HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sprchový kout, nebo vana – pět postřehů, které pomohou při výběru

Je lepší mít v koupelně vanu, nebo sprchový kout? To je častým dilematem lidí, kteří staví, či rekonstruují. Spousta z nás se rozhodne pro obojí, protože někdy je nálada pro dlouhou koupel ve vaně, jindy pro rychlou sprchu. Ne vždy na to však máme v koupelně dostatek prostoru. I proto vám dnes řekneme, proč se vyplatí mít doma sprchový kout.


Sprchové kouty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Terry Magallanes (Pexels)

Sprchový kout vs. vana

Pokud řešíte novou koupelnu a nemůžete se rozhodnout, zda je pro vás lepší sprchový kout, nebo vana, přečtěte si pár našich postřehů o sprchových koutech. Na nejrůznější inspirační fotografie sprchových koutů (i z českých dřevostaveb) se pak můžete podívat i do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Terry Magallanes (Pexels), Clem Around The Corner, Taryn Elliott, La-Belle-Galerie

Sprchové kouty a jejich výhody

1. Vejdou se i do malých prostor

Častým důvodem, proč se v českých koupelnách objevuje sprchový kout, je nedostatek místa. Obzvláště koupelny v malých bytech nepřifouknete, ani kdybyste chtěli. V těchto případech je sprcha jasnou volbou – zabere mnohem méně místa než vana. Díky nejrůznějším tvarům sprchových koutů lze sprchu začlenit téměř do jakéhokoliv prostoru. To však neznamená, že byste měli kupovat tu nejmenší, kterou seženete. Ba naopak, snažte se svému sprchovému koutu věnovat každý volný centimetr. Ve sprše byste se měli bez problému předklonit, ale také si umýt vlasy bez toho, abyste naráželi do všeho kolem sebe.

Pokud máte větší koupelnu, můžete využít možnosti pořídit si větší vanu, která může být uzpůsobena tak, že se v ní bez problému také vysprchujete. Pokud se vám představa vany nijak nezamlouvá, můžete si pořídit klidně i velký sprchový kout, kam se bez potíží vejdete i se svým partnerem.

2. Sprchový kout je přizpůsobivý

Ačkoliv i vanu si můžete pořídit na míru, u sprchy máte mnohem větší možnost přizpůsobení vaší koupelně. Vybírat si můžete z různých typů sprchových vaniček, sprchových boxů, ale i zástěn a jejich otvírání. Pokud chcete, můžete si pořídit třeba jen zástěnu a místo vaničky můžete využít možnost odtokového žlabu v podlaze. Díky tomu můžete sprchový kout umístit i do rohu, který není úplně pravoúhlý. Tento styl sprchových koutů je v poslední době velmi populární v novostavbách.

3. Budete šetřit vodu

Dalším důvodem, proč je lepší mít sprchu než vanu, je úspora vody a energie na její ohřev. Zatímco na koupel ve vaně spotřebujete kolem sta litrů vody, u sprchy je to o více než polovinu méně. Pokud navíc využijete úspornou sprchovací hlavici, ušetříte vody ještě více.

4. Sprchové kouty mohou být bezbariérové

Sprcha je velmi vhodným řešením i tam, kde je třeba zajistit její bezbariérovost. Bezpečný a pohodlný přístup do sprchy ocení nejen starší osoby, ale také lidé s pohybovým omezením. Pokud sprcha bude sloužit právě těmto osobám, je vhodné jim zajistit také dodatečnou oporu ve formě madel či sprchových sedátek. To oceníte i vy po náročném dni v práci.

TIP: Podívejte se na nejzajímavější typy židlí a sedátek do sprchy

5. Moderní design

Sprchový kout ocení zejména milovníci moderního designu či minimalismu. Sprcha totiž nemusí mít v současnosti jen viditelnou bálou plastovou vaničku a konstrukci, jak tomu bývalo v minulosti. Dnes se vyrábí sprchové kouty i velmi jednoduché či téměř neviditelné. Pokud zkombinujete sklo s chybějící vaničkou, narušíte ucelený design své koupelny jen minimálně. Pár tipů najdete v naší fotogalerii.

Na co byste neměli zapomenout

  • Sprchový kout si pořiďte pouze u ověřeného dodavatele – využijte poradenství a klidně si nechte vytvořit i 3D vizualizaci.
  • Kupte si co největší sprchu, jakou vám vaše koupelna dovolí.
  • Instalaci sprchového koutu nechte na profesionálech.
  • Při užívání i údržbě se řiďte pokyny výrobce sprchového koutu.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.10.2020

Photocredit: Terry Magallanes (Pexels)

2

Rekonstrukce koupelny: Fotogalerie a inspirace

Čeká Vás rekonstrukce koupelny? Než se pustíte do díla, podívejte se zde.

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Sprchový kout: Inspirace a praktické rady pro jeho zařízení

Sprchový kout se vyrábí v řadě podob. Je lepší sprchový kout s vaničkou nebo bez vaničky? A podle čeho vybrat sprchovou baterii? Vše se dozvíte v tomto článku.

Sprchový box není jen levné řešení. Vaší koupelně vtiskne i eleganci

Sprchové boxy nejsou nutně jen levné řešení. Do vaší koupelny mohou vnést luxus a relaxaci, pokud si vyberete sprchový masážní box či parní sprchový box.

Elektrický topný žebřík do koupelny: Jak jej správně vybrat?

Máte v koupelně rádi teplo a příjemné prostředí? Řešíte nepříjemný chlad nebo chcete mít prostě suché ručníky? Zatopte si elektrickým topným žebříkem. Poradíme vám, jak topný žebřík do koupelny vybrat.

Obklady do koupelny: Jaké zvolit? Rady, tipy, inspirace

Jaké zvolit obklady do koupelny, abyste se v ní cítili příjemně po mnoho let? V dnešním článku vám poradíme. Koupelna je pro nás všechny totiž nedílnou součástí domácnosti a trávíme v ní mnoho času.

Jaké jsou trendy v koupelnách? Moderní technologie, ale i námi oblíbené dřevo

Nejen loni, ale i tento rok budou trendům v bydlení vládnout přírodní materiály. A jak to souvisí s trendy pro koupelny?

Keramická dlažba v interiéru: Kam se hodí a jak ji vybrat

Již dávno neplatí, že je keramická dlažba vhodná pouze do koupelny nebo kuchyně. S kvalitním podlahovým vytápěním si můžete užívat kvalitní keramické dlažby i v jiných místnostech svého domova. Víte ale, podle čeho vybírat?

Venkovní koupelna: Problém s odvětráváním se v ní neřeší

Chtěli byste mít koupelnu uprostřed lesa? Neodděluje přírodní prostředí od toho lidského, dává procítit senzaci z toho, že můžete být „venku i uvnitř“. A je naprosto šetrná vůči okolní přírodě.

20 tipů na volně stojící vany a další zajímavá inspirace pro vaši koupelnu

Vybíráte volně stojící vanu? Prohlédněte si bohatou galerii a přečtěte si několik tipů, jak při výběru postupovat a co brát v potaz.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE