HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Stavba plotu bývá často posledním krokem k dokončení vlastního bydlení. Při jeho návrhu je nutné respektovat okolní terén i přípojky inženýrských sítí vedoucí k rodinnému domu. V některých případech návrhu plotu lze jednat zcela bez jednání se stavebním úřadem, což nám zajistí nemalou úsporu času. Důležité je také věnovat pozornost výběru materiálu a u dřevěných prvků věnovat pozornost jejich údržbě, která prodlužuje životnost plotu.


Dřevěné ploty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Význam oplocení

Oplocení od nepaměti oddělovalo jednotlivé pozemky nebo chránilo domov před okolním světem. V minulosti to ve městech bývaly hradby a kamenné zdi, na vesnicích potom dřevěné ohrady či jednoduché sbíjené ploty. V dnešní době s příchodem nových materiálu, trendů a kreativních nápadů lze vytvořit z obyčejné záležitosti, jako je oplocení, architektonicky zajímavou dominantu kolem rodinného domu. Prohlédněte si naši fotogalerii, kde můžete načerpat inspiraci i pro váš plot.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Bambu Arte, mikecogh, HolgersFotografie

Mohlo by vás zajímat: Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace

Musím mít stavbu plotu posvěcenou stavebním úřadem?

Ještě v roce 2017 se před stavbou plotu muselo požádat stavební úřad o územní souhlas. V příloze žádosti se řešilo, jak bude plot vypadat, kde bude umístěn a jak bude vysoký. Dále bylo zapotřebí získat souhlasy sousedů, vedle kterých se plot umisťoval. Od roku 2018 však s novelou Stavebního zákona přišlo v souvislosti s výstavbou plotů určité zjednodušení. Nově to tedy znamená, že pokud chceme stavět plot, který bude mít výšku do dvou metrů, odpadá nám povinnost žádat o souhlas k jeho realizaci stavební úřad i sousedy. Toto lze aplikovat na oplocení, které nehraničí s veřejným prostranstvím a veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a které se nachází v zastavěném území či v zastavitelné ploše. Lze ale předpokládat, že plot do výšky dvou metrů je pro rodinný dům dostačující.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Důležité zásady při návrhu plotu

Pokud řešíme oplocení rodinného domu, je třeba vycházet z několika zásad. Tento typ oplocení vyžaduje přípravu návrhu už ve fázi projektové dokumentace. Jelikož oplocení bude umístěno po obvodu pozemku, je nutné v první fázi vědět, zda je stavební pozemek situován na rovině nebo ve svahu. Od této informace se může hodně odvíjet celý koncept plotu. Dále je nutné vyřešit křížení možných instalací s novým plotem. Pro rodinný dům tím jsou myšleny přípojky inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, plyn či elektrika). Při rozmístění nosných sloupů plotu, jež je nutné zapustit do země a zabetonovat, je vhodné vyhnout se tomuto vedení přípojek a raději zvolit jiné místo.

S oplocením také souvisí vstupní brána nebo branka. Vizuálně je dobré docílit toho, aby například oplocení bylo v jednotném stylu s bránou a brankou. Každý stavebník na tuto věc může mít jiný názor. V návrhu by rovněž mělo být zapracováno, jak bude vypadat úprava plotu kolem pilíře elektřiny. Ten se zpravidla umisťuje na hranici stavebního pozemku a musí zůstat přístupný z veřejného prostranství. Detailně zpracovaný návrh oplocení zahrnuje také detaily, jako je umístění poštovní schránky a zvonku u branky. Posledním kritériem návrhu plotu je již zmiňovaná výška oplocení.

Ploty: tvary a materiály

Pro oplocení rodinného domu, kde výplň tvoří dřevěné prvky, existuje celá řada variant a možností. Nejčastěji používané nosné sloupky pro oplocení jsou ocelové nebo skládané z cihel či betonových bloků. Tyto nosné sloupky je nutné zapustit do země a zabetonovat, čímž zajistíme jejich stabilitu. Sloupky slouží nejen pro uchycení výplně plotu, ale také pro uchycení vstupní brány a branky. Na výplň existuje celá řada materiálů, všichni dřevostavitelé nicméně vědí, že právě dřevo je tím nejvhodnějším materiálem. Často se používá výplň v podobě dřevěných desek, která se obvykle klade svisle a vodorovně. Stejně tak je možné umístit výplň zešikma nebo do kříže. Podle požadavku na „průhlednost“ plotu se tato výplň umisťuje s mezerami, nebo bez mezer. Další možností dřevěné výplně jsou různě tvarované palubky, tyčové prvky a podobně. Různé varianty dřevěných plotů můžete zhlédnout v rozsáhlé fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Prodloužení životnosti dřevěných plotů

Východiskem pro zvýšení životnosti výplně oplocení je vhodný výběr dřeva. Na oplocení se z domácích dřevin používá modřín, jedle i smrk, z exotického dřeva lze použít například akát nebo jatobu. Dřevěnou výplň plotu můžeme chránit vhodnými nátěry v závislosti na požadavku, chceme-li vidět kresbu dřeva, či nikoli. Pro jednotnou barvu celého podkladu výplně volíme pigmentový nátěr, zatímco pro viditelnou kresbu dřeva nátěr transparentní. Důležité je také zajistit, aby se na dřevěných prvcích voda nezdržovala, ale plynule odtékala. Řádně udržovaný plot je vizitkou celého domova.

Mohlo by vás zajímat: Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.11.2019

Photocredit: Shutterstock

23

Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace

Budete stavět plot a hledáte inspiraci? Vertikální, horizontální i velmi originální ploty najdete právě v tomto článku.

Jak založit rychle rostoucí živý plot?

Jak vybrat dřeviny pro živý plot a kde je vysadit? Povíme si v článku.

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu

Péče o živý plot není náročná, pokud víte, jak na to. Poradíme vám.

Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek

Chystáte se na plot a nevíte zda zvolit pletivo poplastované, pozinkované či svařované? Případně lesnické pletivo či na voliéry? Tipy a ceny najdete zde.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevostavbám sluší dřevěné ploty u zahrady, ale bez nátěru to nejde. Čím je natřít a jak postupovat? Povíme vám také, kdy je lepší lazura a kdy krycí lak.

Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Chystáte se stavět? Získejte komplexní know-how, které vám pomůže ušetřit statisíce korun i duševní vyčerpání.

Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem

Chtěli byste si zkusit udělat dřevěný plot svépomocí? V následujícím článku získáte přehled o postupu a potřebném vybavení pro jeho realizaci.