HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Propojení vnitřního prostoru s venkovním a maximální otevřenost obydlí směrem k přírodě patří mezi stále častější požadavky, se kterými přicházejí klienti do architektonických kanceláří. Pokud si při tom obyvatelé domku chtějí ještě zachovat dostatečné soukromí, je tento požadavek pro architekty pořádnou výzvou. Psali jsme už o dánské architektce, která tento problém vyřešila vložením jednoho domu do druhého. V tomto článku se podíváme na další originální skandinávské řešení – atriový bungalov, který navrhl švédský architekt Johan Sundberg.


Luxusní bungalov stojí mezi vzrostlými borovicemi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Peo Olsson

Skrytý mezi vzrostlými borovicemi

Moderní dřevěný bungalov stojí v srdci oblasti Ljungskogen, která se nachází na úplně nejjižnějším cípu Švédska. Tato oblast se vyznačuje pískovým podložím a rovinatou krajinou porostlou borovicovými lesy, mezi kterými se tu a tam vyskytne nějaký listnatý strom. Typ krajiny výrazně ovlivnil budoucí stavbu. Tím, že je pozemek a celé okolí naprosto rovné a zarostlé vzrostlými stromy, nemohli architekti pracovat s výhledy do okolí. Navrhli tedy dům, který nemá vůbec žádné výhledy na okolní krajinu a veškerý kontakt s přírodou se soustředí do vnitřního atria.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Peo Olsson

Tradiční skandinávsko-dánský atriový domek

Klienti, rodina se třemi malými dětmi, byli nekompromisní v jednom požadavku: chtěli pozvat přírodu do svého domu a setřít hranice mezi tím, co je uvnitř a co je venku. Zároveň si ale chtěli zachovat dostatek soukromí, protože dům je sice na zalesněném pozemku, ale nestojí o samotě. Architekti tedy zvolili už osvědčený model. Tvar budovy vychází z tradičního skandinávsko-dánského atriového domu, kde venkovní zdi jsou dřevěné, vyplněné klasickými okny, zatímco vnitřní jsou většinou prosklené. Hlavní stavba má tvar písmene L, ke kterému jsou ještě připojeny dvě menší budovy – jedna obsahuje saunu a pokoj pro hosty s koupelnou, druhá slouží ke skladování všeho potřebného.

Mohlo by vás zajímat: Vila – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Beton, spousta dřeva a skla

Nosnou konstrukci tvoří ocelový rám vyplněný dřevěnými deskami, který je umístěn na betonových základech. Střecha je celá rovná a postavená z černých lepených lamelových nosníků. Nad atriem vytváří dlouhé přesahy, pod kterými jsou umístěny terasy. Fasáda domu je částečně tvořená betonovými kvádry natřenými na černo, většinou je ale složená z desek ze sibiřského modřínu. Modřín doslova pokrývá celý dům, a to v různých barevných variantách. Část fasády je z ohýbaného dřeva, čímž stěny bungalovu získaly na plynulosti. Kromě dřeva a betonu bylo na výstavbu použito i hodně skla. Na straně atria jsou stěny celé prosklené a otevíratelné od podlahy až ke stropu. Na venkovní straně, která se dívá do okolí, jsou menší užší okna střídána dlouhými sahajícími až k podlaze. Nicméně žádné z těchto oken neslouží jako vchod či východ.

Dvě křídla, každé s jinou funkcí

Dům se skládá ze dvou křídel písmene L a každé křídlo má svou funkci. Zatímco v severním jsou umístěny místnosti soukromého charakteru, jako jsou ložnice, dětské pokoje a koupelny, východní křídlo obsahuje společenské a užitkové prostory. Z prostorné předsíně se přechází kolem koupelny se sprchou do velkého otevřeného prostoru s velkorysou kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Součástí tohoto křídla je i zimní zahrada, jejíž stěny se dají kompletně otevřít, a celý rozsáhlý prostor se rázem propojí s venkovní zahradou.

Důmyslné propojení venkovního a vnitřního prostoru

Dům je ve všech místech důmyslně propojen s venkovním prostorem. Různé záhyby a otevřená místa propouštějí dovnitř domu dostatek denního světla a celý interiér je zařízen v minimalistickém duchu tak, aby působil světle a přirozeně. Ačkoliv vnitřně jsou obě křídla oddělena, terasy a vnitřní zahrada tyto prostory propojuje. Pomocí teras a různých zákoutí vnitřní prostor expanduje do venkovního. Prohlédněte si stavbu blíže ve fotogalerii.

Zdroj informací: Peo Olsson

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.03.2019

Photocredit: Peo Olsson

5

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Jaké dřevo je na fasádní palubky nejlepší? Jaké máte možnosti?

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu

Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat.

Moderní bungalov připomíná svým uspořádáním starou tradiční farmu

Pokud máte také rádi bungalovy pro jejich praktičnost a jednoduchost, díky které krásně zapadnou do okolní krajiny, nenechte si ujít dnešní článek. Prohlédněte si tři bungalovy v jednom.

Přízemní dům svým nezvyklým tvarem poskytuje obyvatelům soukromí

Přízemní domky jsou stále populárnější. A nemusí to být obyčejná obdélníková krabice. Co třeba dům do tvaru L, líbil by se vám?

Cesta k jejich vysněné dřevostavbě byla strastiplná. Čím vším si museli projít?

Osud jim nachystal nelehkou cestu k vysněnému bydlení. Čím vším si museli projít a jak se jim dnes žije? Přečtěte si příběh plný strastí a neuvěřitelných příhod.

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?

Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby

Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.