HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Obklady do koupelny: Jaké zvolit? Rady, tipy, inspirace

Rekonstrukce koupelny či stavba nového domu znamená také to, že si vybíráte nové obklady do koupelny a dlažbu. Díky široké nabídce můžete vybírat skutečně dle svého vkusu a požadavků. V našem článku vám představíme celou řadu materiálů pro obklady do koupelen a přineseme užitečné rady a tipy.


Obklady do koupelny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Na co se zaměřit při výběru obkladu do koupelny

Při nákupu nových obkladů je důležité se zaměřit nejen na výběr motivu, barvy, velikosti obkladů, ale především na samotný materiál s vhodnými vlastnostmi. Při nákupu dlažby bychom měli věnovat pozornost několika důležitým parametrům, jako jsou odolnost vůči vlhkosti, otěruvzdornost a protiskluznost.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Archiproducts, Modern Home Decorating Magazine, Milly

Protiskluzová ochrana

Zejména protiskluzová ochrana zabrání úrazům dětí i dospělých. Podlaha koupelny by měla být bezpečná při každodenním použití, proto jsou tyto typy obkladů vybaveny speciální protiskluzovou impregnací nebo sklem s drážkami či vzory. Jednotlivé stupně protiskluznosti jsou označeny písmeny A až C, kdy C představuje nejvyšší stupeň ochrany.

Na podlahu koupelny nepatří klasické obklady, protože ty jsou velmi hladké. Volbou kvalitních obkladů a profesionálně provedenou pokládkou si zajistíte krásnou koupelnu po mnoho let.

Otěruvzdornost obkladů do koupelny

Při vybírání obkladů do koupelny neopomíjejte otěruvzdornost dlažby. Ta udává odolnost vůči povrchovému opotřebení glazury, což pak souvisí s její celkovou životností. Jednotlivé stupně se značí římskými číslicemi od I. Do koupelny se volí stupeň II a III. Pozor však na zaměňování tohoto parametru s tvrdostí dlažby, která souvisí s volbou nástrojů pro její řezání.

Odolnost proti vlhku

Odolnost vůči vlhku je klíčovým parametrem pro obklady do koupelny.

Mohlo by vás zajímat: Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Formáty a barvy pro obklady do koupelny

Všichni víme, že obklady propůjčují koupelně tón. Při zvažování jejího uspořádání je třeba mít na paměti, že koupelnové obklady by měly být přizpůsobeny velikosti koupelny, typu koupelnového nábytku a stylu interiéru. Inspiraci na obklady do koupelny můžete načerpat v naší fotogalerii

Pokud chceme, aby koupelna byla útulná a klasická, je nejlepší, aby terakota a dlaždice byly udržovány v tlumených barvách a vzorech. Takové, které se rychle neokoukají. Koupelnové obklady v barvách přírody jsou ideální: teplá béžová a hnědá, odstíny šedé. Nejsme-li přesvědčeni o dřevěné podlaze, která by ideálně odpovídala klasickému designu koupelny, můžeme si vybrat obklady napodobující vzor exotických druhů dřevin, například oblíbené merbau.

Pokud dáváte přednost tradiční bílé glazuře, můžete se podívat na dlaždice v koupelně v neobvyklé podobě – například úzké, obdélníkové dlaždice. Takové dlaždice budou fungovat v úzké a malé koupelně. Místnost opticky zvětšíte ve spojení s velkými zrcadly a dlaždicemi ve standardních rozměrech. Naproti tomu kontrastní kombinace bílých koupelnových obkladů s barevnými dekory jsou návrhem pro lidi, kteří v koupelně nemají rádi nudu. Barevná koupelna je odvážný nápad, takže vyžaduje preciznost. Musíte si vybrat vzor dlaždice, který bude v souladu s designem koupelny: například pruhy, květiny, kruhy. Můžete je kombinovat s moderními materiály armatur od plastu po sklo.

Jaký vybrat materiál obkladů do koupelny

Keramika

Keramika je bezpochyby nejoblíbenější materiál pro obklady do koupelny. Díky svým vlastnostem a především snadnému udržování hygieny fungují v koupelnách velmi dobře. Zajímavý a rozmanitý design vám umožní vykouzlit originální interiér i ve velmi omezeném prostoru. V kombinaci s podlahovým vytápěním, dobře padnoucím nábytkem a koupelnovými doplňky nám tyto dlaždice poskytnou velký komfort při používání. Jsou odolné vůči vlhkosti, velmi dobře se udržují v čistotě. Je potřeba využívat vhodné čisticí prostředky, které jsou určeny na dlažbu.

Mohlo by vás zajímat: Obklady do kuchyně: Inspirace, trendy a tipy

Kámen

Kámen se používá v koupelnách méně často. Oproti keramice je to náročnější investice. Rovněž je možné vybírat z celé řady odstínů a barev. Nevýhodou použití kamene v interiéru koupelny je chlad, který z podlahy v zimě jde, a také je poměrně kluzký. Kamenné obklady je třeba ošetřovat přípravky ke snížení nasákavosti, navíc se nehodí do sprchového koutu. Nejpoužívanějším kamenem je žula. Je univerzální, protože je odolná vůči vlhkosti, velmi trvanlivá a na jejím povrchu se neobjeví žádné zabarvení ani skvrny. A co víc, nevyžaduje žádné dodatečné ošetření pro udržení stále pěkného vzhledu. Ne každému se však tento druh kamene líbí. Dalším zajímavým kamenem je travertin. Ten má atraktivní vzhled, ale vyžaduje pravidelnou impregnaci. Tento kámen je křehký a nehodí se na podlahu, pouze jako obklad stěn.

Mramor

Nejušlechtilejším materiálem je mramor. Obklady z něj jsou velmi elegantní a působí luxusním dojmem. Perfektně funguje jako obklad i podlaha v každém typu koupelny. Mramor se krásně spojuje s téměř všemi materiály, jako je sklo, kov, dřevo a dokonce i zlato. Bohužel je citlivý na skvrny a netoleruje působení kyselin, detergentů a mýdla. Při údržbě je třeba používat speciální přípravky na mramor. Aby si udržel nádherný vzhled, musí se čistit velmi často a pravidelně. Vybírat lze z různých materiálů a různých stupňů tvrdosti. Jedná se o náročnou investici a tak jej v koupelnách neuvidíte často.

Dřevo

Kdo dá rád přednost klasice, může využít na obklady do koupelnydřevo. Až donedávna bylo dřevo používáno pouze v místnostech, jako jsou kuchyně či ložnice. V současné době se stále více používá i v koupelnách. Dřevo na podlaze koupelny je mnohem teplejší než dlažba nebo kámen. Speciálně připravené dřevo pro vlhké místnosti je vysušené na optimální vlhkost 8 % a je navíc pokryté voskem nebo impregnované. Velmi dobře se na této podlaze chodí na boso. Teplejším materiálem je korek, který lze pořídit v podobě panelů a dlaždic. Tento přírodní materiál je odolný vůči plísním a vytváří akustickou a tepelnou izolaci. Jedná se o cenově dostupné řešení, nicméně náročné na údržbu. Je potřeba materiál pravidelně impregnovat a setřít každou kapku vody, která na podlahu dopadne.

Mohlo by vás zajímat: Rekonstrukce koupelny: Fotogalerie a inspirace


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.04.2019

Photocredit: Shutterstock

0

Vnitřní obkladové palubky: Jaké požadavky musí splnit?

Obkladové palubky jsou v interiéru velmi příjemným materiálem.

Rekonstrukce koupelny: Fotogalerie a inspirace

Čeká Vás rekonstrukce koupelny? Než se pustíte do díla, podívejte se zde.

Vinylové tapety jsou dobrým řešením do koupelny i kuchyně

Hledáte tapety do kuchyně nebo koupelny? Vinylové tapety jsou výborným řešením. Proč zrovna vinylové, se dozvíte v tomto článku.

Sprchový box není jen levné řešení. Vaší koupelně vtiskne i eleganci

Sprchové boxy nejsou nutně jen levné řešení. Do vaší koupelny mohou vnést luxus a relaxaci, pokud si vyberete sprchový masážní box či parní sprchový box.

Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit

Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.

Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem

Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.

Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách.

Jaké jsou trendy v koupelnách? Moderní technologie, ale i námi oblíbené dřevo

Nejen loni, ale i tento rok budou trendům v bydlení vládnout přírodní materiály. A jak to souvisí s trendy pro koupelny?

Keramická dlažba v interiéru: Kam se hodí a jak ji vybrat

Již dávno neplatí, že je keramická dlažba vhodná pouze do koupelny nebo kuchyně. S kvalitním podlahovým vytápěním si můžete užívat kvalitní keramické dlažby i v jiných místnostech svého domova. Víte ale, podle čeho vybírat?

Sprchový kout, nebo vana – pět postřehů, které pomohou při výběru

Sprchový kout má oproti vaně hned několik výhod. Chcete je znát? V dnešním článku vám představíme 5 důvodů, proč dát přednost sprše před vanou.