Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama
Postavit si dům svépomocí se stává v České republice trendem posledních let. Majitele domů k tomu vede nejen snaha výrazně snížit náklady na výstavbu, ale často také špatné zkušenosti se stavebními firmami a řemeslníky. Existují projekty, které jsou navrženy pro výstavbu svépomocí a materiály, které fungují jako skládačka, takže si dům „složí“ i trochu zkušený začátečník. Postavit si dům vlastníma rukama ale není populární pouze u nás. Také mladý kanadský tesař se rozhodl vynechat stavební firmu a postavit si svůj vysněný domek sám. Jak to udělal a jaký je výsledek?

Skromná dřevostavba, kterou si tesař bude moct postavit bez stavební firmy
Mladý Kanaďan oslovil architekty ze studia Atelier l'Abri s požadavkem na vytvoření projektu skromné a jednoduché dřevostavby, kterou si bude schopen postavit sám, aniž by musel využít developera nebo stavební firmu. Pro montréalskou firmu to byl první projekt tohoto druhu. Navrhnout dům, který se obejde bez stavební firmy, vyžaduje úplně jiný přístup než klasický projekt. Zvolili jednoduchý koncept, racionální plán a tradiční postupy výstavby a tím výrazně zjednodušili celý proces vzniku domu. Na dům byly použity pouze lokální materiály.
Citlivé usazení do krajiny
Stavba se nachází blízko Quebecu a stojí na vrcholu soutěsky. Je orientována na jih, aby využila krásné výhledy na blízké hory a řeku v soutěsce. Okna s dvojitou výškou byla navržena právě kvůli maximalizaci tohoto výhledu, naopak na druhé severní straně, která je otočena směrem do sousední zástavby, jsou pouze dvě malá úzká okna. Domek je velmi citlivě usazen do krajiny a svou velikostí a designem s ní má souznít. Ačkoliv celá stavba byla navržena velmi ekonomicky a její rozpočet byl nízký, je to právě lokalita a umístění do krajiny, které výrazně navyšují její hodnotu.
Jednoduchá, ale účinná fasáda
Zvenku je tesařův první domov obložen dřevěnými deskami z jedlovce kanadského, typického jehličnanu místních lesů. Tento typ obložení je charakteristický pro lokální lidovou architekturu této oblasti. Desky jsou na sebe navrstveny, což jednoduché fasádě dodává nejen na zajímavosti, ale především na odolnosti proti vlhku a větrnému počasí, které je tolik typické pro východní regiony Kanady. Střecha je lehce zešikmená a svažuje se směrem k severu. Tím se dům otevírá více na jih a šikmá střecha funguje jako skluzavka pro těžký sníh, který přinášejí silné quebecké sněhové bouře. Velký přesah střechy na jižní straně kryje terasu v zimě před sněhem a v létě před silným sluncem.
Neošetřený jedlovec jako základní materiál i v interiéru
Neošetřený jedlovec zvolili architekti i pro interiér. Toto dřevo bylo vybráno právě proto, že se dá používat v základním stavu bez ošetření a časem mění svůj vzhled. Neustále se tedy vyvíjí. Kromě toho je levné a pomohlo udržet výstavbu na velmi nízkých nákladech. Díky světlému jedlovci jsou kuchyně, obývací pokoj i jídelna krásně prosvětlené. Soukromé prostory, které zahrnují dvě ložnice, pracovnu a koupelnu, jsou umístěny v prvním patře. To je dostupné po malých schodech a přes mezzanine. Celý interiér je designově i barevně velmi jednoduchý. Betonové podlahy a černá barva rámů oken lehce kontrastují se světlým dřevem.
Jednoduše, rychle a levně
Domek má celkovou plochu 125 metrů čtverečních. Čtvercový půdorys byl navržen především proto, aby se co nejvíce zjednodušila konstrukce a domek mohl být postaven pouze s jednoduchým nářadím a bez náročných prací. Celkový design domu je výsledkem majitelova přání postavit si ho sám. Jednoduše, rychle a levně. A to se mu podařilo – většinu vybudoval sám s přáteli, stavba trvala pouhých pár měsíců a byla nízkonákladová. Také vybavení domu pořídil majitel levně – poskládal si nábytek z Ikey.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
15.08.2018
Photocredit: Jean-Christophe Laniel
Související články:
- Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte
- Olympijský ovál ve Vancouveru 1. díl – Koncepce a požadavky
- Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci
- Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět
- Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí
- Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty
- Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách
- Když se moderní dům potká s tradiční farmou
- Dům připomínající obří šachovnici nabízí bydlení potřebným
- Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek