HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

Pokud plánujete koupi palivového dřeva pro nadcházející topnou sezónu, vyplatí se zaměřit na několik důležitých aspektů. Kvalita a vlastnosti dřeva totiž nemusí být vždy v souladu s údaji uváděnými prodejci a taky nemusí být výhodné z přínosu tepla pro vaši domácnost. Že vlhké dřevo špatně hoří, zná i malé dítě. Jak ale stanovit výhřevnost zakoupeného paliva a který typ palivového dřeva je nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Připravili jsme pro vás výčet faktorů včetně postupů, kterými si můžete velmi jednoduše ověřit kvalitu palivového dřeva, a nenecháte se napálit.


Při koupi palivového dřeva si vždy ohlídejte jeho vlhkost
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pexels

Vlhkost palivového dřeva vs. výhřevnost. Jak ji jednoduše ověřit?  

U výhřevnosti dřeva hraje větší roli jeho vlhkost než volba druhu (dřeviny). U čerstvě pokáceného dřeva se vlhkost pohybuje v závislosti na typu kolem 60–90 %. Topení vlhkým dřevem je neefektivní kvůli jeho nízké výhřevnosti a současně zvýšenému množství dehtu. Ten zanáší spalinové cesty topného zařízení a snižuje tím jeho schopnost předávat teplo. Vzduchosuché dřevo (neboli dřevo sušené bez sušárny venku na vzduchu) má vlhkost okolo 20 %. Pokud je dřevo skladováno pod střechou v dobře odvětrávaném dřevníku ve větších kusech, trvá v průměru 2 roky, než vyschne na uvedenou hodnotu 20 %.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pexels, Pexels.com, Drevostavitel.cz

Při nákupu palivového dřeva pro následující topnou sezónu je tak žádoucí si vlhkost dřeva vždy ověřit. Stanovení vlhkosti dřeva se provádí pomocí měřičů. Ty lze pořídit na internetu v cenové relaci od několika stovek až do jednoho tisíce korun. Doporučujeme vyhnout se zařízením začínajících na nízkých částkách z důvodu jejich nižší přesnosti. Přepočet vlhkosti dřeva na jeho výhřevnost poté vyčteme z tabulky uvedené níže. Pokud budete chtít urychlit proces vysychání dřeva, jedinou možností je jeho rozštípání na menší špalky. Menší dřevo rychleji schne a po 6–8 měsících dosáhne vlhkost na 20–25 %.

Přesný postup, jak odvodit výhřevnost dřeva na základě jeho vlhkosti, naleznete v galerii.

Není metr jako metr. Jednotky prodeje ovlivňují konečné množství a úsporu

Prodejci nejčastěji prodávají dřevo v jednotkách PRMr (prostorový metr rovnaný) a PRMs (prostorový metr skládaný). I když se to na první pohled nezdá, výsledný rozdíl je opravdu velký.  

Prostorový metr rovnaný (PRMr) – někdy je nazýván jako prostorový metr skládaný a lze si ho přestavit jako dřevo naštípané na polena, která jsou úhledně srovnána do prostoru o objemu 1 kubický metr. Platí, že 1 PRMr je tvořen 60–80 % dřevní hmoty a 20–40 % prázdného prostoru.

Prostorový metr sypaný (PRMs) – prostorový metr sypaný je volně sypané dřevo do objemu 1 kubického metru. Platí, že 1 PRMs je tvořen 40–50 % dřevní hmoty a 50–60 % prázdného prostoru.

Při nákupu palivového dřeva si vždy ověřte, v jakých jednotkách dřevo pořizujete. Obecně platí, že PRMs vychází výhodněji než PRMr, nicméně je třeba mít na paměti, že rovněž kupujeme v průměru o 10–20 % méně čisté dřevní hmoty. Cenové rozdíly navíc mezi výrobci mohou být zcela minimální.

Srovnání průměrných cen PRMs a PRMr u jednotlivých typů palivového dřeva naleznete v galerii.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Na čem více ušetřím? PRMr vs. PRMs

Pro porovnání, která koupě dřeva je výhodnější v rámci objemu čisté dřevní hmoty, si uděláme příklad.

  • 1. příklad – koupě 8 PRMr (rovnaných) kubíků smrkového dřeva

V prvním příkladuě si pořídíme 8 kubických metrů smrkového dřeva, které bude mít označení PRMr. Přepočet provedeme dle dřevařských tabulek, kdy 1 PRMr = 0,7 PML dřeva (plnometru dřeva), což je čistý objem dřeva bez vzduchových mezer.

8 PRMr × 0,7 = 5,6 PML

V 8 kubících prostorově rovnaného metru smrkového dřeva je 5,6 metrů krychlových čisté dřevní hmoty.

  • 2. příklad – koupě 8 PRMs (sypaných) kubíků smrkového dřeva

Ve druhém příkladě nakoupíme 8 kubických metrů smrkového dřeva, který bude mít označení PRMs. Přepočet provedeme dle dřevařských tabulek, kdy 1 PRMr = 0,45 PML dřeva (plnometru dřeva), neboli čistého objemu dřeva bez vzduchových mezer.

8 PRMr × 0,45 = 3,6 PML

V 8 kubících prostorově sypaného metru smrkového dřeva je 3,6 metrů krychlových čisté dřevní hmoty.

Z uvedených hodnot tedy vyplývá, že při koupi prostorově rovnaného metru dřeva (PRMr) pořídíme o několik desítek procent více čisté dřevní hmoty než při koupi prostorového metru sypaného PRMs. Proto je dobré si vždy ověřit, v jakých jednotkách palivové dřevo nakupujete. 

V první části článku jste se dozvěděli, jak měřit vlhkost dřeva a v jakých jednotkách je výhodnější palivové dřevo pořídit. Ve druhé části se dozvíte, který druh dřeva je pro vytápění nejlevnější v poměru cena/výkon.



Pokračovat ve čtení článku →






Vydáno dne:
09.10.2022

Photocredit: Pexels

8

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.

Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?

Šamotové cihly do krbu a kamen: V čem jsou tak výjimečné?

Šamotové cihly slouží ke stavbě kamen, krbů nebo grilů. Šamot je tradiční materiál, který dobře akumuluje teplo. Jak šamotové cihly vybrat? A jak s nimi při stavbě krbu pracovat? Dočtete se v článku.

Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?

Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?

Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Jak se vypočítá hmotnost dřeva? A které faktory hmotnost dřeva ovlivňují? To vše zjistíte v našem článku a online kalkulačce.

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale

Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi.