HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama

Postavit si dům svépomocí se stává v České republice trendem posledních let. Majitele domů k tomu vede nejen snaha výrazně snížit náklady na výstavbu, ale často také špatné zkušenosti se stavebními firmami a řemeslníky. Existují projekty, které jsou navrženy pro výstavbu svépomocí a materiály, které fungují jako skládačka, takže si dům „složí“ i trochu zkušený začátečník. Postavit si dům vlastníma rukama ale není populární pouze u nás. Také mladý kanadský tesař se rozhodl vynechat stavební firmu a postavit si svůj vysněný domek sám. Jak to udělal a jaký je výsledek?


Dům postavený svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jean-Christophe Laniel

Skromná dřevostavba, kterou si tesař bude moct postavit bez stavební firmy

Mladý Kanaďan oslovil architekty ze studia Atelier l'Abri s požadavkem na vytvoření projektu skromné a jednoduché dřevostavby, kterou si bude schopen postavit sám, aniž by musel využít developera nebo stavební firmu. Pro montréalskou firmu to byl první projekt tohoto druhu. Navrhnout dům, který se obejde bez stavební firmy, vyžaduje úplně jiný přístup než klasický projekt. Zvolili jednoduchý koncept, racionální plán a tradiční postupy výstavby a tím výrazně zjednodušili celý proces vzniku domu. Na dům byly použity pouze lokální materiály. Prohlédněte si ho důkladně ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jean-Christophe Laniel, Jack Jérome, Alexandre Desourdy

Citlivé usazení do krajiny

Stavba se nachází blízko Quebecu a stojí na vrcholu soutěsky. Je orientována na jih, aby využila krásné výhledy na blízké hory a řeku v soutěsce. Okna s dvojitou výškou byla navržena právě kvůli maximalizaci tohoto výhledu, naopak na druhé severní straně, která je otočena směrem do sousední zástavby, jsou pouze dvě malá úzká okna. Domek je velmi citlivě usazen do krajiny a svou velikostí a designem s ní má souznít. Ačkoliv celá stavba byla navržena velmi ekonomicky a její rozpočet byl nízký, je to právě lokalita a umístění do krajiny, které výrazně navyšují její hodnotu.

Jednoduchá, ale účinná fasáda

Zvenku je tesařův první domov obložen dřevěnými deskami z jedlovce kanadského, typického jehličnanu místních lesů. Tento typ obložení je charakteristický pro lokální lidovou architekturu této oblasti. Desky jsou na sebe navrstveny, což jednoduché fasádě dodává nejen na zajímavosti, ale především na odolnosti proti vlhku a větrnému počasí, které je tolik typické pro východní regiony Kanady. Střecha je lehce zešikmená a svažuje se směrem k severu. Tím se dům otevírá více na jih a šikmá střecha funguje jako skluzavka pro těžký sníh, který přinášejí silné quebecké sněhové bouře. Velký přesah střechy na jižní straně kryje terasu v zimě před sněhem a v létě před silným sluncem.

Neošetřený jedlovec jako základní materiál i v interiéru

Neošetřený jedlovec zvolili architekti i pro interiér. Toto dřevo bylo vybráno právě proto, že se dá používat v základním stavu bez ošetření a časem mění svůj vzhled. Neustále se tedy vyvíjí. Kromě toho je levné a pomohlo udržet výstavbu na velmi nízkých nákladech. Díky světlému jedlovci jsou kuchyně, obývací pokoj i jídelna krásně prosvětlené. Soukromé prostory, které zahrnují dvě ložnice, pracovnu a koupelnu, jsou umístěny v prvním patře. To je dostupné po malých schodech a přes mezzanine. Celý interiér je designově i barevně velmi jednoduchý. Betonové podlahy a černá barva rámů oken lehce kontrastují se světlým dřevem.

Jednoduše, rychle a levně

Domek má celkovou plochu 125 metrů čtverečních. Čtvercový půdorys byl navržen především proto, aby se co nejvíce zjednodušila konstrukce a domek mohl být postaven pouze s jednoduchým nářadím a bez náročných prací. Celkový design domu je výsledkem majitelova přání postavit si ho sám. Jednoduše, rychle a levně. A to se mu podařilo – většinu vybudoval sám s přáteli, stavba trvala pouhých pár měsíců a byla nízkonákladová. Také vybavení domu pořídil majitel levně – poskládal si nábytek z Ikey.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.08.2018

Photocredit: Jean-Christophe Laniel

15

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Olympijský ovál ve Vancouveru 1. díl – Koncepce a požadavky

Olympidáda je dávno za námi, ale dřevo-stavitelský klenot zůstal

Kanadská krbová kamna: Výhody, nevýhody, výrobci

Jaké jsou výhody a nevýhody krbových kamen? Dozvíte se zde.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty

Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci.

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.

Dům připomínající obří šachovnici nabízí bydlení potřebným

Pro Dánsko není věta „důstojné bydlení pro každého“ prázdnou proklamací. Realizovaný projekt kodaňských architektů to jasně dokládá.

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.