HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci

Kanadská kamna jsou symbolem kvality, účinnosti a efektivního spalování. Mezi krbovými kamny na dřevo jsou řazená na přední příčky. Proč jsou kanadská krbová kamna výhodná? Proč byste měli o jejich pořízení uvažovat? Jaké jsou jejich nevýhody? A jaké značky kanadských krbových kamen najdeme na českém trhu?


Kanadská krbová kamna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: anji barton

Trendy ve vytápění dřevem

Vytápění domácností krbovými kamny na dřevo (ať už lokálně nebo prostřednictvím výměníku) je v současnosti trendem. Kamna na dřevo jsou účinná, kvalitně a rovnoměrně vytopí interiér. Dřevo navíc stále patří k nejlevnějším palivům a současně je ekologické. Důvodů, proč zvolit krbová kamna je mnoho.

Kanadská kamna spalují dřevo efektivně

Stejně jako se zvyšuje účinnost kotlů na tuhá paliva (emisní třídy), zpřísňují se i pravidla v případě krbových kamen. K ekologickým a účinným technologiím patří tzv. dvojí spalování, které najdeme právě u celé řady kanadských kamen. Jde o efektivní systém, kdy se nespaluje pouze samotné dřevo, ale i dřevoplyn vznikající právě při hoření dřeva.

Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?

Jinak řečeno, díky dvojímu spalování se zužitkují i nečistoty, a proto do komína odchází nižší množství oxidu uhličitého. Současně se šetří i palivo a vzniká i minimum zbytkového popela. V souvislosti s technologií dvojího spalování výrobci kanadských krbových kamen uvádějí, že spotřebují až o polovinu méně paliva než běžná kamna.

U kanadských kamen se můžeme setkat i s technologií prodlouženého hoření. Zjednodušeně řečeno, tato technologie si řídí přívod vzduchu do topeniště a kamna udržuje v optimální teplotě, aby oheň co nejdéle hořel. Výhodou technologie prodlouženého hoření je, že v kamnech ještě ráno najdete dohořívající zbytky dřeva.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Proč právě kanadská kamna?

Extrémní podmínky, které v zimě v Kanadě panují (teplota klesá až k mínus 50°C), tuto zemi předurčily k tomu, aby vyvinula účinná kamna. Ačkoli jsou u nás (zejména poslední dobou) zimy mírnější, účinnost, efektivita a úsporné spalování dřeva umíme také ocenit.

Už víme, jak kanadská kamna pracují a jaké technologie výrobci většinou používají. Kanadská kamna toho ale nabízejí víc. Je to například specifický design nebo prosklená dvířka, která ještě více umocňují požitek z tepla pozorováním plamenů.

Důležité je podotknout, že je to právě proudění vzduchu v kanadských kamnech, resp. vložkách, díky němuž výrobci dosáhli tak vysoké efektivity. V této souvislosti je třeba připomenout, že kanadská kamna disponují jen horním vývodem spalin, a proto nejsou vybavena teplovodním výměníkem (teplovzdušný výměník je možné použít).

Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Výhody kanadských kamen

  • Nízká spotřeba dřeva
  • Vysoký výkon a účinnost
  • Jednoduchá obsluha, snadné zatápění
  • Prodloužená doba hoření
  • Minimální množství popela

Nevýhody kanadských kamen

  • Vyšší pořizovací cena
  • V některých případech netypický vzhled
  • Výrobci nedoporučují napojení na teplovodní výměník (z kanadských kamen daných vlastností se tak stávají obyčejná krbová kamna)

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Jak topit v kanadských kamnech?

Jako nevýhodu kanadských kamen je třeba zmínit jejich cenu. Vyšší pořizovací náklady by se ale měly brzy vrátit v podobě úspor. Spotřebovaného dřeva totiž bude méně. Záleží pochopitelně na řadě faktorů – tvrdosti dřeva, vlhkosti, výkonu kamen apod.

Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

V kanadských litinových kamnech bychom měli spalovat jen tvrdé suché dřevo (vysychat by mělo minimálně dva roky). Do kanadských kamen můžete přikládat i dřevěné brikety. Výrobci uvádí, že průměrná spotřeba dřeva by se u kanadských kamen měla pohybovat kolem 7 až 10 kubíků.

Obsluha kanadských kamen je snadná. Výhodou je, že výběr popela není díky efektivnímu spalování dřeva každodenní činností. Plně dostačuje, pokud popel vynesete zhruba jednou za čtrnáct dní nebo za tři týdny. To dává litinovým kanadským kamnům i další rozměr - nenadělá se kolem nich tolik, jako když musíte popel vynášet každý den.

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Aktuální ceny kanadských krbových kamen si porovnejte zde.

Vybíráte kanadská kamna? Podívejte se na výběr těch nejlepších modelů v naší sekci Vybavení.

Vydáno dne:
09.09.2015

Photocredit: anji barton

42

Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?
Krbová kamna na dřevo, líh nebo elektřinu, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Dozvíte se, jaké vlastnosti mají peletová kamna i jaké mají výhody a nevýhody. V článku rovněž najdete aktuální cenové srovnání všech druhů krbových kamen.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena
Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Bio krby: Je lihový krb jen hezká podívaná, nebo vás opravdu zahřeje?
Bio krby spalují biolíh a nepotřebují ke svému provozu komín. Mít je můžete třeba i v bytě. Vytopí vám však bio krby v obýváku celý byt? V článku se dozvíte, jaké jsou druhy bio krbů i kam je lze umístit.

Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?

Kamna Petry: Zatopíte si dřevem i uhlím
Kamna Petry představují léty ověřenou kvalitu! Potřebujete si vytopit chatu, chalupu, nebo zahradní domek? Dozvíte se, jestli jsou pro vás kamna Petry vhodná, jak fungují a kolik tato prastará kamna na tuhá paliva stojí.

Dřevěné brikety: Za jakou cenu s nimi vytopíte dům?
Dřevěné brikety jsou ekologickým zdrojem tepla. Vyplatí se však i ekonomicky? Dozvíte se, jaký typ briket je nejlepší, i jestli se s nimi vyplatí doma topit. Také se podíváme, jak si vyrobit vlastní brikety.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel
Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama
Postavit si dům vlastníma rukama, o tom sní nejeden z nás. Byl to i sen mladého Kanaďana, který si ho dokázal splnit. Povedlo se mu to?

Když se moderní dům potká s tradiční farmou
Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.

Jak správně topit v krbových kamnech a krbech
Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů