HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

V Suffolku na jihu Anglie vyrostl na místě staré stodoly moderní dřevěný rodinný dům. Investoři oslovili dánské studio Norm Architects a jeho architekti se rozhodli odklonit od tradičních tvarů obydlí na farmách s šikmými štíty. Oproti tomu zvolili moderní nerušivý design, který dokonale zapadne mezi okolní louky a políčka s kukuřicí. Pojďte se s námi podívat, jak se architektům podařilo vystavět na tradiční farmě moderní bungalov.


Moderní bungalov na tradiční farmě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Norm Architects

Dokonalá poloha i rozměry

Rodinné sídlo Reydon Grove Farm se nachází na severovýchodní hranici farmy, kde je skryto díky vysokým stromům před východními větry. Bylo navrženo jako dlouhý a úzký bungalov s plochou střechou. Částečně proto, aby budova dostala rozměry odpovídající velikosti původní stodoly a mlékáren, které na pozemku stály a částečně také proto, aby dlouhá struktura domu dokonale oddělila od okolních luk zemědělsky obdělávanou půdu a vlastní soukromou zahradu. Prohlédněte si povedený dům v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Norm Architects

Krásné výhledy díky zvýšené platformě

Sám bungalov je 2,8 metru vysoký, ale stojí na mírně zvýšené pískovcové platformě, která měří v nejvyšší části 60 cm. Zvýšená platforma pomáhá vyzvednout dům nad lehce se svažující terén a dovoluje tak jeho obyvatelům výhled na zahrady a pole na horizontu.

Bungalov svou orientací na východ nabízí krásné výhledy na okolní louky a pouští do domu ranní paprsky slunce. Na západ zase vyhlíží na kukuřičná pole a zahradu a dodává svým obyvatelům dostatek odpoledního a večerního světla. Platforma zároveň vytváří přístup na verandu, jejíž schody korespondují s již existujícími přístupovými cestami. Široká výrazně přesahující střecha je navržena tak, aby stínila chodníky kolem domu a zároveň bungalov zůstal co nejvzdušnější a nejsvětlejší.

Jemný a diskrétní exteriér

Bungalov je postaven z dřevěných trámů s vertikálním opláštěním z místního modřínu. Modřínové obložení odpovídá vertikálnímu dřevěnému obložení stávajících budov na pozemku. Nový dům je tak v harmonické souhře se starými budovami.

Okenní rámy a lemování střechy jsou v tmavě antracitové barvě, díky níž je ocel tak jemná a diskrétní, jak je to jen možné a přenechává dominantní výraz dřevěnému charakteru domu. Dva komíny bungalovu jsou vyrobeny z ručně vyráběných cihel v různých odstínech šedé, aby odpovídaly různým odstínům dřevěných obložení a okenních rámů.

Velkorysé propojení společenských prostor

Uvnitř je 247 m2 plochy rozděleno do dvou základních sekcí, které jsou od sebe odděleny centrální halou. V první, více společenské  části je umístěn obývací pokoj, jídelna a otevřená kuchyň. Druhá část je soukromější a nachází se v ní ložnice a koupelny.

Vstoupíte-li do domu hlavní cestou ze zahrady, dostanete se přes hlavní dveře přímo do prostorné haly s  velkým krbem. Na jednu stranu je jeden velký otevřený prostor rozdělený do různých zón s různými funkcemi. Obývací pokoj a jídelna jsou rozděleny částečnou cihlovou stěnou s krbem, která opticky oba funkční prostory odděluje. Stejně tak je kuchyň oddělena od haly na míru udělaným vestavěným nábytkem.

Dlouhá galerie pro dostatek soukromí

V části zastíněné velkými stromy se nachází soukromá část domu s ložnicemi a koupelnami. Do jednotlivých pokojů se vstupuje z dlouhé galerie, která obyvatelům dává dostatek soukromí i zastínění od slunce. Pokoje jsou otevřené na východ a umožňují tak nerušený výhled na zelené louky.

„S centrální halou, dlouhou galerií a velkým společným prostorem jsou v domě dvě hlavní osy, které definují uspořádání domu a poskytují dlouhý a nepřerušovaný výhled z jednoho konce domu na druhý,“ vysvětlují architekti.

„Venkovní design fasády, střechy i oken je celý o otevřenosti, dovoluje přírodě stát se součástí interiéru a poskytuje spektakulární výhled do okolí,“ dodávají.

Zaujal vás náš článek a rádi byste si přečetli i o dalších zajímavých stavbách? Podívejte se do naší sekce Architektura.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
18.05.2018

Photocredit: Norm Architects

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE