5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně

Za dobu, po kterou se pohybuji v oboru dřevostaveb, jsem asi tisíckrát a ještě možná o něco málo vícekrát vysvětloval, proč dřevostavby neshoří, neodfoukne je vítr nebo nesežere kdovíjaká havěť. Z neustále se opakujících protiargumentů by šla vydat kniha. Pokusím se však vměstnat do jednoho článku a zareagovat aspoň na pět z nich.

Dřevostavba a značka nevýhoda

Před nějakou dobou jsme se v redakci bavili tím, že jsme z internetových diskusí sesbírali různé negativní argumenty proti dřevostavbám. Jestli máte dvě minuty času a chcete se trochu pobavit, výběr těch nej najdete zde. Nebo se koukněte, co se před časem psalo o dřevostavbách na iDnes.

Teď ale zpět k největším nevýhodám dřevostaveb. Níže najdete moje odpovědi na nevýhody dřevostaveb, které na mě zastánci cihel vytáhli v poslední době.

Nevýhoda první: Když bouchnete v dřevostavbě do stěny, tak to nezní jako stěna z cihel

V případě, že chcete denně narážet pěstí do zdi a ověřovat, o kolik se zvuk po kontaktu vaší končetiny do stěny vaší dřevostavby liší od zvuku bušení do zdi v sousedově zděném domě, tak se raději ušetřete velkého trápení a dřevostavbu si rozhodně nepořizujte. Vždycky jsem si myslel, že je dům hlavně na bydlení a boxovat se chodí do ringu, ale jelikož je toto velmi častý požadavek českých stavitelů, pravděpodobně nám nepozorovaně roste ve spoustě domácností nová generace Miků Tysonů. A to je pak pro dřevostavby jasná nevýhoda.

Čtěte dále: Skladba obvodové stěny dřevostavby je základ

Nevýhoda druhá: Když budete v dřevostavbě dupat, tak to uslyšíte

Opět nelze jinak, než souhlasit. Pokud vaše dítka trénují akrobatický rock 'n' roll nebo prodělávají parašutistický výcvik a trénují si tak skoky z patrové postele, zaručeně o nich budete vědět. Pokud požadujete zvukově hermeticky izolovaný rodinný dům, tak si dřevostavbu rozhodně nepořizujte. Doporučuji se podívat po velmi masivních betonových stavbách, kterých vyrostla celá řada v pohraničí před druhou světovou válkou. Jistě budete s jejich výbornou akustikou spokojeni, prý totiž ani vybuchlý granát na střeše nebyl skoro slyšet, a to je velká výhoda.

Čtěte dále: U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Nevýhoda třetí: Tepelná akumulace dřevostaveb je úplně v háji

Která firma nejlíp postaví Vaši dřevostavbu?

Zeptejte se Pomocníka, zná české stavební firmy

Zajisté. Zimu i teplo přece chcete doma držet dlouho. Když přijedete v zimě z dovolené, rádi ještě strávíte pár hodin pod peřinou a s horkým šálkem čaje v ruce, aby vám romantika hor vydržela co nejdéle. A v létě je potřeba udržet vysokou teplotu co nejdéle do rána, aby vám v noci nebyla zima. V případě, že nebudete mít v domě žádný termostat, nebo jiné regulační zařízení a plánujete klasiku v podobě kamen typu Petry a pokud máte v noci přes léto rádi hodně teplo, tak si dřevostavbu také rozhodně nepořizujte.

Čtěte dále: Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

Nevýhoda čtvrtá: Cihla je cihla

Toto je naprosto bez debat. Pokud vás pouze fakt, že máte dům z cihly, učiní šťastnými, tak nad dřevostavbou ani neuvažujte. Někdo hledá štěstí celý život, a pokud je ukryto v cihle, je potřeba jich kolem sebe mít co nejvíce.

Čtěte dále: Hrubá stavba ze dřeva vs. z cihel

Nevýhoda pátá: Dřevostavba nedýchá

Svatá pravda. Musím přiznat, že do průduchů se většina stavitelů snaží instalovat okna a pravda je, že většina z nich to dělá úmyslně. Tato okna navíc těsní, a to i po svém obvodu. Ani mezi stěnami stavitelé nenechají škvíry, aby se dům mohl alespoň trochu nadechnout! A ještě pak měří ventilátorem ve dveřích, zda dům skutečně nedýchá. Hanba jim!

Čtěte dále: Vzduchotěsnost dřevostaveb

Toto bylo pět základních nevýhod dřevostaveb, se kterými jsem se v poslední době setkal. Souhlasíte s nimi? Budu rád, pokud mi do diskuse přispějete dalšími nevýhodami, které jsou s dřevostavbami spojené. Děkuji a přeji všem dřevostavitelům, ať staví domy, které berou dech hlavně jejich spokojeným investorům.

photocredit: Adam Wilson

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
12.05.2014

118

Mohlo by Vás zajímat: