HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lidé si pořizují litinová kamna kvůli designu. Použití v novostavbách však nedává smysl

Jaká je pravda o oněch robustních, poctivých a masivních kamnech? Ano, akumulační schopnost litinových kamen je skvělá, stejně tak i jejich výkon. Nejsou ovšem vhodná do každé domácnosti. Jaké jsou následky koupě nesprávného typu litinových krbových kamen a jak tedy poznáte, která jsou pro vás ta pravá?


Litinová krbová kamna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Která litinová kamna jsou pro vás ta pravá?

Litinová kamna lze rozdělit na mnoho podkategorií i podle jejich designu. Jsou k dispozici v různých stylech, od tradičních a rustikálních až po moderní a minimalistická. Některé modely jsou dokonce navrženy tak, aby vypadaly jako stará kamna.

Fotogalerie:

i Foto: © Dřevostavitel.cz, Shutterstock, Pexels, © Dřevostavitel.cz

Fanoušci moderního designu

Litinová kamna jsou vhodná pro ty z vás, kteří ocení autentický, ale zároveň moderní styl. Díky svému nadčasovému designu se totiž krbová kamna z litiny hodí i do moderních interiérů. Podívejte se na výběr těch nejlepších moderních litinových kamen ve fotogalerii. Nebo rovnou podívejte, kolik taková moderní kamna stojí – tady.

Rustikální domácnosti, zbystřete

Kamna z této kategorie mají robustní a pevný vzhled, ze kterého vyzařuje jejich odolnost a dlouhá životnost. Díky rustikálnímu designu se hodí do tradičních interiérů zařízených ve venkovském stylu. Podívejte se na výběr těch nejlepších ve fotogalerii. Nebo rovnou zjistěte, kolik taková kamna stojí – tady.

Praktická a estetická stránka v jednom

Tato kamna se vyznačují různými styly a designy, což zahrnuje jak moderní, tak i tradiční a rustikální prvky. Produkty v této kategorii jsou promyšleně navrženy s důrazem na spojení estetiky a funkčnosti do jednoho výrobku. Podívejte se na výběr těch nejlepších ve fotogalerii. Nebo rovnou zjistěte, kolik taková kamna stojí – tady.

Historická kamna do moderních interiérů

Líbí se vám rustikální a tradiční vzhled, který se inspiruje venkovskými a historickými prvky? Tato kamna jsou navržena tak, aby evokovala pocit pohody a útulnosti horské chalupy, ale zároveň skvěle zapadla i do moderních interiérů. Budou se vám zamlouvat. Podívejte se na výběr těch nejlepších ve fotogalerii. Nebo rovnou zjistěte, kolik taková kamna stojí – tady.

Proč jsou litinová kamna lepší oproti ostatním typům kamen?

Jedním z nejvýznamnějších faktorů, které odlišují litinová kamna od ostatních, je schopnost udržet teplo po mnoho hodin (i po spalování). A v otázce životnosti mají také své benefity. Věděli jste, že je litina známá svou odolností a schopností odolávat vysokým teplotám? Správně udržovaná litinová kamna poskytují spolehlivý zdroj tepla po mnoho let.

Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?

Náklady na vytápění

Dřevo je zpravidla levnější než elektrická nebo plynová energie. Navíc jsou litinová kamna účinná i při vytápění velkých prostor a snižují potřebu používat jiné zdroje tepla v domácnosti. Obecně tedy platí, že pokud vytápíte váš dům dřevem (sekundární zdroj), dokážete snížit náklady na vytápění, jelikož je dřevo méně nákladnou variantou.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Skutečnost o výkonu litinových kamen

Tvrzení „čím větší výkon, tím lepší kamna“ není tak úplně pravdivé. Ano, příliš nízký výkon by nemusel zajistit dostatečné vytápění, ale naopak příliš vysoký výkon může vést k nadměrnému ohřevu a plýtvání palivem. Zde je hrubé rozpětí výkonů litinových kamen:

  • Malá a střední kamna mají výkon mezi 5 kW až 10 kW. Tato kamna jsou vhodná pro menší místnosti nebo pro doplňkové vytápění.
  • Střední a velká kamna mají výkon mezi 10 kW až 20 kW. Tato kamna jsou schopna vytápět větší místnosti a často se používají jako hlavní zdroj tepla.
  • Velká a vysoce výkonná kamna mají výkon přes 20 kW a jsou vhodná pro velké místnosti, jako jsou velké obývací prostory, restaurace nebo jiné komerční prostory.

