HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

Vyvýšené záhony dnes zdobí téměř každou zahradu vášnivého zahrádkáře. V tomto článku vám objasníme výhody i nevýhody vyvýšených záhonů a také byliny, květiny a zeleninu, kterou v těchto záhonech můžete pěstovat. Mimo jiné se také dozvíte, kdy je lepší se vyvýšeným záhonům raději vyhnout. Jsou vhodné právě na vaši zahradu?


Vyvýšené záhony
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Každá zahrada vyžaduje jiné zacházení

Pamatujte, že výběr plodin závisí především na podmínkách vaší zahrady, jako je poloha, klima a typ půdy. Před výsadbou rostlin ve vašem vyvýšeném záhonu je proto důležité zjistit, které plodiny jsou nejvhodnější pro vaši oblast. Co tedy můžete pěstovat ve vyvýšených záhonech?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Jennifer Feuchter (Flickr CC 2.0), Ciarán Mooney (Flickr CC 2.0), Kyle @SuburbanDollar.com (Flickr CC 2.0)

Co pěstovat ve vyvýšeném záhoně?

Vyvýšené záhony jsou skvělou volbou pro pěstování mnoha druhů zeleniny, bylin a květin. Mezi plodinami, které lze úspěšně pěstovat ve vyvýšených záhonech, patří:

  1. kořenová zelenina – mrkev, ředkvičky, celer, brambory, cibule
  2. bylinky – tymián, rozmarýn, máta, petržel, bazalka
  3. saláty – salátové hlávky, rukola, špenát, římský salát
  4. plodová zelenina – rajčata, okurky, papriky, lilek
  5. ovoce – jahody, maliny, ostružiny
  6. květiny – lilie, tulipány, begonie, petunie, růže

Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Výhody vyvýšených záhonů

Vyvýšené záhony jsou oblíbenou volbou pro zahrádkáře hned z mnoha důvodů:

1. Vylepšená drenáž
Vyvýšené záhony mají větší odvodnění než tradiční záhony, což umožňuje rychlejší odtok vody (zabrání se tím hromadění vody v kořenech rostlin).

2. Lepší kontrola kvality půdy
Vyvýšené záhony vám umožní lépe kontrolovat kvalitu půdy. Můžete tak snadno přidávat organickou hmotu, hnojiva a další materiály, které pomohou vylepšit půdní strukturu a výživu rostlin.

3. Přístupnost
O rostliny ve vyvýšených záhonech se vám bude snadněji pečovat (sklizeň, kontrola škůdců). Usnadní vám to zahradničení a sníží potřebu udržovat cestičky mezi plodinami.

4. Estetický vzhled
Vyvýšené záhony dodávají zahradě dekorativní prvek, který vytváří atraktivní prostředí a vizuální oddělení v prostoru.

5. Udržitelnost
Použití vyvýšených záhonů snižuje spotřebu vody. Právě ta se dostává přímo ke kořenům rostlin a není zbytečně plýtvána na neúrodné plochy.

6. Možnost pěstování v kontaminovaných oblastech
Pokud je vaše půda kontaminovaná nebo jinak znečištěná, vyvýšené záhony umožňují pěstování rostlin v čisté půdě, kterou můžete snadno kontrolovat a vylepšovat.

7. Bezbariérovost práce
Speciálně navržené záhony umožňují efektivněji pracovat i osobám se sníženou pohyblivostí. Údržba zahrady není pak tolik fyzicky náročná a nebolí vás záda a kolena.

Kolik stojí vyvýšené záhony?

  • Ceny dřevěných vyvýšených záhonů si porovnejte zde.
  • Ceny kovových vyvýšených záhonů si porovnejte zde.
  • Ceny kompozitních vyvýšených záhonů si porovnejte zde.
  • Ceny ratanových vyvýšených záhonů si porovnejte zde.

Nevýhody vyvýšených záhonů

I když jsou vyvýšené záhony velmi užitečné, mají také několik nevýhod:

1. Náklady
Vybudování vyvýšeného záhonu může být nákladné. Cena se může lišit v závislosti na velikosti záhonu a použitých materiálech.

2. Vysychání půdy
Pokud nejsou vyvýšené záhony správně navrženy a postaveny, může dojít k nadměrnému vysychání půdy. To vede k problémům s rostlinami a narušení rovnováhy v ekosystému zahrady.

3. Omezení prostoru
Pokud máte malou zahradu, zabere umístění vyvýšených záhonů cenný prostor a omezí možnosti jiných zahradních aktivit.

4. Vyšší údržba
Vyvýšené záhony vyžadují větší péči než klasické záhony. Např. musíte pravidelně kontrolovat a doplňovat hnojivo a organickou hmotu, aby půda zůstala zdravá a plodná. Stejně tak vyžaduje péči a údržbu i samotná konstrukce záhonu.

5. Omezení plodin
Některé plodiny může být obtížné pěstovat ve vyvýšených záhonech, protože nemají dostatek prostoru pro kořeny.

Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyvýšeným záhonům se vyhněte, pokud...

Pokud nemáte k dispozici vhodné materiály nebo nemáte dostatek času a zdrojů na stavbu vyvýšených záhonů, je lepší se držet tradičních záhonů.

Stejně tak pokud máte na zahradě málo místa, volte raději klasické záhony. Vyvýšené záhony by zabraly příliš mnoho místa nebo by omezily jiné zahradnické aktivity.

Zvažte také fyzickou náročnost. Veškerý materiál a vodu, kterou přidáváte do půdy, musíte zvedat do výšky. Například manuální zalévání záhonu ve výšce 50 cm a výše se stává přírodní posilovnou.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.
redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
30.03.2023

Photocredit: Shutterstock

2

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to... Číst více →Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb... Číst více →Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku... Číst více →Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku... Číst více →Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi... Číst více →Slavný ekolog zveřejnil inovativní systém, díky němuž došel k energetické úspoře

Známý ekolog zveřejnil inovativní systém. Přečtěte si, čím minimalizovat ztráty tepla a jak navrhnout dům se zahradou jako pan Holmgren... Číst více →Zahradní olla – pomocnice, která zaleje vaše záhony za vás. Dělá to už tisíce let

Zahradní olla je jedním z nejefektivnějších způsobů zavlažování zahrad. V čem spočívá její princip a jak je možné si ji pořídit za minimální náklady?.. Číst více →Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář

Přečtěte si krátký návod na tvorbu rychlého kompostu svépomocí. Na vaší zahradě může stát do 19 dní... Číst více →Kolik stojí zahrada, kterou není potřeba zalévat? 9 tipů, jak si ji zařídit svépomocí

Přečtěte si 9 snadných kroků, díky kterým zajistíte soběstačnost vaší zahrady. Mimo jiné vám také přinášíme seznam skvělých vychytávek, které vám usnadní práci na zahradě... Číst více →