HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Je to pasivní dřevostavba? 4. díl na téma vzduchotěsnost

V ideálním světě by byl každý dům vzduchotěsný, tedy pečlivě provedený a s minimálními tepelnými ztrátami. V našem světě jsou vzduchotěsnému ideálu nejblíže právě pasivní domy. Dokonalé vyřešení a realizace vzduchotěsné obálky budovy je totiž jedním z jejich základních pilířů – je podmínkou pro efektivní zpětné získávání tepla větracím systémem, který je v pasivním domě nezbytný pro zajištění dostatečné výměny vzduchu.

Tématem tohoto dílu seriálu Je to pasivní dřevostavba? tedy bude vzduchotěsnost, neboli neprůvzdušnost pasivních dřevostaveb. Desatero pasivního domu se ptá: Byla řešena vzduchotěsnost domu a jak?


Pasivní dům desatero

Neprůvzdušnost stanovená normou

Celkovou průvzdušnost obvodového pláště budovy stanovuje norma jako „hodnotu celkové intenzity výměny vzduchu při tlakovém rozdílu 50 Pa“. Pro pasivní dřevostavbu s nuceným větráním se zpětným získáváním tepla je hraniční hodnota 0,6 h-1, což znamená, že za jednu hodinu se v budově nesmí vyměnit více vzduchu než 60 % celkového objemu budovy.

Neprůvzdušnost dřevostavby se měří zpravidla již při její výstavbě pomocí tzv. Blower-door testu, a to po dokončení vzduchotěsnicích opatření. To proto, aby se nalezené netěsnosti daly hned na místě odstranit.


Otázka zní: Byla řešena vzduchotěsnost domu a jak?

Jak tedy poznat, jestli je vaše pasivní dřevostavba neprůvzdušná? Nejvíce napoví protokol o měření neprůvzdušnosti, pokud však vidíte na stavbě dělníkům pod ruky, odborníci z Centra pasivního domu radí, abyste se poohlídli, zdali používají těsnicí desky, folie a pásky. Samozřejmě, letmým pohledem neprověříte kvalitu prováděné práce, tu zjistí právě Blower-door test.

Neprůvzdušné desky a folie

Vzduchotěsnost se v dřevostavbách řeší pomocí konstrukčních desek na bázi dřeva nebo plastovými fóliemi (parozábrany).

OSB desky (dřevoštěpkové desky), MDF (dřevovláknité tvrdé), se používají ve vyhotovení na pero a drážku se spoji přelepenými páskami. Výhoda oproti fóliím tkví ve spojení vzduchotěsnicí schopnosti se současným zavětrováním konstrukce. Folie je také nutné vzájemně napojovat na podložených místech a eventuálně přítlačně laťovat.

Materiály pro vzduchotěsné spoje

Jednotlivé spoje desek a fólií je třeba pečlivě utěsnit. V současné době je na trhu značný výběr k tomuto účelu vyvíjených výrobků pro lepení, napojování a utěsňování, vše s garantovanou životností. Někteří výrobci parozábran mnohdy současně dodávají či alespoň doporučují vhodné pásky a doplňky pro jejich napojování.

Před použitím různých lepicích a spojovaných materiálů doporučujeme se poradit s výrobcem, protože některé materiály mohou vzájemně chemicky reagovat, popřípadě nevytvářejí trvale těsné spoje.

POZOR: Levné náhražky v podobě kancelářských a jim podobných pásek nezaručují trvanlivé utěsnění stavby. Mají nízkou pevnost, přilnavost, omezenou životnost a mohou znehodnotit vynaložené úsilí.

Neprůvzdušnost začíná již na papíře

Správné a pečlivé použití vzduchotěsných prvků je nutné pro dosažení tak nízkých hodnot průvzdušnosti, které pro pasivní domy stanovuje norma. Základem neprůvzdušnosti u pasivního domu je však již pečlivě propracovaný návrh s vyřešenými detaily a použitými materiály. Měl by dodržovat tyto zásady:

  • minimalizace prvků prostupujících vzduchotěsnou vrstvou – např. pomocí vedení rozvodů v instalačním prostoru
  • volba vhodné konstrukce budovy s minimem problematických detailů
  • návrh spojité vzduchotěsné obálky bez přerušení a její správné umístění v konstrukci
  • identifikace problematických míst, vyřešení způsobu utěsnění a napojení vzduchotěsnicí vrstvy na ostatní konstrukce spolu s detailní dokumentací a návrhem použitých materiálů
  • volba vhodného vzduchotěsnicího materiálu, kvalitních spojovacích a těsnicích materiálů (lepicí pásky, tmely atd.) kompatibilních se vzduchotěsnicím materiálem a s garantovanou funkčností (přilnavost, pružnost)
  • dokonalé utěsnění spojů navazujících a prostupujících prvků (okna, potrubí)

Bude Vás zajímat: Návrh a projekce dřevostavby

Chcete vědět, jak navrhnout pasivní dům, který bude splňovat všechny tyto zásady? Pak se stavte na kurzy, které připravilo Centrum pasivního domu spolu s odborníky na neprůvzdušnost i všechny ostatní aspekty správného pasivního domu. Více o šestici nových kurzů najdete na webu www.pasivnidomy.cz

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele

Centrum pasivního domu
nezisková organizace

Vydáno dne:
07.10.2013

6 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE