HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Ložnice je naší oázou klidu a smyslných prožitků. Je to místo, kde se potkává klidná jinová energie s energií vyživující a smyslnou. Skloubit tyto zdánlivě protikladné síly se může jevit jako nemožné, ale opak je pravdou. A možná budete překvapeni, že to není vůbec těžké. Přečtěte si, jak z ložnice udělat svoji svatyni a rezervoár energie.


Dokonalá ložnice podle Feng Shui
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: mark chaves

Zatímco kuchyněobývací pokoj patří mezi aktivní místnosti a náleží jim místo na jižní a východní straně domu či bytu, ložnice má zcela jinou energii. O tom, kam ji umístit a jak ji zařídit podle starého učení Feng Shui, si povíme na následujících řádcích. Ve fotogalerii pak najdete spoustu tipů a inspirace, jak taková harmonická ložnice může vypadat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: mark chaves, Pixabay, ErikaWittlieb, Better Homes and Gardens

Uspořádání ložnice podle feng shui

Ložnice patří mezi pasivní, jinové místnosti. Pokud teprve plánujete její umístění v rámci půdorysu domu či bytu, pokuste se jí vyhradit místo v severní polovině a zároveň co nejdál od vchodových dveří.

Umístění postele je důležitější než poloha samotné ložnice 

Co je ale v případě ložnice důležitější než poloha samotné místnosti, je umístění postele. Pro tu existuje několik zásadních pravidel:

  • Postel by měla stát čelem u pevné zdi.
  • Postel by měla být přístupná z obou stran.
  • Postel by neměla být v přímé linii s dveřmi, když ležíte, vaše nohy by neměly být naproti dveřím.
  • Prostor nad postelí ponechejte prázdný, nevěšte sem žádné dekorace, obrazy ani zrcadla.
  • Po obou stranách postele umístěte noční stolky s lampičkami.
  • Vhodnější je postel bez úložného prostoru, aby energie čchi mohla volně proudit.

Zároveň by postel měla být umístěna tak, aby vaše hlava směřovala na sever, případně na východ, západ nebo jihovýchod. Z postele byste také měli mít dobrý přehled o okně i dveřích.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii

Elektronika do ložnice nepatří

Naprosto zásadní pro ložnici je absolutní absence elektroniky. V ložnici nemá co dělat televize ani počítač. Pokud vám to velikost bytu neumožňuje a musíte mít v ložnici například pracovní stůl s PC, oddělte jej alespoň opticky tak, ať na počítač z postele nevidíte. Zároveň jej na noc vždy vypínejte a vypojujte ze zásuvky. Elektromagnetické pole by vám jinak narušovalo spánek a zhoršovalo jeho kvalitu. Do ložnice dále nepatří cvičební náčiní a obecně jakékoliv předměty, které poskytují rozptýlení. Ani s nábytkem a dalšími doplňky to v ložnici nepřehánějte, místnost by neměla působit přeplněně.

Jestli nechcete ve vaší ložnici uhasit vášeň, vyhněte se pokud možno všemu, co symbolizuje prvek vody. Tedy například akváriím, obrazům s vodní tematikou anebo třeba zrcadlům. Pokud už zrcadlo v ložnici máte, je důležité, abyste se v něm neviděli z postele. Nejhorší je umístění zrcadla naproti posteli. A v neposlední řadě v ložnici nemají co dělat květiny. Nejen že v noci spotřebovávají kyslík, ale také v sobě shromažďují jangovou energii, která by narušovala váš klidný spánek.

Barvy a dekorace v ložnici by měly navozovat klid a příjemnou atmosféru

Z barev se do ložnice nejvíce hodí jemné a tlumené barvy ve všech odstínech kůže, tedy od bílé, přes smetanovou, béžovou až po čokoládově hnědou. Pokud chcete posílit element kovu, vsaďte na bílou a šedou, oheň pak přidejte pomocí růžové barvy, která je v ložnici vhodnější než sytě červená. Element dřeva posílíte jednoduše kvalitní dřevěnou postelí. Osvětlení volte vícestupňové, ideálně tak, abyste mohli měnit intenzitu světla. Velmi vhodné je také používání svíček, nejlépe přírodních, netoxických. Obrazy ve vaší ložnici by měly vždy vyobrazovat něco pozitivního nebo něco, co si ve svém životě přejete. Smutné a depresivní motivy do ložnice rozhodně nepatří. Pokud ložnici sdílíte s partnerem, volte párové dekorace – dvě lampičky, dva koberečky, dvě svíčky apod.

Větrejte a zavírejte všechny dveře

V ložnici pravidelně a často větrejte. Čerstvý vzduch je pro kvalitní spánek velmi důležitý. Na noc také zavírejte všechny dveře a dvířka, jak ty vchodové, tak od skříní, komod a stolků. Podpoříte tím nejlepší tok energie a posílíte tím jak své zdraví, tak vztah.

Základem pro dobrou ložnici je, abyste se v ní cítili dobře vy sami. Jemné barvy a tlumené světlo navodí klidnou, tichou a měkkou atmosféru, ve které se budete cítit uvolnění a zapomenete na všechen stres. V takové ložnici si pak nejen lépe odpočinete, ale také se mnohem snadněji oddáte smyslnému pokušení. Dokonalá ložnice je taková ložnice, která vám poskytne ozdravující spánek, osvěžující odpočinek i noc plnou vášně.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.07.2020

Photocredit: mark chaves

2

Ložnice: Inspirace a fotogalerie pro moderní ložnice

Hledáte inspiraci pro zařízení vaší ložnice? Jaké použít barvy

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Zdravá dřevostavba podle feng šuej pomáhá léčit rakovinu

Zdravou dřevostavbu podle principů feng šuej navrhl ve spolupráci s architekty mnich. Neuvěříte, co vše se podařilo do domu dostat!

Nekvalitní spánek je zabiják. Co proti němu dělat?

Kvalitní spánek je důležitý pro všechny z nás. Bohužel, mnoho z nás neví, jak na to. Víte, co všechno má na kvalitní spánek vliv?

Zbavte se účinně nebezpečného prachu a roztočů ve vaší matraci

V ložnici trávíme zhruba třetinu svého života. I proto bychom měli dbát na svoje zdraví. Základem je péče o svoji matraci. Jak na to?

3D epoxidové podlahy do kuchyně i koupelny: originální a trvanlivé řešení, které budí emoce

Procházka po mořském dně, meditace na útesu či spaní v oblacích. 3D podlahy vám zajistí nečekané zážitky. Více v naší galerii.

Bydlení podle Feng Shui: jednoduché zásady, které změní váš život k lepšímu

Seznamte se s prastarým učením Feng Shui, které váš domov promění v harmonické místo plné spokojenosti, zdraví a hojnosti.

Mladá rodina si postavila dokonalý dům, který předběhl svou dobu

Mladá rodina si postavila snový dům z budoucnosti mezi stromy a skalami. Nahlédněte do něj s námi v naší fotogalerii.

Fantastické ložnice, které mají k těm tradičním daleko – inspirace pro vás

Tradiční nicneříkající ložnice jsou passé. Podívejte se na fotografie, které svým navrženým interiérem mluví za vše. Takovou ložnici vám budou všichni závidět.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE