přeházíme a přikryjeme plachtou.

Takto pokračujte po dobu 3 týdnů – celkem budete mít tedy měsíc na vytvoření jedné hromádky kompostu (cca 1 m3).

Kompletní fotopostup výroby kompostu naleznete zde.

Druhá varianta (pro více jílovitou půdu)

1. Odkopejte drny na vyhrazeném místě

Nejprve si na vyhrazeném místě trávníku odkopejte drny tak, aby vám zůstala odkrytá hlína. Na odkrytou hlínu naházejte zpátky drny se zbytky hlíny a vytvořte malou hromádku pro budoucí kompost. Ideálně pokaždé promíchejte všechny ingredience.

„Pokud si chcete ulehčit práci a máte drny kam dát jinam, tak doporučuji místo drnů přidat pouze původní hlínu s žížalami. Bude se vám poté snadněji budoucí kompost promíchávat. Stejně tak slámu či jiné větší kusy můžete nasekat na menší. Urychlíte tím rozklad hmoty.

Nedaří se vaší zahradě? Poradíme vám způsob, který zaručeně zabere i na jílovité půdě

2. Přihoďte zeleň na hromadu budoucího kompostu

Nasbírejte nebo posekejte různé zelené rostliny jako např. trávu, plevele, kopřivy, kostival, listy od zeleniny atd. Následně přikryjte touto zelení hromadu drnů a řádně pokropte vodou.

Hromadu posypte popelem z dřevěného uhlí a opět řádně pokropte vodou.

3. Přidejte na hromadu kartony/noviny

Ve třetím kroku přidejte perlit, kartony, zbytky od novin, lógr, popel, kostní moučku, kamennou moučku, zvířecí bobky atd. Po opětovném pokropení vodou přihoďte na hromadu rostlinné zbytky z kuchyně (skořápky od vajíček či ořechů, slupky atd.).

4. Zaházejte hromadu slámou

Nakonec celou hromadu pokryjte slámou / senem / starým listím. Pokropte celou hromadu konví s půdními bakteriemi a poté polijte melasou. Znovu pokropte vodou a celou hromadu přikryjte nepromokavou plachtou (či netkanou textilií).

Jak si vytvořit vlastní bakterie krok za krokem? Přečtěte si článek níže:

Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup

5. Průběžně se o kompost starejte

Průběžně přidávejte rostlinné zbytky (pokud nemáte, přidávejte trávu či plevel). Jednou za 2–3 dny odkryjte kompost a celou hromadu přeházejte pomocí vidlí tak, aby se jednotlivé složky více promíchaly. Pokud se zdá kompost suchý, pak opět řádně pokropte vodou.

Kompost by měl být v průběhu kompostování vždy trochu vlhký a chráněný před přímým sluncem.

Kompletní fotopostup výroby kompostu naleznete zde.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Vydáno dne:
04.05.2023

Photocredit: Myminifarm (se souhlasem)

0

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii... Číst více →Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?.. Číst více →Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to... Číst více →Okrasné zahrady ve fotogalerii: Jaký typ je vaším favoritem?

Přemýšlíte, jaký typ okrasné zahrady zvolit k vašemu domku? Nechte se inspirovat naším článkem a fotogalerií a vyberte si tu pravou... Číst více →Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?.. Číst více →Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně

Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit... Číst více →Na pozemku 3200 m2 vytvořila svépomocí luxusní zahradu. Inspiruje celé okolí

Na 3200 m2 velkém pozemku toužila mít Iveta dokonalou zahradu. Docílila toho za minimální náklady... Číst více →Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi... Číst více →Reportáž: Pan Daniel si postavil domácí dílnu. Ukázal nám postup, materiály i ceny

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

Jsou vyvýšené záhony vhodné právě pro vaši zahradu? Přečtěte si výhody a nevýhody, které s sebou přináší, a posuďte sami... Číst více →