HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nekvalitní spánek je zabiják. Co proti němu dělat?

Asi už jste slyšeli o tom, že spánkem tráví každý průměrný člověk až třetinu svého života. Z toho je patrné, jak moc spánek potřebujeme. A co víc – mělo by se jednat o kvalitní spánek. Kvalitu spánku však ovlivňuje spousta faktorů. A to nejen jeho délka, ale i další okolnosti. Víte, co všechno má na kvalitní spánek vliv?


Kvalitní spánek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pexels

Někteří lidé spí rádi a dlouho, jiní berou spánek jako povinnost, která jim brání v jiných činnostech. Tak jako tak, je spánek velice důležitý. Kvalitní spánek má vliv na to, jak se cítíme, na naše zdraví, paměť, kreativitu i řeč. Každý z nás má jinou potřebu spánku, za ideální dobu se však počítá 7–9 hodin. Více jak 10 hodin nebo méně jak 6 hodin se považuje za nezdravé. Nedostatek spánku se pak projevuje únavou, poklesem výkonnosti, ale může vést i k vážnějším poruchám, kam patří obezita, cukrovka, problémy s imunitou apod. Ke kvalitnímu spánku však nestačí jen naspat určité množství hodin. Kvalita spánku je ovlivněna i jinými faktory, o nichž se dozvíte v tomto článku. Zajímavé tipy a spoustu inspirace si můžete prohlédnout také v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pexels, Free-Photos Pixabay, Sarah Ellis, prozeny

Fáze spánku

Spánek každého z nás se skládá z několika cyklů, které trvají mezi 90 až 110 minutami. Nejkvalitnější spánek je ten, během něhož si projdeme všemi fázemi.

 • Lehký spánek – Jde o fázi, kdy usínáme. Spánek je lehký a trvá zhruba deset minut. V tuto chvíli je nás velmi lehké probudit. Součástí této fáze je zpomalení svalové aktivity.
 • Pravý spánek – V této fázi, která trvá zhruba dvacet minut, dochází ke zpomalení dýchání a srdeční aktivity.
 • Hluboký spánek – Hluboký spánek trvá přibližně 3040 minut. Jde o fázi, v níž je nejobtížnější se probudit. Při probuzení v této fázi jsme zmatení a dezorientovaní. V této fázi je dýchání, srdeční tep, ale i mozková aktivita na nejnižší úrovni.
 • REM spánek – Při této fázi je náš mozek velmi aktivní. Často nám za zavřenými víčky rychle kmitají oči. Zvyšuje se rychlost dýchání, zdají se nám sny. Tuto fázi si v noci opakujeme zhruba 35 krát.

Spánkový deficit – jak na nespavost

Spánkový deficit akutního rázu se objevuje již po 24 hodinách beze spánku. Na chronický spánkový dluh si však zaděláváme až tehdy, pokud opakovaně spíme pouze 4–7 hodin denně. Někteří lidé spí málo v průběhu pracovního týdne a snaží se spánek dohnat o víkendu. Podle odborníků nám však jedna noc kvalitního spánku nemůže z dlouhodobého spánkového deficitu pomoci. Na to je potřeba několik dnů až týdnů pravidelného a kvalitního spánku. Můžeme si tak zadělat na chronický spánkový dluh.

Věděli jste, že se spánková deprivace v minulosti používala jako druh mučení?

Co tedy dělat, když nemohu usnout?

Desatero spánkové hygieny (podle Národního ústavu duševního zdraví):

 1. Minimálně 4 hodiny před spaním nepijte povzbuzující nápoje (kávu, černý a zelený čaj, kolu, energetické nápoje).
 2. Večer vynechejte těžká, sladká i silně kořeněná jídla. Poslední jídlo si dejte ideálně 3–4 hodiny před ulehnutím.
 3. Během pozdního odpoledne omezte konzumaci alkoholu. Možná máte v první chvíli pocit, že vás unaví a snáze usnete, ale opak je pravdou. Sice usnete rychle, ale spánek bude postrádat onu kvalitu.
 4. Nikotin působí pro organismus nabuzujícím účinkem, proto nekuřte. Ideálně vůbec, zvláště ne však těsně před usnutím nebo během nočních probuzení.
 5. Ložnici a postel si vyčleňte výhradně pouze na spánek a sexuální život. Jinak v ní omezte všechny ostatní činnosti – sledování televize, práci, konzumaci jídla i četbu knihy.
 6. Pobývejte v posteli pouze po dobu spánku. Zbytečně se v ní nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení. 
 7. Vaše klidné usínání může podpořit lehká procházka po večeři či relaxační a dechové cvičení. Naopak se vyhněte aktivnímu cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím.
 8. Večer už nemyslete na žádné závažné pracovní ani osobní problémy, které vám brání usnout. 
 9. V místnosti, kde spíte, minimalizujte hluk i světlo. Zatemněte si okna a zajistěte si vhodnou teplotu ke spánku, která je ideálně kolem 18–20 °C.
 10. Ulehejte a vstávejte přibližně ve stejnou dobu každý den, a to i o víkendech.

Tip redakce:

Slyšeli jste už o zátěžových neboli gravitačních dekách? Jedná se o přikrývku se všitým závažím, která vás „objeme“, zklidní a navodí pocit bezpečí. Působí příznivě na psychiku dětí i dospělých. Pomáhá zmírnit stres a zlepšit spánek.

Co dále má vliv na kvalitní spánek? A jak jej zlepšit?

Prostředí, v němž spíme

Jak už bylo řečeno, postel měla sloužit pouze ke spaní a intimitě s partnerem. V posteli bychom neměli sledovat mobily, televizi, ale ani počítač. Všechny tyto technologie produkují záření, které brání tvorbě melatoninu, což je hormon pomáhající s usínáním. Místo toho chvíle před spaním travte s rodinou, partnerem nebo u knížky. Pomoci vám mohou i aplikace, které modré světlo z mobilních zařízení utlumí. V ložnici byste měli mít kromě kvalitní postele a matrace také kvalitní závěsy (nebo rolety apod.), přes které se do ložnice nedostane sluneční světlo. Ideálně pak před spaním vždy vyvětrejte.

Zdravotní stav

Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kvalitu našeho spánku, je náš zdravotní stav. Proto se snažte věnovat dostatek pozornost svému zdraví. Díky tomu se nebudete trápit usínáním v záchvatech kašle, s ucpaným nosem nebo migrénou.

Nespavost kvůli stresu

Mnozí z nás mají problémy s usínáním ve chvíli, kdy jsou ve stresu, nebo je čeká náročná událost. Pokud v posteli ležíte už delší čas a stále se jen převalujete, zkuste se uklidnit. Klidně vstaňte z postele, dejte si čaj nebo teplou vanu, přečtěte si pár stran ze své oblíbené knížky. Uvidíte, že to pak půjde snadněji.

Pravidelný pohyb

Je prokázané, že lidé, kteří mají během dne dostatek pohybu, večer snadněji usínají. Proto se zkuste každý den vydat alespoň na chvíli ven. Jen nechoďte běhat a cvičit před spaním. Díky adrenalinu by se mohlo stát, že nebudete moct usnout.

Pravidelnost

Velmi dobrý vliv na spaní má pravidelnost. Snažte se vytvořit si několik rituálů, které vám každý den budou pomáhat s přípravou na spánek. Můžete si například vyčistit zuby, dát si teplou vanu, uvařit si čaj. 

Další tipy si přečtěte také v naší fotogalerii.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.12.2019

Photocredit: Pexels

6

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Patrové postele mají smysl tam, kde potřebujete šetřit místem. I palanda může být pohodlná, bezpečná a moderní. Jak ji správně vybrat?

Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Přemýšlíte, zda ušetřit místo v malém prostoru rozkládací postelí s úložným prostorem, nebo sklápěcí postelí? Přečtěte si, jaké výhody i nevýhody obě varianty mají i jaká je jejich aktuální cena.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Loftová postel aneb jak doma stylově ušetřit místo

Inspirujte se v článku s foto návodem, jak si vlastnoručně smontovat loftovou (vyvýšenou) postel ze dřeva. Díky této posteli se budete cítit, jako byste spali na obláčku, a zároveň ušetříte spoustu užitného prostoru v místnosti.

Rozkládací pohovka a pravidelný spánek (jak na to)

Rozkládací pohovka již dávno není něčím, čeho se musíme obávat. Vhodná může být i ke každodennímu spánku. Víte ale, jak ji vybrat?

Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Pronikněte s námi do tajů starého učení Feng Shui a přečtěte si, jak docílit toho, aby ve vaší ložnici bydlela láska.