HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vruty do dřeva jsou celosvětově rozšířený a oblíbený spojovací materiál, který v mnoha případech nahradil klasický hřebík. Vrut se skládá ze tří částí, které se mění podle způsobu jejich použití. Vruty do dřeva je možné použít pro spojování dílčích částí dřevostaveb, fasádních palubek, terasových prken a dalších konstrukcí.


Vruty do dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Theilr (Flickr)

Úvod do vrutů

Vrut do dřeva patří do kategorie spojovacích materiálů, které mají tu velkou výhodu, že se díky nim dají jednotlivě spojované kusy rozebírat. Vruty do dřeva (někdy také nepřesně označovány jako „šrouby do dřeva“) jsou samostatným odvětvím patřícím do kategorie vrutů. Vruty jsou specifické tím, že se při jejich aplikaci do materiálu samy zařezávájí při jeho otáčení. Díky jednoduchému použití a velmi dobré pevnosti jsou vruty celosvětově rozšířeným spojovacím materiálem, který v mnoha případech dokáže nahradit klasické hřebíky. Díky širokému použití rozlišujeme poměrně velké množství vrutů do dřeva. Poznáte je všechny? Otestujte se v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Theilr (Flickr), Rawdonfox (Flickr), Marcoverch (Flickr), DBduo Photography (Flickr)

Složení vrutu

Vrut do dřeva se skládá ze tří částí:

  • Horní část je tvořena hlavou, která má velké množství variant. Mezi nejrozšířenější hlavy vrutů do dřeva patří zápustná, čočková a půlkulatá. Drážka hlavičky bývá nejčastěji ve variantě pozidriv (PZ – křížový tvar) a Torx (šestiramenná růžice).
  • Tělo vrutu se nazývá dřík a má závit. Ten může mít celý, částečný nebo i dvojitý závit.
  • Vrut je při jeho dolní části ukončen špičkou. Její ostrost závisí od materiálu, do kterého bude vrut kotven.

Vruty pro dřevostavby

Vybrané konstrukce domů na bázi dřeva se spojují speciálními vruty spadajících do kategorie vruty pro dřevostavby. Těm se říká také konstrukční vruty. Je možné s nimi spojovat i další konstrukce masivního charakteru, jako jsou pergoly, krovy domů nebo prvky dřevěných mostních částí. Tyto vruty se dále dělí na ty se zápustnou a plochou hlavou. Plochou hlavu lze vhodně využít například u spojování přes poréznější desky na bázi dřeva, nebo tam, kde je průběžná spára mezi dvěma materiály, které je potřeba připevnit k podkladu. Vruty mají obvykle částečný závit a jsou vyrobeny z oceli. Tloušťka vrutu se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 6 do 10 mm. Délky jsou od 60 do 600 mm u vrutů se zápustnou hlavou a od 120 do 500 mm s plochou hlavou.

Mohlo by vás zajímat: Zahradní pergola svépomocí: montážní návod a projekt pergoly ke stažení

Vruty do dřeva se šestihrannou hlavou

Speciální kategorii vrutů do dřeva jsou ty s velkou šestihrannou hlavou. Tyto vruty mají zpravidla částečný závit. Vruty připojují ocelové spojovací materiály ke dřevu. U dřevostaveb tento vrut najde uplatnění například při zakládání stěn dřevostaveb, kdy se úhelníky kotví stěnový panel k základové desce. Otvor je vhodné předvrtat a vrut se následně dotáhne do finální polohy klíčem. Je vyráběn z prvotřídní oceli a jeho povrchová úprava bývá bílý nebo zlatý (žlutý) zinek. Do prostředí, kde je zvýšený výskyt vlhkosti nebo při použití ve venkovních podmínkách, je vhodné použít vruty s šestihrannou hlavou z nerezu. Vruty se vyrábí v tloušťce od 5 do 12 mm a v délkách od 20 do 300 mm.

Kombinovaný vrut

Tento typ spojovacího materiálu najde své využití tam, kde chceme dřevěný prvek kotvit do zděné nebo betonové konstrukce za pomocí plastové hmoždinky. Dřevěný prvek je vhodné předvrtat. Dotáhnutí kombivrutu do zděné či betonové konstrukce se provádí klíčem do jeho horní drážky. Kombinované vruty jsou vyrobeny z oceli. Rozměrově se kombinované vruty vyrábí v délkách od 50 do 200 mm a v průměrech od 6 do 12 mm.

Poznejte různé typy vrutů do dřeva v naší fotogalerii.

Nábytkový vrut

Tento typ vrutů se používá pro spojování jednotlivých nábytkových částí. Vrut se od ostatních typů odlišuje tím, že nemá ostrou špičku. Otvor, do kterého má být vrut umístěný, se předvrtává. Vrut je vyrobený z oceli a jako povrchová úprava se volí bílý zinek. Délka vrutu dosahuje asi 70 mm a průměr vrutu je v rozmezí od 5 do 7 mm. Vruty se vyrábí s částečným závitem.

Vruty pro tesařské kování

Těmito vruty jsou přichyceny výrobky tesařského kování (například úhelníky, třmeny, styčníkové desky nebo spojky) k jednotlivým dřevěným profilům. Vruty se vyznačují zesíleným dříkem pod jejich hlavičkou, čímž vytvoří pevný spoj. V případě nutnosti je možné spoj rychle rozebrat. Dřík vrutu má různě tvarované závity. Rozměry vrutů pro tesařské kování jsou velmi různorodé.

Distanční vruty

Uplatnění najdou především při kotvení fasádních palubek do dřevěného podkladu. Vrut má závit při spodní i horní části dříku. To umožňuje plynule regulovat jednotlivě spojované konstrukce do sebe. Vruty jsou vhodné také pro spojení palubek a obkladů z tropických dřev, které se vyznačují vysokou pevností. Průměr vrutu bývá zpravidla 6 mm při délce 90 až 160 mm.

Mohlo by vás zajímat: Provětrávaná fasáda – zásady správné montáže

Univerzální vruty do dřeva

Vruty je možné použít ve vnitřním případně i venkovním prostředí. Jedná se o běžné vruty, na které se nekladou speciální požadavky v podobě zvýšených mechanických vlastností nebo požadavku na chemickou odolnost. Vruty se vyrábí z nerezu i oceli s povrchovou úpravou. Vruty jsou nejčastěji celozávitové. Hlavička vrutů bývá díky mnoha druhům různorodá. Drážka hlavičky se nejčastěji používá PZ nebo Torx.

Terasové vruty

Vruty jsou vyrobené z kvalitnější oceli než běžné vruty, protože je na ně kladen větší požadavek z hlediska odolnosti proti chemickým vlivům. Vyznačují se také lepší odolností vůči látkám obsažených v zahraničních tropických dřevinách, které způsobují černé zbarvení u hlavičky vrutu při jeho aplikaci do dřeva. Vruty se používají pro kotvení terasových prken do dřevěného podkladu. Terasové prkna se vyrábí z tvrdých dřev a je vhodné je před kotvením předvrtat. Jejich použití je také časté u dřevostaveb v přímořských oblastech. Vruty se vyrábí průměru 5 mm v délkách od 50 do 70 mm.

P.S. Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
10.01.2020

Photocredit: Theilr (Flickr)

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE