Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru

Propojení vnitřního prostoru s venkovním a maximální otevřenost obydlí směrem k přírodě patří mezi stále častější požadavky, se kterými přicházejí klienti do architektonických kanceláří. Pokud si při tom obyvatelé domku chtějí ještě zachovat dostatečné soukromí, je tento požadavek pro architekty pořádnou výzvou. Psali jsme už o dánské architektce, která tento problém vyřešila vložením jednoho domu do druhého. V tomto článku se podíváme na další originální skandinávské řešení – atriový bungalov, který navrhl švédský architekt Johan Sundberg.


Luxusní bungalov stojí mezi vzrostlými borovicemi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Peo Olsson

Skrytý mezi vzrostlými borovicemi

Moderní dřevěný bungalov stojí v srdci oblasti Ljungskogen, která se nachází na úplně nejjižnějším cípu Švédska. Tato oblast se vyznačuje pískovým podložím a rovinatou krajinou porostlou borovicovými lesy, mezi kterými se tu a tam vyskytne nějaký listnatý strom. Typ krajiny výrazně ovlivnil budoucí stavbu. Tím, že je pozemek a celé okolí naprosto rovné a zarostlé vzrostlými stromy, nemohli architekti pracovat s výhledy do okolí. Navrhli tedy dům, který nemá vůbec žádné výhledy na okolní krajinu a veškerý kontakt s přírodou se soustředí do vnitřního atria.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Peo Olsson

Tradiční skandinávsko-dánský atriový domek

Klienti, rodina se třemi malými dětmi, byli nekompromisní v jednom požadavku: chtěli pozvat přírodu do svého domu a setřít hranice mezi tím, co je uvnitř a co je venku. Zároveň si ale chtěli zachovat dostatek soukromí, protože dům je sice na zalesněném pozemku, ale nestojí o samotě. Architekti tedy zvolili už osvědčený model. Tvar budovy vychází z tradičního skandinávsko-dánského atriového domu, kde venkovní zdi jsou dřevěné, vyplněné klasickými okny, zatímco vnitřní jsou většinou prosklené. Hlavní stavba má tvar písmene L, ke kterému jsou ještě připojeny dvě menší budovy – jedna obsahuje saunu a pokoj pro hosty s koupelnou, druhá slouží ke skladování všeho potřebného.

Beton, spousta dřeva a skla

Nosnou konstrukci tvoří ocelový rám vyplněný dřevěnými deskami, který je umístěn na betonových základech. Střecha je celá rovná a postavená z černých lepených lamelových nosníků. Nad atriem vytváří dlouhé přesahy, pod kterými jsou umístěny terasy. Fasáda domu je částečně tvořená betonovými kvádry natřenými na černo, většinou je ale složená z desek ze sibiřského modřínu. Modřín doslova pokrývá celý dům, a to v různých barevných variantách. Část fasády je z ohýbaného dřeva, čímž stěny bungalovu získaly na plynulosti. Kromě dřeva a betonu bylo na výstavbu použito i hodně skla. Na straně atria jsou stěny celé prosklené a otevíratelné od podlahy až ke stropu. Na venkovní straně, která se dívá do okolí, jsou menší užší okna střídána dlouhými sahajícími až k podlaze. Nicméně žádné z těchto oken neslouží jako vchod či východ.

Dvě křídla, každé s jinou funkcí

Dům se skládá ze dvou křídel písmene L a každé křídlo má svou funkci. Zatímco v severním jsou umístěny místnosti soukromého charakteru, jako jsou ložnice, dětské pokoje a koupelny, východní křídlo obsahuje společenské a užitkové prostory. Z prostorné předsíně se přechází kolem koupelny se sprchou do velkého otevřeného prostoru s velkorysou kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Součástí tohoto křídla je i zimní zahrada, jejíž stěny se dají kompletně otevřít, a celý rozsáhlý prostor se rázem propojí s venkovní zahradou.

Důmyslné propojení venkovního a vnitřního prostoru

Dům je ve všech místech důmyslně propojen s venkovním prostorem. Různé záhyby a otevřená místa propouštějí dovnitř domu dostatek denního světla a celý interiér je zařízen v minimalistickém duchu tak, aby působil světle a přirozeně. Ačkoliv vnitřně jsou obě křídla oddělena, terasy a vnitřní zahrada tyto prostory propojuje. Pomocí teras a různých zákoutí vnitřní prostor expanduje do venkovního. Prohlédněte si stavbu blíže ve fotogalerii.

Zdroj informací: Peo Olsson

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
13.03.2019

Photocredit: Peo Olsson

5

Mohlo by Vás zajímat: