HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 nevýhod dřevostavby a moje odpovědi na ně

Za dobu, po kterou se pohybuji v oboru dřevostaveb, jsem asi tisíckrát a ještě možná o něco málo vícekrát vysvětloval, proč dřevostavby neshoří, neodfoukne je vítr nebo nesežere kdovíjaká havěť. Z neustále se opakujících protiargumentů by šla vydat kniha. Pokusím se však vměstnat do jednoho článku a zareagovat aspoň na pět z nich.

Dřevostavba a značka nevýhoda

Před nějakou dobou jsme se v redakci bavili tím, že jsme z internetových diskusí sesbírali různé negativní argumenty proti dřevostavbám. Jestli máte dvě minuty času a chcete se trochu pobavit, výběr těch nej najdete zde. Nebo se koukněte, co se před časem psalo o dřevostavbách na iDnes.

Teď ale zpět k největším nevýhodám dřevostaveb. Níže najdete moje odpovědi na nevýhody dřevostaveb, které na mě zastánci cihel vytáhli v poslední době.

Nevýhoda první: Když bouchnete v dřevostavbě do stěny, tak to nezní jako stěna z cihel

V případě, že chcete denně narážet pěstí do zdi a ověřovat, o kolik se zvuk po kontaktu vaší končetiny do stěny vaší dřevostavby liší od zvuku bušení do zdi v sousedově zděném domě, tak se raději ušetřete velkého trápení a dřevostavbu si rozhodně nepořizujte. Vždycky jsem si myslel, že je dům hlavně na bydlení a boxovat se chodí do ringu, ale jelikož je toto velmi častý požadavek českých stavitelů, pravděpodobně nám nepozorovaně roste ve spoustě domácností nová generace Miků Tysonů. A to je pak pro dřevostavby jasná nevýhoda.

Čtěte dále: Skladba obvodové stěny dřevostavby je základ

Nevýhoda druhá: Když budete v dřevostavbě dupat, tak to uslyšíte

Opět nelze jinak, než souhlasit. Pokud vaše dítka trénují akrobatický rock 'n' roll nebo prodělávají parašutistický výcvik a trénují si tak skoky z patrové postele, zaručeně o nich budete vědět. Pokud požadujete zvukově hermeticky izolovaný rodinný dům, tak si dřevostavbu rozhodně nepořizujte. Doporučuji se podívat po velmi masivních betonových stavbách, kterých vyrostla celá řada v pohraničí před druhou světovou válkou. Jistě budete s jejich výbornou akustikou spokojeni, prý totiž ani vybuchlý granát na střeše nebyl skoro slyšet, a to je velká výhoda.

Čtěte dále: U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Nevýhoda třetí: Tepelná akumulace dřevostaveb je úplně v háji

Která firma nejlíp postaví Vaši dřevostavbu?

Zeptejte se Pomocníka, zná české stavební firmy

Zajisté. Zimu i teplo přece chcete doma držet dlouho. Když přijedete v zimě z dovolené, rádi ještě strávíte pár hodin pod peřinou a s horkým šálkem čaje v ruce, aby vám romantika hor vydržela co nejdéle. A v létě je potřeba udržet vysokou teplotu co nejdéle do rána, aby vám v noci nebyla zima. V případě, že nebudete mít v domě žádný termostat, nebo jiné regulační zařízení a plánujete klasiku v podobě kamen typu Petry a pokud máte v noci přes léto rádi hodně teplo, tak si dřevostavbu také rozhodně nepořizujte.

Čtěte dále: Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

Nevýhoda čtvrtá: Cihla je cihla

Toto je naprosto bez debat. Pokud vás pouze fakt, že máte dům z cihly, učiní šťastnými, tak nad dřevostavbou ani neuvažujte. Někdo hledá štěstí celý život, a pokud je ukryto v cihle, je potřeba jich kolem sebe mít co nejvíce.

Čtěte dále: Hrubá stavba ze dřeva vs. z cihel

Nevýhoda pátá: Dřevostavba nedýchá

Svatá pravda. Musím přiznat, že do průduchů se většina stavitelů snaží instalovat okna a pravda je, že většina z nich to dělá úmyslně. Tato okna navíc těsní, a to i po svém obvodu. Ani mezi stěnami stavitelé nenechají škvíry, aby se dům mohl alespoň trochu nadechnout! A ještě pak měří ventilátorem ve dveřích, zda dům skutečně nedýchá. Hanba jim!

Čtěte dále: Vzduchotěsnost dřevostaveb

Toto bylo pět základních nevýhod dřevostaveb, se kterými jsem se v poslední době setkal. Souhlasíte s nimi? Budu rád, pokud mi do diskuse přispějete dalšími nevýhodami, které jsou s dřevostavbami spojené. Děkuji a přeji všem dřevostavitelům, ať staví domy, které berou dech hlavně jejich spokojeným investorům.

photocredit: Adam Wilson

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.05.2014

122

Hrubá stavba: dřevostavba vs. cihla

Stejná cena, (skoro) stejný dům, ale hrubá stavba vypadá jinak. Jak to?

U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu

Akustika dřevostaveb je stále diskutované téma. Jak ji ovlivňuje konstrukce stropu?

Je dřevostavba česká tragédie?

Jiný pohled na článek popisující nepovedenou realizaci dřevostavby

Skladba obvodové stěny dřevostavby je základ

Jakou skladbu stěny použít? Věčná otázka, kterou pomůžeme rozlousknout

Je to pasivní dřevostavba? 4. díl na téma vzduchotěsnost

Neprůvzdušnost, neboli vzduchotěsnost, to je další kritérium pasivních dřevostaveb

4 výhody dřevostavby, které nemusí platit vždy

Na některé neustále opakované výhody dřevostaveb je třeba si dát pozor!

4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby

Jaké jsou u dřevostaveb největší chyby a jak se jim vyvarovat?

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Zbytečná diskuse o dřevostavbách – Vydrží věčně?

Vydrží dřevostavby věčně? Zamyšlení o tom, proč je to zbytečná diskuse.

5 mýtů o dřevostavbách: Hoří rychleji než zděné domy?

O dřevostavbách se toho povídá hodně. Mají nižší životnost. Zničí je houby. Rychle shoří. Nic z toho není pravda. Vysvětlíme proč.