HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama

Postavit si dům svépomocí se stává v České republice trendem posledních let. Majitele domů k tomu vede nejen snaha výrazně snížit náklady na výstavbu, ale často také špatné zkušenosti se stavebními firmami a řemeslníky. Existují projekty, které jsou navrženy pro výstavbu svépomocí a materiály, které fungují jako skládačka, takže si dům „složí“ i trochu zkušený začátečník. Postavit si dům vlastníma rukama ale není populární pouze u nás. Také mladý kanadský tesař se rozhodl vynechat stavební firmu a postavit si svůj vysněný domek sám. Jak to udělal a jaký je výsledek?


Dům postavený svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jean-Christophe Laniel

Skromná dřevostavba, kterou si tesař bude moct postavit bez stavební firmy

Mladý Kanaďan oslovil architekty ze studia Atelier l'Abri s požadavkem na vytvoření projektu skromné a jednoduché dřevostavby, kterou si bude schopen postavit sám, aniž by musel využít developera nebo stavební firmu. Pro montréalskou firmu to byl první projekt tohoto druhu. Navrhnout dům, který se obejde bez stavební firmy, vyžaduje úplně jiný přístup než klasický projekt. Zvolili jednoduchý koncept, racionální plán a tradiční postupy výstavby a tím výrazně zjednodušili celý proces vzniku domu. Na dům byly použity pouze lokální materiály. Prohlédněte si ho důkladně ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jean-Christophe Laniel, Jack Jérome, Alexandre Desourdy

Citlivé usazení do krajiny

Stavba se nachází blízko Quebecu a stojí na vrcholu soutěsky. Je orientována na jih, aby využila krásné výhledy na blízké hory a řeku v soutěsce. Okna s dvojitou výškou byla navržena právě kvůli maximalizaci tohoto výhledu, naopak na druhé severní straně, která je otočena směrem do sousední zástavby, jsou pouze dvě malá úzká okna. Domek je velmi citlivě usazen do krajiny a svou velikostí a designem s ní má souznít. Ačkoliv celá stavba byla navržena velmi ekonomicky a její rozpočet byl nízký, je to právě lokalita a umístění do krajiny, které výrazně navyšují její hodnotu.

Jednoduchá, ale účinná fasáda

Zvenku je tesařův první domov obložen dřevěnými deskami z jedlovce kanadského, typického jehličnanu místních lesů. Tento typ obložení je charakteristický pro lokální lidovou architekturu této oblasti. Desky jsou na sebe navrstveny, což jednoduché fasádě dodává nejen na zajímavosti, ale především na odolnosti proti vlhku a větrnému počasí, které je tolik typické pro východní regiony Kanady. Střecha je lehce zešikmená a svažuje se směrem k severu. Tím se dům otevírá více na jih a šikmá střecha funguje jako skluzavka pro těžký sníh, který přinášejí silné quebecké sněhové bouře. Velký přesah střechy na jižní straně kryje terasu v zimě před sněhem a v létě před silným sluncem.

Neošetřený jedlovec jako základní materiál i v interiéru

Neošetřený jedlovec zvolili architekti i pro interiér. Toto dřevo bylo vybráno právě proto, že se dá používat v základním stavu bez ošetření a časem mění svůj vzhled. Neustále se tedy vyvíjí. Kromě toho je levné a pomohlo udržet výstavbu na velmi nízkých nákladech. Díky světlému jedlovci jsou kuchyně, obývací pokoj i jídelna krásně prosvětlené. Soukromé prostory, které zahrnují dvě ložnice, pracovnu a koupelnu, jsou umístěny v prvním patře. To je dostupné po malých schodech a přes mezzanine. Celý interiér je designově i barevně velmi jednoduchý. Betonové podlahy a černá barva rámů oken lehce kontrastují se světlým dřevem.

Jednoduše, rychle a levně

Domek má celkovou plochu 125 metrů čtverečních. Čtvercový půdorys byl navržen především proto, aby se co nejvíce zjednodušila konstrukce a domek mohl být postaven pouze s jednoduchým nářadím a bez náročných prací. Celkový design domu je výsledkem majitelova přání postavit si ho sám. Jednoduše, rychle a levně. A to se mu podařilo – většinu vybudoval sám s přáteli, stavba trvala pouhých pár měsíců a byla nízkonákladová. Také vybavení domu pořídil majitel levně – poskládal si nábytek z Ikey.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
15.08.2018

Photocredit: Jean-Christophe Laniel

15

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE