HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní kotvení nadkrokevních izolací a provětrávaných fasád. Hlavní roli hrají vruty do dřeva

Jednoduchá a chytrá řešení zvyšují efektivitu práce a usnadňují tak život. Způsobů, jak provést kotvení nadkrokevní izolace či provětrávané fasády, je hned několik. Proč však sahat po složitých nebo problémových variantách, když se zde nabízí taková, která celou práci zrychlí a zjednoduší? Kotvení pomocí dlouhých vrutů je moderním a efektivním řešením, které může nahradit starší systémy.


Kotvení nadkrokevní izolace a větraných fasád pomocí vrutů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ondřej M. (se souhlasem) a Martin Pettitt (Flickr CC 2.0)

Nadkrokevní izolace a větrané fasády

Nadkrokevní izolace i větrané fasády se stávají u domů běžným standardem. Je to především díky faktu, že pozitivně ovlivňují energetickou náročnost budovy. Nadkrokevní izolace minimalizuje tepelné mosty a zabraňuje úniku tepla, což snižuje náklady na vytápění či chlazení. Provětrávané fasády zase zajišťují lepší kvalitu vzduchu v interiéru, odvádějí vlhkost a zamezují vzniku plísní. Důležitým aspektem u nadkrokevní izolace i provětrávaných fasád je správné kotvení, které se nevyplatí podcenit.

Možností kotvení se nabízí hned několik

Možných způsobů kotvení nadkrokevních izolací a větraných fasád je hned několik. Je důležité sáhnout po tom správném.

  • Často jsou používány například výdřevy na plnou výšku izolace. Toto řešení je sice bezpečné, nicméně poměrně pracné a je při něm spotřebováno velké množství materiálu.
  • Je zde také možnost použít systémové nebo na míru navržené ocelové konzole. Ty bodově podpírají střešní či fasádní kontralať.

Tyto varianty jsou relativně snadné na realizaci, nicméně nemusí být vždy vhodné. Hodí se totiž spíše na náročnější aplikace, pro standardní skladby naproti tomu méně.

  • Dalším řešením může být také kotvení kontralatí přes izolaci pomocí dlouhých vrutů různých typů a provedení.

Kotvení pomocí dlouhých vrutů

Systémové řešení kotvení pomocí vhodného typu vrutů je varianta, která by měla být zvážena, ať už se jedná o kotvení nadkrokevní izolace či provětrávané fasády. S evolucí spojovacích prostředků dochází k zefektivnění, zjednodušení a zrychlení celé práce na stavbě. Na moderní typy vrutů se můžete podívat v galerii.

Zatížení působící na střechu či fasádu a přenesené na kontralať můžeme zjednodušeně pojmenovat jako:

  • tahové,
  • tlakové,
  • smykové.

Aplikace vrutů závisí na typu izolace

O tom, jakým způsobem bude vrut aplikován, rozhoduje především typ dané izolace. Ta může být buď měkká nebo tuhá.

  • Měkká izolace – k její deformaci o 10 % je zapotřebí tlak méně než 0,05 N/mm2, nejčastěji se jedná o minerální a čedičovou vatu nebo některé typy dřevovláknitých, konopných a slaměných izolací. Používají se zde především tahové a tlakové vruty.
  • Tuhá izolace – k její deformaci o 10 % je zapotřebí tlak více než 0,05 N/mm2, nejčastěji se jedná o PUR, PIR, EPS nebo některé typy dřevovláknitých izolací. Používají se tahové a smykové vruty.

Na aplikaci vrutů při měkké izolaci a tuhé izolaci se můžete podívat v galerii.

Rozteče vrutů

Důležité je stanovit správné rozteče vrutů. Rozteč je technický pojem, který znamená opakující se stejnou míru buď na přímce nebo kružnici, jež určuje vzdálenost zubů, vrutů, šroubů apod. Minimální rozteče vrutů jsou stanoveny na základě zadání. Je však třeba si dát pozor na to, že se rozteče, ale také minimální odstupové vzdálenosti a dodatečná doporučení, mohou u jednotlivých výrobců vrutů různit.

O roztečích vrutů i správném výběru vrutů pro nadkrokevní izolace a provětrávané fasády si můžete přečíst v příštím článku.

Kotvení pomocí vrutů je jednoduché a rychlé. Klíčové je pohlídat si rozteč

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
01.11.2023

Photocredit: Ondřej M. (se souhlasem) a Martin Pettitt (Flickr CC 2.0)

2

Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí... Číst více →Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality. Lidé si neuvědomují míru rizika

Výběr toho správného vrutu dokáže ušetřit spoustu práce a času. I přesto řešíme spojovací materiál často až na poslední chvíli... Číst více →Odpovědi na komentáře k článku: Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality

Rozhodli jsme se zareagovat na komentáře k našemu článku o dvojí kvalitě vrutů. Jak je to s ní doopravdy a může o tom psát i žena?.. Číst více →Většina řemeslníků používá vruty špatně. Nedomýšlí přitom důsledky

Vruty do dřeva můžete vybírat ze široké škály, s výběrem ale musíte být obezřetní. Ne každý vrut totiž lze použít pro všechny materiály a konstrukce... Číst více →Evropská unie stanovila, jak mají vypadat vruty na českém trhu

Nejdříve rum a pomazánkové máslo, teď má Evropská unie starost také o to, jak vypadají vruty prodávané na českém trhu... Číst více →Dřevěné tesařské spoje – jak spojit trámy na pergole nebo osedlat krokev? Poraďte si i bez hřebíků a vrutů

Ujasněte si, jak mají být tradiční tesařské spoje správně provedené, kam v dřevěné konstrukci přesně patří, a ušetřete tak peníze za drahou práci tesařů... Číst více →Kotvení pomocí vrutů je jednoduché a rychlé. Klíčové je pohlídat si rozteč

Moderní způsob kotvení nadkrokevní izolace či provětrávaných fasád spočívá v použití vrutů. Je však třeba dát si pozor na jejich správnou délku nebo rozteče... Číst více →