HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nezanevřete letos na vaši zahradu a věnujte jí péči už od samotného začátku roku. Popíšeme vám 8 jednoduchých činností, kterými letos můžete pomoci vaší zahradě rozkvést. Nepodceňte tento důležitý start a vdechněte rostlinám opět život. Březen je ideální dobou na to začít.


Co dělat na zahradě v březnu?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniel G. (se souhlasem)

Březen je ideálním měsícem

V mírném klimatickém pásmu je březen často prvním měsícem, kdy se začíná projevovat jaro a zahrada se začíná probouzet k životu. V následujících odstavcích si popíšeme některé práce, které jsou vhodné provádět na zahradě právě v tomto měsíci. Nahlédněte také do naší fotogalerie, kde stejně tak objevíte spoustu zajímavých tipů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniel G. (se souhlasem), Iveta H. (se souhlasem), Daniel Gottwald (se souhlasem)

Proč se na jaře starat o zahradu?

Pečovat o zahradu na jaře je nezbytné pro udržení zdraví a krásy rostlin. Na jaře se rostliny probouzejí ze zimního spánku a potřebují správnou péči, aby se mohly plně rozvinout. Pravidelné zalévání, hnojení, kultivace a odstraňování plevelů jsou základní činnosti, které pomohou zajistit zdravý a produktivní růst rostlin.

Správná jarní péče o zahradu vám pomůže ušetřit čas a peníze v budoucnu. Pravidelná kontrola rostlin a půdy umožní rychle identifikovat a řešit problémy, jako jsou škůdci, nemoci nebo nedostatek živin. Pokud budou problémy identifikovány a vyřešeny včas, můžete předejít větším a nákladnějším opravám v budoucnu.

Starat se o zahradu na jaře má také pozitivní dopad na vaše fyzické a duševní zdraví. Zahrada vám poskytuje příležitost strávit čas na čerstvém vzduchu, pohybovat se a relaxovat.

V neposlední řadě, vám péče o zahradu na jaře umožní plně využít její potenciál. Pravidelná péče o rostliny a půdu zajistí zdravý růst rostlin, což vede k bohaté sklizni ovoce, zeleniny a dalších plodin. Tento úlovek může sloužit jako zdroj čerstvých potravin pro vaše blízké a může vám také pomoci ušetřit peníze na nákup potravin v obchodě.

Kterých osm činností byste měli na vaší zahradě v březnu udělat?

1. Odstraňování listů a odpadu

Pokud jste na podzim nenechali listí rozložit na zemi, můžete v březnu odstraňovat zbylé listy a jiný organický odpad, který se na zemi nahromadil.

Odstraňování listí na jaře může být prospěšné pro zdraví trávníku a rostlin. Když listí zůstává na zemi, může bránit průchodu vzduchu a slunečních paprsků, což jsou bohužel ideální podmínky pro růst plísní a houbových chorob. 

Proč byste měli myslet na dobrý ekosystém vaší zahrady?

Pokud listí neleží na trávníku nebo v oblastech, kde rostou rostliny, může být naopak velice prospěšné pro vaši zahradu. Rozkládající se listí uvolňuje živiny do půdy, což zlepšuje její kvalitu a podporuje růst rostlin. Také může sloužit jako úkryt pro hmyz, což je prospěšné pro celkový ekosystém zahrady.

Co si z toho odnést?

Celkově platí, že pokud je listí rozptýleno po zahradě a nebrání rostlinám v přístupu k potřebným zdrojům, může být jeho zanedbání prospěšné. Pokud se však hromadí na trávníku nebo v oblastech, kde rostou rostliny, je nejlepší ho odstranit.

Potřebujete šikovného pomocníka na zahradu? Podívejte se, za kolik pořídíte motúčko (elektrické kolečko). Aktuální ceny od různých výrobců zde.

2. Klasické hnojení

Březen je dobrým časem na hnojení zahrady organickým hnojivem, jako je kompost nebo hnůj.

Organická hnojiva jsou zdrojem živin pro rostliny a zajišťují zdraví a úrodnost půdy. Mezi nejčastěji používaná organická hnojiva patří např. kompost, hnůj nebo tzv. zelené hnojení.

Hnojení organickými hnojivy má několik výhod

  • Zlepšení půdní struktury – zvýšení schopnosti držet vlhkost a živiny.
  • Dodání živin do půdy – jedná se o dusík, fosfor, draslík atd.
  • Podpora biologické aktivity – pozitivní vliv na zdraví půdy a rostlin.

V jakých případech nepoužívat organická hnojiva?

Pokud je např. půda již bohatá na živiny, další hnojení může být kontraproduktivní a může vést k přemnožení plevele nebo nežádoucího růstu rostlin. Také pokud se v zahradě pěstují rostliny, které mají specifické nároky na půdní pH nebo živiny, může být vhodné použít speciální druhy hnojiv nebo se poradit s odborníkem.

Co si z toho odnést?

V každém případě je vhodné provádět analýzu půdy, abyste mohli přesně určit, jaké živiny jsou potřebné a v jakém množství. To vám umožní zvolit vhodné organické hnojivo a aplikovat ho v optimální době.

3. Kultivace země – probuďte půdu opět k životu

Pokud je půda suchá a snadno se rozpadá, můžete ji kultivovat pomocí hrábí nebo jiných nástrojů na uvolnění půdy.

Mechanická kultivace země na jaře může být užitečná z několika důvodů:

  • Uvolnění půdy – kultivace země může uvolnit zpevněnou půdu a zlepšit její strukturu, což usnadní kořenům rostlin pronikání do hloubky.
  • Odstranění plevele – kultivace může pomoci odstranit plevel a zlepšit celkový vzhled zahrady.

Kdy kultivace země naopak škodí?

Je však důležité si uvědomit, že příliš častá nebo intenzivní kultivace může být pro rostliny škodlivá. Příliš mnoho kultivace může vyvolat erozi půdy, což vede k odplavování živin a k usazování půdy na jiných místech (negativní dopad na životní prostředí). Proto je důležité pečlivě zvažovat, jak často a jak hluboko kultivovat zem v závislosti na podmínkách a potřebách vaší zahrady.

Na pozemku 3200 m2 vytvořila svépomocí luxusní zahradu. Inspiruje celé okolí

Je také důležité mít na paměti, že pokud se v zahradě pěstují trvalky a další rostliny, které se každoročně obnovují, může být kultivace větší zátěží pro půdu a může být lepší ponechat ji v klidu, aby si půda mohla obnovit svou strukturu a zdraví přirozeně.

4. Příprava záhonů na nadcházející sezónu – postup

Pokud máte záhony, můžete je připravit na nadcházející sezónu tím, že odstraníte plevele, uvolníte půdu a přidáte organické hnojivo. Jak na to, jsme sepsali přehledně v 6 krocích.

1. Odstraňte nečistoty a odumřelé rostliny
Odstraňte všechny odumřelé rostliny, které se tam nahromadily během zimy.

2. Odplevelte a okopávejte
Pokud v záhonu roste plevel, je třeba ho odstranit. Následně můžete půdu okopávat nebo provést jinou formu kultivace, aby se uvolnila zem a byla připravena na setí.

3. Hnojte půdu
Pokud je to potřeba, aplikujte organické hnojivo, abyste dodali rostlinám potřebné živiny. Při použití hnojiva se ujistěte, že dodržujete pokyny výrobce.

4. Vyrovnejte zem
Před sázením nebo setím vyrovnejte zem pomocí hrábí nebo jiného vhodného nástroje, abyste vytvořili rovnoměrný povrch. Kolik stojí hrábě? Srovnejte si ceny od různých výrobců zde.

5. Vyberte vhodné rostliny
Zvolte vhodné rostliny pro dané podmínky (jako je poloha záhonu, množství slunce a typ půdy).

6. Sázejte nebo sejte
Sázejte nebo sejte rostliny podle pokynů na obalu semen nebo podle vlastních zkušeností. Nezapomeňte je po jejich vysazení vhodně zalévat.

Nechcete se trápit s klasickými záhony? Pořiďte si vyvýšený záhon, ze kterého nebolí záda. Aktuální ceny ke srovnání zde.

Při přípravě záhonů na jaře je také důležité myslet na správné umístění plodin. Na jednom místě by se neměly vysazovat stejné druhy rostlin za sebou, aby se zabránilo vyčerpání půdy a šíření škůdců a nemocí. 

Co dále dělat na zahradě?

5. Připravte si zahradní nářadí

  • Březen je dobrým časem na údržbu a ošetření zahradního nářadí, jako jsou sekačky (aktuální ceny od různých výrobců zde), nůžky na živý plot a řezací nástroje.

6. Seřízněte stromy a keře

  • Pokud máte stromy a keře, prořezejte je a odstraňte mrtvé nebo poškozené větve. Kolik stojí drtič větví? Porovnejte si aktuální ceny zde.

7. Sázejte a přesazujte

  • Pokud plánujete sázet nové rostliny nebo přesazovat stávající rostliny, březen je dobrým časem na to, aby se kořeny mohly dobře usadit a zapojit.

8. Kontrolujte škůdce a choroby

  • Nepodceňte kontrolu škůdců a chorob a proveďte případné ošetření rostlin, pokud je to nezbytné.

Nebojte se vyrazit do zahrady, i když je třeba ještě chladno, určitě vás napadnou i mnohé další činnosti, kterými se zahřát.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
01.03.2023

Photocredit: Daniel G. (se souhlasem)

5

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to... Číst více →Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu

Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok... Číst více →Okrasné zahrady ve fotogalerii: Jaký typ je vaším favoritem?

Přemýšlíte, jaký typ okrasné zahrady zvolit k vašemu domku? Nechte se inspirovat naším článkem a fotogalerií a vyberte si tu pravou... Číst více →Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita

Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak... Číst více →Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?.. Číst více →Bydlení podle Feng Shui: harmonická zahrada je živoucím místem, které respektuje okolní přírodu

Zařiďte si zahradu podle Feng Shui, a získáte tak svůj kousek přírody a neutuchající zdroj radosti a klidu. Inspirujte se v našem článku... Číst více →Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Permakulturní zahrada není o estetice, ale o výnosnosti, souznění s přírodou a šetření času. Byla by vhodná právě pro vás?.. Číst více →20+ nápadů, proč se nezbavovat dřevěných palet – nábytek, postel nebo vyvýšené záhony

Líbí se vám originální nábytek, kterým je posezení na zahradu, bazén nebo vyvýšený záhon z palet? Inspirujte originály a pusťte se do výroby!.. Číst více →Na pozemku 3200 m2 vytvořila svépomocí luxusní zahradu. Inspiruje celé okolí

Na 3200 m2 velkém pozemku toužila mít Iveta dokonalou zahradu. Docílila toho za minimální náklady... Číst více →Slavný ekolog zveřejnil inovativní systém, díky němuž došel k energetické úspoře

Známý ekolog zveřejnil inovativní systém. Přečtěte si, čím minimalizovat ztráty tepla a jak navrhnout dům se zahradou jako pan Holmgren... Číst více →