Jak je to skutečně s akumulací litinových kamen?

Akumulace tepla závisí především na množství litiny použité v samotné konstrukci. Litina má schopnost uchovávat teplo a postupně ho uvolňovat do okolního prostoru, což právě zajišťuje dlouhotrvající a stabilní ohřev i po zhasnutí ohně.
Doba, kterou litinová kamna potřebují k zahřátí na optimální provozní teplotu, je přibližně 30 minut. Máte-li kamna s vyšším výkonem, větší kamna a menší místnost, tato doba může být kratší.

Účinnost litinových kamen

Litinová kamna mají obvykle účinnost kolem 70–80 %, což znamená, že většinu tepla vytvořeného při spalování paliva využijí k vytápění místnosti. Nicméně existují i litinová kamna s účinností nad 80 %.

Účinnost pod 80 %: Aktuální cenové porovnání zde.

Účinnost 80 % a více: Aktuální cenové porovnání zde.

Co je to účinnost vytápění?

Účinnost litinových kamen je poměr mezi vytvořeným teplem a energií v palivu. Vysoká účinnost kamen znamená, že se co nejvíce tepla uvolní do místnosti a co nejméně tepla se ztratí při procesu spalování a odvodů.

Regulace spalování u litinových kamen

Regulace spalování u litinových kamen slouží k udržení správného spalování paliva a optimalizaci výkonu kamen. Existují dva základní způsoby regulace spalování – manuální a automatická regulace.

Manuální regulace spalování se provádí pomocí nastavení přívodu vzduchu do spalovací komory. Tento proces je zpravidla řešen pomocí regulovatelného ventilu na kamnech, který umožňuje nastavit množství přívodu vzduchu. Tím se ovlivňuje intenzita plamene a množství produkovaného tepla.

Automatická regulace spalování se provádí pomocí speciálních senzorů, které měří množství kyslíku v prostoru kolem kamen. Pokud se množství kyslíku sníží pod určitou hranici, senzory způsobí otevření přívodu vzduchu do spalovací komory, což zvyšuje intenzitu plamene. Tím se udržuje optimální úroveň spalování a minimalizuje se množství emisí.

Ideální umístění litinových kamen v domě

Kvůli větším rozměrům a odstupům od okolních předmětů potřebují litinová kamna více prostoru. Měla by být umístěna na pevném podkladu (kamenná podlaha, železný podstavec) a měla by být správně větraná. Kromě toho je důležité respektovat předepsané bezpečnostní vzdálenosti.

Jaké jsou předepsané vzdálenosti litinových kamen od hořlavých předmětů?

  • Vzdálenost od hořlavých stěn a nábytku by měla být minimálně 50 cm.
  • Vzdálenost od hořlavých podlah by měla být minimálně 25 cm.
  • Vzdálenost od hořlavých závěsů a záclon by měla být minimálně 50 cm.
  • Vzdálenost od hořlavých dřevěných trámů by měla být minimálně 30 cm.

Jaká je tedy pravda o robustních, poctivých, masivních kamnech z litiny? 

Litinová kamna mají dokonalou akumulační schopnost, ale jsou také náročná na instalaci. Litinová kamna jsou těžší než kamna z jiných materiálů, což způsobuje problémy při instalaci a později při případném přemístění. Navíc je jejich doba ohřevu dlouhá. Litinová kamna obvykle potřebují delší dobu na to, než se zahřejí na optimální provozní teplotu.

Předtím, než si tedy koupíte litinová kamna, zvažte zásadní faktory, na které si někteří lidé po koupi stěžují:

  • náročná údržba,
  • prostorová náročnost,
  • nerovnoměrné sálání tepla po místnosti.

Celkově vzato, litinová kamna jsou vhodná zejména pro ty, kteří ocení tradiční vzhled a jsou ochotni se vypořádat s jejich specifickými vlastnostmi a nároky na údržbu. Lidé s modernějším vkusem nebo omezeným prostorem by se mohli spíše obrátit k jiným typům kamen, jako jsou například kamna s ocelovým pláštěm, keramická kamna či akumulační mastková kamna.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
08.09.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

1

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit.. Číst více →Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde.. Číst více →Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte.. Číst více →Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?

Kachlová kamna se znovu vrací, aby vytopila domy. Jsou opravdu tak účinná?.. Číst více →Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?.. Číst více →Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?.. Číst více →Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?.. Číst více →