HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Odstranění nemovitosti hrozí některým lidem kvůli nesouladu s katastrem. Většinou o tom ani neví

Laxní přístup se jen málokdy vyplácí. Pravidlo, které v případě nemovitostí platí více než kdekoli jinde. V České republice se nachází velké množství nemovitostí, jejichž skutečný stav neodpovídá jejich zápisu v katastru. Lidé si této skutečnosti mnohdy nejsou ani vědomi, jelikož je nenapadlo takovou věc vůbec ověřovat. Riskují však zbytečně velké nepříjemnosti, které mohou přijít v budoucnu. Přitom náprava situace je obvykle velmi jednoduchá.


nemovitost v nesouladu s katastrem
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Franta Pepovi kývnul za láhev slivovice

Asi nejčastější situací, se kterou se setkáváme, je stav, kdy někdy v minulosti se někdo s někým na něčem dohodl, ale zapomněl o tom provést patřičný záznam. Například se může jednat o situaci, kdy stavba na jednom pozemku se nachází blíže než 2 metry od pozemku sousedního, nebo hranici pozemku dokonce přesahuje. Takové situace se obvykle řešily mezi sousedy přátelskou dohodou, kdy jeden druhému stavbu schválil a tím to skončilo. Souhlas byl tedy dán pouze ústně a není o něm žádný další záznam.

Nové koště občas mete až příliš

Prekérní situace nastane ve chvíli, kdy se majitelé postupem času změní. Ať už prodejem jinému majiteli a nebo formou dědictví. Nový majitel se může začít zajímat, proč něco je tak, jak je, a proč to nesouhlasí se zákresem v katastru. V takovém případě nastává velmi nepříjemná situace, že může svého souseda, který kdysi dostal od předchozího vlastníka svolení, vyzvat, aby situaci napravil. Náprava takové situace velmi často končí bouráním. Tedy pokud se například jedná o stavbu, která nedodržuje dostatečný odstup, a nebo dokonce přesahuje pozemek, pak jiné řešení k dispozici není. Domluvy dvou předchozích majitelů, kteří se na něčem dohodli ústně, už v danou chvíli nikdo nebere v potaz.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Dům na klíč s kuchyní do L, spíží a dvěma koupelnami za 3 miliony Kč

Raději nyní řešit než zítra plakat

Vlastníte-li nemovitost, doporučujeme si zkontrolovat, zda její skutečný stav odpovídá zákresu v katastru. Pokud tomu tak není a nastává zde situace, která by mohla v budoucnu po změně majitelů způsobit problémy, dohodněte se již nyní se sousedem a udělejte o aktuálním stavu záznam v písemné formě a nechte provést zákres skutečného stavu na katastru. Například v případě nedodržení vzdálenosti od sousedova pozemku zde stačí pouze udělení souhlasu (výjimky) od souseda. Jakmile je věc zaknihována, nehrozí do budoucna žádné problémy, jelikož je stav již součástí stavby tak, jak je, a v tomto stavu je případně nemovitost prodána novému majiteli, včetně všech souvislostí.

Ať vás děti neproklejí

Zejména v případě, že se chystáte odkázat pozemek s nemovitostmi další generaci, doporučujeme udělat si v zápisu na katastru pořádek. Jakmile totiž nemovitosti převezmou do svých rukou, bude pro ně mnohem složitější věc dodatečně řešit a zjišťovat tolik potřebné souvislosti. Předejdeme tak situaci, kdy se z dědictví může stát tzv. danajský dar.

Vydáno dne:
09.05.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

4

Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Víte, jaké oplocení si můžete postavit bez souhlasu souseda, a co taková příprava před stavbou plotu obnáší? To se dozvíte v následujícím článku... Číst více →Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?

Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?.. Číst více →Nahlásil sousedovu černou stavbu, nyní má sám problém

Sousedské spory jsou tu s námi od nepaměti. Přesněji řečeno od doby, kdy si lidé začali stavět své příbytky ve vzájemné blízkosti... Číst více →Když sousedova kočka není zvaný host. Zabránit jejímu vstupu na pozemek lze velmi jednoduše

Rodinný dům se zahradou má v Česku několik milionů lidí. K takovému bydlení neodmyslitelně patří i určitá forma sdílení prostoru se sousedy... Číst více →Běhá váš pes na cizí pozemek a v noci štěká? Hrozí vám soud a pokuta až 100 tisíc

Pro mnohé se jedná o člena rodiny, může však také narušit sousedské vztahy. V takovém případě někdy dochází i k volání policie, podání žaloby nebo udělení vysokých pokut... Číst více →